Access czy Excel do domowych finansów?


(Moonv) #1

Cześć! 

 

Z racji tego, że dziś standardem stało się posiadanie kilku (a w moim przypadku nawet kilkunastu) w bankach (w tym rzecz jasna podkont w tym samym (np. oszczędnościowe, karta kredytowa, rachunek inwestycyjny itp.)). aby kontrolować swoje finanse stworzyłem arkusz Excela, w którego wklepuję codziennie sumy ze wszystkich moich kont, a on mi dodaje wartości i prezentuje ile łącznie mam na kontach. To raczej oczywiste. Dodatkowo w osobnym arkuszu do własnych celów mam historię tego ile mam teraz, a ile miałem w poprzednich okresach i na bieżąco obserwuję jak tam stan moich finansów.

 

Zastanawiam się jednak czy nie przejść na drugi etap i nie stworzyć do tego bazy w Acessie. Chodzi mi o to, bym za pomocą prostego formularza wklepywał kolejne sumy w poszczególnych kont, a on na końcu dodawał je i automatycznie umieszczał w raporcie informacje ile mam dziś. 

 

O ile jednak Excela trochę znam, o tyle Acessa musiałbym się najpierw nauczyć. Dlatego wpierw pytam - czy coś takiego da się zrobić i czy lepiej prowadzić to w Excelu czy w Aceesie? 

 

Chodzi mi też o to by wynik był automatycznie archiwizowany tj. aby wynik z dziś nie usunął wyniku z wczoraj, tylko aby w raporcie były wyniki ze wszystkich wpisanych przeze mnie dni. Fajnie by było gdyby dało się też odczytać historyczną wartość ze wszystkich kont, na co obecnie nie pozwala mi Excel. I stąd pytanie - czy Access sprawdzi się w takim zastosowaniu?

 

Da się zrobić też tak, aby w osobnym raporcie "Dłużnicy" mógł dopisywać osoby, które zalegają mi z płatnościami, a ta suma była dodawana do obecnego stanu finansów? 

 

Nie pytam koniecznie jak to zrobić, bo najpierw chodzi mi o to, czy w takim celu lepiej sprawdzi się według Was obecny Excel czy Access? 

 

Z góry wielki dzięki za pomoc

 


(bachus) #2

Lubisz sam grzebać? Nie lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań?


(Moonv) #3

tj. jakich?

 

Wolę sam, przy okazji się czegoś nauczę, no i mogę stworzyć program idealnie pod siebie. 


(Dimatheus) #4

Hej,

 

Myślę, że Excel będzie optymalnym rozwiązaniem. Nie wspominając o koszcie pakietu Office w wersji Pro (od tej wersji pakiet zawiera Accessa), narobisz się dość mocno, nim wszystko ogarniesz. Trochę to jak kadrowanie zdjęć w Photoshop’ie.

 

Oczywiście, że się da - wystarczy wykorzystać funkcję suma.jeżeli i skorzystać z warunku odpowiedniej daty. Wtedy wpisując w zdefiniowane pole określoną datę, wyświetli się suma środków do danego dnia.

 

Spokojnie i to zrobisz w Excelu. Najlepiej jakbyś podwiesił gdzieś plik z układem danych - bez stanów kont. Można by wtedy dodać odpowiednie formuły. :wink:

 

Pozdrawiam,
Dimatheus


(Moonv) #5

Pakiet akurat mam w wersji pełnej (Office 365), więc nie muszę w tym wypadku nabywać kolejnego programu.

 

 

 Pytania jednak kierowałem bardziej do Accessa. Wiem, że to wszystko da się w Excelu, bo mam zrobione. Powiązania jednej komórki z innymi. Zastanawia mnie to czy da się to wszystko zrobić w Microsoft Access?


(Dimatheus) #6

Hej,

 

Oczywiście, że się da. Po prostu ustawia się relacje pomiędzy kolumnami (atrybutami) poszczególnych tabel.

 

Pozdrawiam,
Dimatheus


(Moonv) #7

A co z tym archwizowaniem stanów kont i poprzednich bilansów? Da się aby Access dopisywał do bazy danych informacje o sumie z każdego dnia i byłoby jeszcze lepiej, gdy pozwalał zobaczyć ten obraz na wykresie?

 

 


(Dimatheus) #8

Hej,

 

Można archiwizować, ale po co? Przecież można to rozwiązać odpowiednią formułą. 

 

Oczywiście, że można tworząc na przykład raport.

 

Pozdrawiam,
Dimatheus


(Drobok) #9

W excelu też da się zrobić archiwizację - nawet na serwer, nawet formatki są z polami wyboru. Po prostu trza się naumieć więcej niż tylko wklepywać formuły w komórki. 

Zamiast robić coś co już masz w innym programie w którym będziesz miał to samo - w ramach samodoskonalenia się zrób sobie soft który sam se będzie te stany / historię / dłużników wyświetlał na podstawie danych historii twoich kont.


(Moonv) #10

 

Zgadzam się z Tobą. Wskażesz mi zatem jakieś poradniki, źródła gdzie mogę znaleźć informacje jak coś takiego zrobić

 

Pięknie byłoby gdybym ja tylko wprowadzał kolejne rekordy (stany kont), a on już sam dodawał odpowiednią adnotację do arkusza “Historia” i dodatkowo archiwizował wszystkie informacje (tj. ile na koncie było dziś, a ile wczoraj). 


(Drobok) #11

Zacznij od http://excelvbatutor.com/vba_tutorial.html

Request na serwer wysyłasz tak http://stackoverflow.com/questions/158633/how-can-i-send-an-http-post-request-to-a-server-from-excel-using-vba (musisz go potem obsłużyć po stronie serwera)

Do bazy danych np sql używasz http://stackoverflow.com/questions/27385245/using-excel-vba-to-run-sql-query oczywiście musisz tą bazę najpierw utworzyć - możesz potem je obsługiwać np w access

Pobierasz dane (przez okienko) tak https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff839468.aspx , ew możesz dołożyć elementy formatek do arkusza - w opcjach musisz wcześniej dodać je do wstążki)

A historię realizujesz przez pobranie daty i wpisaniem jej do odpowiedniej komórki http://www.classanytime.com/mis333k/sjdatetime.html 

 

Co do archiwizacji kwot - to też kwestia kopiowania zawartości komórek w danym momencie do innych komórek (z warunkiem dot. daty aktualnej i obecnej w poprzednim wpisie).