AAB Cooling Super Silent Fan 8 TC nie pracuje na max'a

Dziś kupiłem ten wentylator do obudowy bo poprzedni (dostarczony razem z obudową ibox) zaczął od pewnego czasu terkotać i głosnio chodzić, a temperatura w kompie również nie była niska bo procesor do 50 st C a karta graficzna 55 st C. Wymieniłem go na AAB Cooling Super Silent Fan 8 TC z czujnikiem temperatury rzeczywiście praca kompa dużo ciszsza ale komp się gotuje procesor ponad 50 st C karta graficzna 60 pare. Prędkość wiatraczka procesora leci prawie na maxa 5000 rpm (gdzie przedtem ponad 3000 rpm) A ten wiatraczek AAB Cooling na minimum 900 rpm w porywach a powinien ponad 2000 rpm do 2500 rpm. Jest podłączony na 3 pin, podobno można w BIOS regulować prędkość, ale nie doszukałem się nigdzie. Pomóżcie bo włączam kompa tylko na chwilę i muszę wyłączyć bo się boje, że się z kopci.

płyta główna: ASROCK M3N78D nForce 720D Socket AM3

procesor: AMD Phenom II X4 3,4 GHz

karta graficzna: Zotac Nvidia GTS 250 1GB

Zasilacz: I-Box Black Panther, 550W, A.PFC, FAN 140mm

Obudowa: I-BOX PHOENIX 373 400W24+S ROHS (zasilacz wymieniony na powyższy, bo ten nie dawał rady)

Z GÓRY DZIĘKI.

Zajmij się raczej wentylatorami od karty graficznej i procesora, bo to tu siedzi problem :wink: Trzymając głowę w zimnej wodzie dupy raczej nie schłodzisz (przynajmniej nie za bardzo skutecznie).

Wymień pasty termoprzewodzące. Jakie temperatury w stresie?

A może zły obieg powietrza w obudowie?

Jeśli kupiłeś go bezpośrednio od nich (przez ich stronę lub ich aukcję allegro) to się niestety mocno wkopałeś i będziesz miał problem w przypadku reklamacji, ja kupiłem od nich chłodzenie na procesor - wentylator nie działał, nr telefonu podali błędny, kontakt mailowy prawie żaden, mimo złożenia reklamacji nie było z ich strony żadnego kontaktu ani kasy aż do momentu gdy po ok 4 tygodniach założyłem spór transakcyjny (wtedy nagle na drugi dzień zrobili szybki przelew wewnętrzny) i odzyskałem jedynie kwotę zakupu (straciłem koszt wysyłki do mnie oraz koszt wysyłki na reklamację).

Ale wracając do sedna to najprawdopodobniej masz go podłączonego pod złącze SYS_FAN LUB PWR_FAN (a wentylator procka pod CPU_FAN) i mało prawdopodobne aby płyta oferowała kontrolę obrotów na tym złączu (na złączu CPU_FAN wszystkie oferują kontrolę obrotów) więc powinien on dostawać z płyty max napięcie (przy 3 pinowych złączach sterowanie obrotami odbywa się przez napięcie) i powinien kręcić się z max prędkością, jako że tak nie jest to znaczy że że ma on własny układ kontroli obrotów (który najwyraźniej nie działa poprawnie, nie dziwi mnie to po moich przejściach z ich produktem) więc nawet jakby płyta oferowała kontrolę obrotów to nic by to nie zmieniło.

Nie sądzę aby dało się coś z tym zrobić…

Niestety jesteś kolejnym który dał się naciąć, poczytaj komentarze: _AAB_.

Dodane 29.06.2011 (Śr) 22:26

Faktycznie warto sprawdzić to co napisał sunbeam96 ale ten wentylator AAB to bym wypierniczył od razu i wstawił spowrotem poprzedni.

Wybaczcie że tak się rozpisałem ale na sam widok tej nazwy to mnie szał ogarnął…

Ja mam silentiumpc zephyr led blue podpięty pod sys fan i nawet w speed fanie mogę regulować jego obroty

A jakby wywalić ten czujnik temperatury, bo ten czujnik siedzi tuż miedzy łopatkami to się nie dziwię że nie jest tam gorąco?

Malanowski , szkoda zachodu z tym wentylatorem.

Z tego co widzę, to z AAB jest większy problem niż mi się wydawało :roll: No nic, na przyszłość radzę kupować już sprawdzone produkty (Arctic też ma przecież tego typu wentylatory). Oczywiście, pomijam już fakt, że realnie nie potrzebujesz termicznej regulacji jeśli wiesz jaką dany wentylator ma wydajność i poziom głośności na 12V :wink:

kupiłem ten wentylator tylko dlatego że miał dużą wydajność aż 56 m3/h no i cichy bo 9,5dB no ale cóż może coś pokombinuje z czujnikiem teraz wyłączam kompa gdzyż na starcie temperatura CPU była 38 st C a teraz 48 i ciągle rośnie.

Malanowski , ja też się skusiłem na to że “bardzo cichy”, niestety w moim przypadku było to za sprawą niekręcącego się wcale wentyla…

Lepiej wywal ten wentylator i zamontuj ten co miałeś poprzednio (o ile go jeszcze masz) albo kup zwykły inny z ręcznym regulatorem obrotów (jakbyś chciał to mam coś takiego w szafie).

I sprawdź poprawność montażu radiatorów i stan past termoprzewodzących.

Stary mam i go zamontuje z powrotem, a jaki wentylator do 20 zł (80mm) polecacie chodzi mi głównie o b. wysoką wydajność nawet kosztem hałasu. A co to są te pasty termoprzewodzace?

Wujek Google i ciocia Wikipedia zawsze służą pomocą:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasta_termoprzewodząca

Pasta jest po to żeby procesor lepiej przekazywał wytwarzane ciepło na radiator

Nie wiem kto w dzisiejszych czasach jeszcze wierzy w te dane producentów skoro samo tło typowego wyciszonego domowego pomieszczenia to często ponad 25 dBA :smiley:

Czujnik temperatury w AAB wywalony z powodzeniem teraz wentyl się kręci 2600 rpm (powinien max 2500 rpm; ale w tym wypadku nie będę marudził :d) Rzeczywiście temperatura spadła radykalnie i jest na poziomie 42 st C. A komputer chodzi nawet cicho. Moja płyta obsługuje Cool ‘n’ Quiet oraz CPU Quiet Fan. Domyślne ustawienia ich to wyłączone, czy warto włączać? Wyciszą kompa, czy temperatura skoczy, w necie coś o tym czytałem ale nie ma nigdzie konkretów. Czy takie obniżanie taktowania i gwałtowne podkręcanie nie niszczy procesora? A i najważniejsze czy można te funkcje włączyć i korzystać z Linux Ubuntu 11.04?