Abit nf7 2.0 - problem z wiatraczkiem

Problem jest następujący.

Wiatraczek znajdujący sie na mostku północnym zaczął potwornie hałasować.

Nie da się przy nim pracować na komputerze dlatego też postanowiłem go wymienić.

Pytanie pierwsze.

Czy takie chłodzenie pasywne spełni swoje zadanie:

:arrow: http://proline.pl/shop.php?prodid=ZAL+ZM-NB47J

Pytanie drugie a - jeśli nie to co proponujecie.

Pytanie drugie b - jeśli tak, czy coś jeszcze powinienem dokupić (inna pasta?)

No i pytanie trzecie.

Czy montaż takiego radiatora jest bardzo skomplikowany.

da rade, jesli nie krecisz sprzetu :slight_smile:

nie jest skomplikowany!

A co z pastą?

Kupić inną czy skorzystać z tej która będzie w pudełku?

powinna podolac :wink: zalman takich zlych past nie robi :slight_smile:

jeżeli fabrycznie był zamontowany radiator z wiatrakiem to wydaje mi sie że powinnien jednak wiatrak być , widocznie układ ma tendencje do przegrzewania sie i dlatego producent ten wiatrak zamontował , nie wydaje mi się żeby on tam był dla upiększenia płyty.

Hmm… i co teraz?

Proponuje wymienić jednak sam wiatraczek , wystarczy zmierzyć roztaw otworów na witraczku i dokupić witrak , lub zmierzyć roztaw mocowania radiatora do płyty gł i dokupić komplet radiator z wiatrakiem (około 20zł) chyba że radiator jest przyklejony do chipsetu , wtedy polecam wymiane samego wiatraka.

No i właśnie tu pojawia się problem.

Wiatraczek z tego co się dowiedziałem jest raczej nietypowy

i może być problem z kupieniem identycznego.

A radiator… sam zobacz jak to wygląda:

fan.jpg

Mysle że jak pochodzisz troche po sklepach komputerowych to nie bedzie żadnego kłopotu z kupnem całego kompletu (radiator +wiatrak) z tego co widze na zdjęciu to radiator jest na plastikowych zatrzaskach i nie bedzie kłopotu z jego zdemontowaniem, zdemontuj i weź go ze sobą do sklepu napewno coś bedzie z takim samym rozstawem otworów

Zbych1 wybacz ale go trochę wprowadzasz w błąd. To że chipset był chłodzony aktywnie nie przesądza ze musi tak być zawsze. Porównaj tego zalmana z radiatorem który był standartowo pod tym wiatraczkiem abita. Naprawdę nie dostrzegasz różnicy? Abit NF-7 to szalenie popularna płyta, podobno nawet najlepsza jaka wyszła pod SocketA i w sieci jest mnóstwo na jej temat. O tym wyjącym wiatraczku na chipsecie również. Ten Zalman to świetny wybór i jak go strumienianin wsadzi nachipset to nie będzie miał żadnych kłopotów. No chyba że tte dziesiątki internautów których wypowiedzi na ten temat czytałem kłamało…

No chyba ze.

Ja jednak uparty jestem i powiem ze wymieniłbym wiatrak.

Ech Panowie utrudniacie sprawę zupelnie niepotrebnie moim zdaniem…

Jakieś argumenty “za”? Bo to że “wiatrak tam był wiec byc musi dalej” to akurat żaden argument. Przy takim radiatorze z jakim był w komplecie rzeczywiście być musiał. To nie był radiator tylko blaszka wokół wentylatora. Zalman to co innego i obstaję za tym że sobie poradzi sam bez wspomagania.

A ty jakies profity z tego masz???

Reklama czy co.

Kazdy mówi co by zrobił. Uwazam że wiatrak mniejszy koszt to nie ma o czym rozmawiac. No chyba ze Strumieniani\n lezy na pieniądzach to niech zastosuje wodne chłodzenie.

Znasz mnie przecież - wiesz, że Cię nie posłucham :stuck_out_tongue:

Kupię na razie radiator.

Faktycznie czytałem na innych forach, że ten radiator nie tylko eliminuje szum wiatraczka ale również wpływa na obniżenie temperatury.

Jeśli jednak okaże się, że jest niewystarczający to zacznę szukać wiatraczka.

Może i mniejszy ale trzeba się trochę nachodzić żeby znaleźć dokładnie taki jak oryginalny…

A przecież czas to pieniądz :stuck_out_tongue:

Zawsze twierdzisz ze na alergo jest wszystko. :mrgreen:

No ale tego wiatraczka nie ma… szukałem przecież.

Z drugiej strony… po co mi wiatraczek który znów zepsuje się po pół roku?

Mam ich od razu kupić 5 na zapas?

Jak one działają 6 miesiecy to faktycznie.

:o O co chodzi? Czy ja ci zarzucam że w zalmanowej konkurencji robisz i chcesz ich produkt zdyskredytować?

No właśnie. Ja też. Tylko tyle.

Ja demontuje te wiatraki i zostawiam sam radiator i temperatura chipa nie przekracza z reguły 40 stopni - pomiar termometrem cyfrowym na podczerwień w kilku miejscach radiatora.

Jeśli przekracza 40 stopni to trzeba założyć dodatkowe chłodzenie lub jak zamierzasz podkręcać kompa tak samo.