Access Point - różne tryby działania

Witam

Mam pytanie odnośnie działania AP i całej mechaniki w różnych ustawieniach : częściowo napisze co wiem i prosiłbym o pełne wyjaśnienie i poprawienie

  1. Access point (default) czyli podstawowa funkcja podłączamy kabelkiem rj45 do routera i nadajemy łączność z internetem przez wifi i np 3xrj45 wbudowane w AP

a. Jak to się odnosi do widoczności w sieci LAN, komputery widza się czy tylko te podłączone z AP ?

  1. AP Client - z tego co rozumiem sygnał odbiera AP1 z AP2 bezprzewodowo i TYLKO przekazuje sygnał przez np: 3xrj45 ( nie ma możliwości połączenia się do AP bezprzewodowo jak w opcji 1)

a. Jak to się odnosi do widoczności w sieci LAN, komputery widza się czy tylko te podłączone z AP ?

  1. AP Bridge - troszkę zagmatwane wygląda podobnie jak AP client, sygnał jest tylko odbierany i idzie tylko na 3xrj45 ?

a. Jak to się odnosi do widoczności w sieci LAN, komputery widza się czy tylko te podłączone z AP ?

  1. Wireless repeater - z tego co rozumiem AP2 odbiera sygnał z AP1 i zarazem nadaje sygnał przewodowo 3xrj45 i bezprzewodowo coś ala przedłużenie sieci

a. Jak to się odnosi do widoczności w sieci LAN, komputery widza się czy tylko te podłączone z AP ?

  1. Po co właściwie w opcji 2-4 musimy podawać MAC pierwszego AP ?

Będę wdzięczny za wszelka pomoc i wskazówki, pomoże mi to zrozumieć bardziej mechanikę sieci i przede wszystkim AP na pewno też wyjaśni pełna możliwości innym użytkownikom :slight_smile:

pozdrawiam

“Widzą się” wszystkie urządzenia podłączone do AP (przy pomocy kabla i wireless).

Zależy od routera i konfiguracji :slight_smile: Router odbiera sygnał od nadajnika (odpowiednio skonfigurowanej karty sieciowej/innego routera, przez ethernet lub wireless - bezprzewodowo) i przekazuje na ethernet lub wireless - w zależności od konfiguracji i ilości dostępnych kart sieciowych. Przy odpowiedniej ilości może nawet na jedno i drugie :wink:

W przeciętnym routerze odbiera sygnał WiFi i przekazuje na ethernet.

Bridge - łączenie 2 sieci. W przeciętnym domowym routerze - mamy 2 sieci po kablu i łączymy je 2 routerami poprzez WiFi (tylko routery komunikują się bezprzewodowo).

Zmniejsza wydajność AP. Można powiedzieć, że w takim przypadku 2 AP robią to samo, tyle, że są 2, by poszerzyć sygnał :slight_smile:

W opcjach 2,3 i 4 potrzebny jest MAC ze względu na kooperację między routerami :wink:

Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale.

AFAIK we wszystkich przypadkach jest widoczność urządzeń w sieci.

Super opisane :slight_smile:

podsumowujac bridge mode AP-ki sa zajete nadawanie i odbieraniem i niema opcji podlaczenia sie bezprzewodowo tylko przez rj45 tak ?

a we wszystkich punktach komputery widza sie w sieci LAN ? chodzi mi szczegolnie o to ze komputery “za” AP polaczonym z routerem widza sie z komputerem polaczonym z routerem

pozdrawiam

i dzieki za kawal dobrego materialu :slight_smile:

Tak w bridge AP są zajęte łączeniem ze sobą sieci tak więc komunikacja tylko przez rj45.

Co do drugiego pytania trochę go nie zrozumiałem.

Chodzi o to ze w konfiguracji PC+PC podłączone do AP -------- router -------- inne pc (rj45) czy w takiej konfiguracji komputery dalej sie beda widziec swoje zasoby ?

PC1 - > AP(Client) -> Router(tryb AP) -> PC2 podłączone do LAN-ów routera = TAK będą się widziały.

Ponieważ router w trybie AP łączy ze sobą sieć LAN i WIFI w jedną, a jak już wiesz AP-Client jest tylko wtyczką tamtego komputera (PC1) do bezprzewodowej wtyczki :smiley: w postaci routera w trybie AP :smiley: więc automatycznie PC1 staje się elementem sieci routera więc komputery się widzą.

LE: Widzę kolega niżej podał Ci bardzo fajną stronę z niej wszystko idzie wywnioskować.

http://sieci-komputerowe.net/jak-to-dzi … y-pracy-ap

Opis z obrazkami. Też może się przydać.

Przyda się napewno :slight_smile: