[Access] Problem z kwerendą

(Pafcio121) #1

Witam

Mam prostą bazę danych. Aby przyspieszyć wprowadzanie danych użyłem tabeli pomocniczych. Jest to swoisty katalog rowerowy.

Problem pojawił się gdy chciałem zrobić kwerendę opartą o nazwę producenta. Użyłem składni "Like [podaj markę]". Wpisanie nazwy producenta nie pokazuje żadnych wyników. Natomiast wpisanie numeru identyfikatora z tabeli pomocniczej z nazwami producentów. pokazuje wynik prawidłowo (nazwę producenta) mimo, iż w opcjach zaznaczone jest, że kolumną powiązaną jest ta z nazwami producentów.

Wersja Accessa - 2007

Gdzie tkwi problem ? Czy ktoś może mi pomóc ?

(Marcin Miga) #2

A wiesz jak działa LIKE? Jeśli masz rekordy, w których masz wpisane Alaska, Alabama i [Podaj nazwę] podasz Ala, to ci nic nie zwróci. Muszisz dodać jeszcze * w odpowiednich miejscach (albo już podawać z gwiazdkami). Innego wytłumaczenia logicznego nie widzę.

(Pafcio121) #3

Wiem jak działa :slight_smile: Chodzi mi o to, że jak mam podane np Alaska(1*), Alabama(2), Pensylwania(3), Teksas(4) i Nowy Jork(5). I w [podaj nazwe] wpisuję Alaska to nie znajduje nic, ale jak w [podaj nazwe] wpisze 1 to znajduje mi Alaska.

*-w nawiasach są nr identyfikatora z tabeli

(Marcin Miga) #4

Ano widzisz. Już lepiej. Widocznie w projekcie tabeli masz zdefiniowane, aby to pole było pokazywane jako Lista z tabeli słownikowej (nie wiem, jak to się dokładnie nazywa, a nie mam Accessa). De facto ukrywa się tam ID, a pokazywana jest nazwa z tabeli słownikowej. I jeśli chcesz filtrować po tym przy pomocy LIKE, to w projekcie kwerendy musisz dodać tę tabelę słownikową i filtrować po polu z nazwą, albo filtrować po ID (Liczbie). Tylko musisz wiedzieć, że LIKE nie działa na liczbach.... :slight_smile:

pozdrawiaMM