Access Point a most przewodowy. Rozgłaszanie sieci

Na parterze mam modem wyjściowy na świat i z niego puszczam WiFi o SSID: “WiFi 1” na piętro ciągnę kabel po RJ-45 i podłaczam do routera ustawiam go jako Access Point o SSID: “WiFi 2”.

Według interfejsu do połaczenia z siecia Windowsa obie sieci maja taki sam zasięg(moc). Według NetSpot obie sieci maja inna moc :wink:

I tutaj mam pytania:

  1. Czy w takiej konfiguracji router na piętrze działa jako repeater?

  2. Czy majac dwa inne ssid sa to dwie inne sieci?

  3. Siedzac na gorze korzystajac z WiFi 2 internet leci Laptop -> router -> modem -> świat a czy jak zejde na doł nie zmieniajac sieci to z której poleci?

  4. Jeśli ustawie w obu taki sam SSID będzie to jedna sieć wybierana automatycznie urzadzenie pośredniczace według mocy czy jak?

  1. Nie, router działa jako AP.

  2. To zależy do którego portu wpiąłeś kabel sieciowy. Jeśli do portu WAN, to są dwie różne podsieci.

  3. Tak samo.

  4. Jeśli router nie posiada wsparcia dla standardu 802.11af, to sieć nie będzie automatycznie przełączana. SSIDy powinny być różne, żeby urządzenia nie wariowały.

Hej,

  1. W przypadku tej samej podsieci IP mogą mieć takie samy SSIDy. Taka konfiguracja jest nawet zalecana w tym przypadku. System na podstawie BSSID zamieni AP jeśli trzeba. Co do 802.11af większej głupoty nigdzie nie czytałem.