Access-modyfikacja klucza głównego i typy sprężenia

Mam takie pytanie:

1.Chciałbym aby kluczem głównym były np. 2 pierwsze litery i 1 ostatnia interesującej mnie rzeczy. Jak to zrobić ??

  1. Czy może mi ktoś wytłumaczyć tak na “zdrowy rozum” te typy sprężeń ?? Bo nie mogę ich zrozumieć, próbuje to sobie jakoś przetłumaczyć na “normalny język”, ale nie daje rady.
  1. Tak się nie da. Kluczem głównym może być wartość wybranej kolumny lub też wartość kilku kolumn.

  2. Chodzi Ci o relacje?

Tak o relacje, co później się wybiera typ sprzężenia. Nie mogę tego zrozumieć wogóle.

Załóżmy, że masz takie tabele

1 (Klient). ID_K Imie Nazwisko

2 (Adres). ID_A ID_K AdresZameldowania

3 (Zamowienie). ID_Z ID_K NrZamowienia DataZamowienia

  1. (ZamowienieTowar). ID_ZT ID_Z ID_T Ilosc

4 (Towar). ID_T NazwaTowaru CenaTowaru

Między tabelą Klient i Adres jest relacja 1 : 1. Dana osoba może mieć tylko 1 adres zameldowania. Dany adres zameldowania może być przypisany tylko do jednej osoby.

Między tabelą Klient i Zamowienie jest relacja 1 : wielu. Dany klient może złożyć wiele zamówień, ale dane zamówienie może być przypisane

tylko do jednego klienta.

Miedzy tabela Zamowienie, a Towar jest relacja wiele do wielu. Dane zamówienie może być na kilka towarów. Dany towar może zostać zamówiony wiele razy (być wiele razy przypisany do różnych zamówień). Żeby odwzorować tą zależność potrzebne jest użycie tabeli dodatkowej (ZamowienieTowar).