Access denied przy zalogowaniu się przez putty do Debiana


(Gregorsi) #1

a masz uruchomiony serwer SSH na tym swoim debianie? Jeżeli masz to sprawdź czy jesteś użytkownikiem który może się logować za pośrednictwem ssh.

wejdź do /etc/ssh/sshd_config

poszukaj tam linijki zaczynającej się od

AllowUsers

Jeżeli jest od komentowana do dopisz tam swój login, np

AllowUsers janek


(Gregorsi) #2

Nie pamiętam jak jest w debianie, wpisz w konsoli

sudo apt-get install ssh

jeżeli jest zainstalowany, to dostaniesz info, że serwer jest zainstalowany.

możesz też wpisać

sudo /etc/init.d/ssh status

jeżeli dostaniesz odpowiedz

* sshd is running

to serwer działa poprawnie

tak na marginesie, jeżeli nie masz zainstalowanego mc to doinstaluj, będzie Ci łatwiej przeglądać zasoby swojego serwera

tu masz komendę

sudo apt-get install mc


(roobal) #3

Sprawdź czy w systemie jest zainstalowane Denyhosts, sprawdź pliki /etc/hosts.allow i /etc/hosts.deny czy są jakieś zablokowane lub dozwolone adresy IP. To czy łączysz się z lokalnego czy nie, nie powinno mieć znaczenia, chyba że firewall twierdzi inaczej.

Pokaż jeszcze reguły firewalla, powinny być w jakimś skrypcie w /etc/init.d/, jeśli nie wiesz gdzie są zapisane to podaj wyniki poleceń:

su -c 'iptables -L'

su -c 'iptables-save'

Być może reguły określają kto i w jaki sposób może się łączyć (np. z określonego IP lub MAC, może też trzeba zapukać na dany port, aby otworzyć port dla SSH). Możesz podać jeszcze konfigurację SSH, podaj wynik polecenia:

cat /etc/ssh/sshd_config

Być może domyślny port został zmieniony. Jeśli łączysz się z innej dystrybucji Linuksa do Debiana, to podaj jeszcze wynik polecenia:

cat /etc/ssh/ssh_config

Możesz jeszcze sprawdzić czy serwer nie wymaga kluczy autoryzacyjnych od użytkownika.

Pozdrawiam!

PS. Zmieniłeś NetWare na Debiana?


(roobal) #4

IPTables też nic nie pokazało? Ty stawiałeś Debiana na serwerze czy ktoś?

No to dokumentacja w rękę i jedziesz, to najlepszy sposób, aby postawić serwer od podstaw, a na forum pyta się o ewentualne wątpliwości, wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień :slight_smile:

Najlepiej postaw Debiana od podstaw. Napisz jakie ma spełniać zadanie serwer z Debianem (serwer www, plików czy może ma pełnić rolę routera), to postaram się coś doradzić.

Pozdrawiam!


(roobal) #5

Moim zdaniem, jeśli chcesz to ogarnąć, to powinieneś zrobić wszystko od podstaw, będziesz wiedział co masz w systemie, a tak póki co to widzę, że raczej nie wiesz co tam masz zainstalowane, w jaki sposób skonfigurowane itd.

Skoro Debian ma udostępniać neta, to będzie routerem, a to wiąże się z podstawową znajomością IPTables, gotowca na ten temat znajdziesz tutaj http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnieni ... 28masq%29/

Jeśli ma udostępniać pliki i drukarki w LAN, to doinstaluj pakiet Samba. Przyda się pewnie też SSH i odpowiednie jego zabezpieczenie ale to już pozostawiam na twojej głowie. Doinstaluje na początek takie pakiety:

su -c 'aptitude install samba ssh denyhosts'

a potem w miarę potrzeb kolejne programy.

Pozdrawiam!