Access czy Excel do domowych finansów?

Cześć! 

 

Z racji tego, że dziś standardem stało się posiadanie kilku (a w moim przypadku nawet kilkunastu) w bankach (w tym rzecz jasna podkont w tym samym (np. oszczędnościowe, karta kredytowa, rachunek inwestycyjny itp.)). aby kontrolować swoje finanse stworzyłem arkusz Excela, w którego wklepuję codziennie sumy ze wszystkich moich kont, a on mi dodaje wartości i prezentuje ile łącznie mam na kontach. To raczej oczywiste. Dodatkowo w osobnym arkuszu do własnych celów mam historię tego ile mam teraz, a ile miałem w poprzednich okresach i na bieżąco obserwuję jak tam stan moich finansów.

 

Zastanawiam się jednak czy nie przejść na drugi etap i nie stworzyć do tego bazy w Acessie. Chodzi mi o to, bym za pomocą prostego formularza wklepywał kolejne sumy w poszczególnych kont, a on na końcu dodawał je i automatycznie umieszczał w raporcie informacje ile mam dziś. 

 

O ile jednak Excela trochę znam, o tyle Acessa musiałbym się najpierw nauczyć. Dlatego wpierw pytam - czy coś takiego da się zrobić i czy lepiej prowadzić to w Excelu czy w Aceesie? 

 

Chodzi mi też o to by wynik był automatycznie archiwizowany tj. aby wynik z dziś nie usunął wyniku z wczoraj, tylko aby w raporcie były wyniki ze wszystkich wpisanych przeze mnie dni. Fajnie by było gdyby dało się też odczytać historyczną wartość ze wszystkich kont, na co obecnie nie pozwala mi Excel. I stąd pytanie - czy Access sprawdzi się w takim zastosowaniu?

 

Da się zrobić też tak, aby w osobnym raporcie “Dłużnicy” mógł dopisywać osoby, które zalegają mi z płatnościami, a ta suma była dodawana do obecnego stanu finansów? 

 

Nie pytam koniecznie jak to zrobić, bo najpierw chodzi mi o to, czy w takim celu lepiej sprawdzi się według Was obecny Excel czy Access? 

 

Z góry wielki dzięki za pomoc

 

Lubisz sam grzebać? Nie lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań?

tj. jakich?

 

Wolę sam, przy okazji się czegoś nauczę, no i mogę stworzyć program idealnie pod siebie. 

Hej,

 

Myślę, że Excel będzie optymalnym rozwiązaniem. Nie wspominając o koszcie pakietu Office w wersji Pro (od tej wersji pakiet zawiera Accessa), narobisz się dość mocno, nim wszystko ogarniesz. Trochę to jak kadrowanie zdjęć w Photoshop’ie.

 

Oczywiście, że się da - wystarczy wykorzystać funkcję suma.jeżeli i skorzystać z warunku odpowiedniej daty. Wtedy wpisując w zdefiniowane pole określoną datę, wyświetli się suma środków do danego dnia.

 

Spokojnie i to zrobisz w Excelu. Najlepiej jakbyś podwiesił gdzieś plik z układem danych - bez stanów kont. Można by wtedy dodać odpowiednie formuły. :wink:

 

Pozdrawiam,
Dimatheus

Pakiet akurat mam w wersji pełnej (Office 365), więc nie muszę w tym wypadku nabywać kolejnego programu.

 

 

 Pytania jednak kierowałem bardziej do Accessa. Wiem, że to wszystko da się w Excelu, bo mam zrobione. Powiązania jednej komórki z innymi. Zastanawia mnie to czy da się to wszystko zrobić w Microsoft Access?

Hej,

 

Oczywiście, że się da. Po prostu ustawia się relacje pomiędzy kolumnami (atrybutami) poszczególnych tabel.

 

Pozdrawiam,
Dimatheus

A co z tym archwizowaniem stanów kont i poprzednich bilansów? Da się aby Access dopisywał do bazy danych informacje o sumie z każdego dnia i byłoby jeszcze lepiej, gdy pozwalał zobaczyć ten obraz na wykresie?

 

 

Hej,

 

Można archiwizować, ale po co? Przecież można to rozwiązać odpowiednią formułą. 

 

Oczywiście, że można tworząc na przykład raport.

 

Pozdrawiam,
Dimatheus

W excelu też da się zrobić archiwizację - nawet na serwer, nawet formatki są z polami wyboru. Po prostu trza się naumieć więcej niż tylko wklepywać formuły w komórki. 

Zamiast robić coś co już masz w innym programie w którym będziesz miał to samo - w ramach samodoskonalenia się zrób sobie soft który sam se będzie te stany / historię / dłużników wyświetlał na podstawie danych historii twoich kont.

 

Zgadzam się z Tobą. Wskażesz mi zatem jakieś poradniki, źródła gdzie mogę znaleźć informacje jak coś takiego zrobić

 

Pięknie byłoby gdybym ja tylko wprowadzał kolejne rekordy (stany kont), a on już sam dodawał odpowiednią adnotację do arkusza “Historia” i dodatkowo archiwizował wszystkie informacje (tj. ile na koncie było dziś, a ile wczoraj). 

Zacznij od http://excelvbatutor.com/vba_tutorial.html

Request na serwer wysyłasz tak http://stackoverflow.com/questions/158633/how-can-i-send-an-http-post-request-to-a-server-from-excel-using-vba (musisz go potem obsłużyć po stronie serwera)

Do bazy danych np sql używasz http://stackoverflow.com/questions/27385245/using-excel-vba-to-run-sql-query oczywiście musisz tą bazę najpierw utworzyć - możesz potem je obsługiwać np w access

Pobierasz dane (przez okienko) tak https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff839468.aspx , ew możesz dołożyć elementy formatek do arkusza - w opcjach musisz wcześniej dodać je do wstążki)

A historię realizujesz przez pobranie daty i wpisaniem jej do odpowiedniej komórki http://www.classanytime.com/mis333k/sjdatetime.html 

 

Co do archiwizacji kwot - to też kwestia kopiowania zawartości komórek w danym momencie do innych komórek (z warunkiem dot. daty aktualnej i obecnej w poprzednim wpisie).