AccessPointy czy Mesh?

Posiadam dom około 140m + piwnica. Powierzchnia mieszkalna to parter i jedno piętro.
Zastanawiam się czy powinienem wybrać AccessPointy czy Mesh system aby pokryć dostępem do internetu cały budynek i kamery które będą zamontowane na budynku.
W razie czego możecie podesłać link do sprzętu który polecacie.

Mesh system to są acces pointy pracujące w trybie sieci mesh :slight_smile:

Co do sprzętu, znasz się chociaż trochę na tym? Ile tych kamer będzie? Czy dasz radę access pointy połączyć z głównym urządzeniem kablem sieciowym?

Jak tylko masz możliwość zainstaluj AccesPointy podłącząne kablem, wyjdzie taniej i stabilniej, a pewnie i osiągniesz wyższe transfery.
Co te tego jaki sprzęt i ile będziesz potrzebował to zależy z czego ściany, jaki układ pomieszczeń etc.

PS: Kamery IP też proponuję też przez eth połączyć.

AP są pewniejsze, połączenie kablem sprawia że są kompletnie niezawodne (pomijam oczywiście np. spalenie sprzętu podczas burzy czy ucięcie kabla). :stuck_out_tongue_winking_eye:

Kamery mam WIFI, nie podpinam ethernet do nich :slight_smile:

Mesh też jest często podłączany kablami. Np AiMesh asusa to normalne routery tylko pracujące w trybie mesh.
Jak zależy Ci na cenie, to idź w zwykłą sieć. Jeżeli chcesz wydać więcej kasy, to mesh - tylko najlepiej wybierz taki wariant żeby można było węzły podłączać kablem (każdy producent ma własny system mesh i nie możesz mieszać producentów).

1 polubienie

Jak podłączone kablami to już nie mesh.
@Shiva mesh zabijesz kamerkami, AP po kablu.

Nie. Topologia sieci nie zależy od tego, jak konkretnie poszczególne punkty są połączone (bezprzewodowo, czy przewodowo). TUTAJ znajdziesz wyjaśnienie.

Ciekawe czy routery asusa zadziałają z topologią taką jak na załączonym obrazku.
Przewodowo oczywiście :stuck_out_tongue_winking_eye:

Oczywiście, jeśli mówimy o AP i meshu to mówimy o tym:
https://www.sciencedirect.com/topics/computer-science/wireless-mesh-network

Z ciekawości podpiąłem sobie drugi router i zrobiłem z niego AP (wyłączyłem DHCP i nadałem mu IP z zakresu sieci). Ale widzę w tym rozwiązaniu pewien problem. Otóż nawet jeśli mój AP będzie miał sieć o takim samym SSID i takim samym haśle to może się okazać, że nawet jak będę przy nim stał to będę miał bardzo słaby internet, bo wciąż będzie połączony z głównym routerem. Gdzie zasięg będzie ledwo ledwo. W takim razie czy jednak Mesh nie jest jednak lepszym rozwiązaniem? Bo z tego co wiem to przepina się płynnie gdy widzi, że jeden węzeł ma lepszą jakość.

W praktyce się z tym nie spotkałem, urządzenia zawsze łączyły się z najbliższym AP (przy wyłączonym roamingu). Co nie znaczy że w odpowiednich warunkach takie zjawisko się nie pojawi.

Porządne AP mają roaming więc użytkownicy są automatycznie przełączani do odpowiednich punktów.