Acer 5560 - WiFi nie działa na Linux Mint

Witam, mam pytanko

Zainstalowałem linuxa mint na acer 5560 i wifi nie działało.

-Zainstalowałem bcmwl-kernel-source.

-A w poradniku pisało jeszcze żeby wpisać sudo modeprobe wl

i echo wl << /etc/modules

Niewiem co daje modprobe i to niżej

I Chciałbym wiedzieć co dają te komendy

Jeszcze użyłem lspci i Dmesg. domyslam się że dmesg to są moduły zainstalowanego sprzętu.

Mógłbyś wytłumaczyć te wszystkie wątpliwości?

Niewiem, czy ten wątek jest w dobrym, bo nie jest to problem tylko wątpliwości, proszę o wyrozumiałość

Po prostu poradnik traktuje o tym jak dodawać interfejs karty wifi jako moduł kernela w systemie.

 

/etc/modules to plik konfiguracyjny, który zawiera moduły kernela ładowanie przy bootowaniu.

Czyli lspci wyświetla nam po prostu liste komponentów, a modprobe dodaje moduły do kernela.

A dmesg - rozumiem że to jest tak jakby lista zainstalowanych modułów, ?

Btw. A jeszcze powiem ci że, zrobiłem to wszystko jeszcze raz i po instalacji bcmwl-kernel-source , nic nie musiałem dodawać, wpisywać echo wl … i modprobe

dmesg to nie jest lista modułów, dmesg wyświetla to aktualne komunikaty od jądra, np jeśli są problemy z dyskiem, kernelem, jakimś sterownikiem to w dmesgu możesz znaleźć o tym informacje co konkretnie jądro wyrzuciło (jaki błąd)

 

po szczegóły odsyłam do mana

man dmesg

Kondziorex , zapoznaj się, proszę, z tym poradnikiem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Podaj wynik polecenia.

lspci | egrep -i 'network|ethernet'

Zacznij od zwykłego sprawdzenia czy moduł wifi jest włączony. Zazwyczaj kombinacja klawiszy Fn+… (poszukaj w instrukcji).

Ja już problem, rozwiązałem, tylko chce wiedzieć w skrócie o dmesg i modprobe

modrobe ładuje sterownik - ale nie jest to stałe, po restarcie się kasuje. dmesg to ogólnie główny log systemowy aka kernela, zawiera masę informacji dotyczących szeroko pojętej obsługi sprzętu i ustawień kernela.

Ok, to temat zamykam.