Acer 5742G Problemy z temperaturą

Witam wszystkich

mam problem ze swoim rocznym Acer’em a mianowicie strasznie się przegrzewa doszło do takich sytuacji że zaczął się wyłączać przy zwykłej pracy sytemu tzn bez większych obciążeń więc zdecydowałem się go wyczyścić sytuacja się poprawiła ale dalej jestem nie zadowolony bo np w przypadku gry Skyrim przy ustawieniu detali na średnie laptop chodzi prawidłowo koło 5 min po czym nagrzewa się i zaczyna się lipa. zakupiłem pastę Arctic MX-2 i zastanawia mnie czy opłaca się kupić podstawkę chłodzącą np : CoolerMaster NotePal U3 może jesteście w stanie polecić jakaś inną podsadkowe ? i czy w ogolę opłaca się kupic ową, testowałem jakiś tani badziew z dwoma wiatrakami i 1500 rpm ale to była absolutna porażka. czasami podstawiam z boku wiatrak domowy skierowany wprost na wlot powietrza do wiatraka i laptop znacznie lepiej pracuje ale to nie jest rozwiązanie na dłuższa metę i zdecydowanie za głośne i na koniec mam pytanie czy istnieje możliwość wymiany wiatraka w laptopie jak tak to na jaki ?

laptop : ACER 5742G z i5-460M i karta grafiki GT 420M. 8gb ramu.

pasta jaką polecam to arctic silver 5, jest to profesjonalna solidna pasta, jesli dobrze rozbierzesz wyczyścisz i nasmarujesz na nowo to laptop powinien chodzić jak nowy bez przegrzewania, jest prawdopodobieństwo że w celu oszczędzenia zamiast pasty dali ci termopad który stracił właściwości co objawia się wysokimi temperaturami pomimo czyszczenia z kurzu, podsumowywując, rozbierz laptop jeszcze raz (jak rozumiem na gwarancji ci nie zależy) wyczyść z kurzu, odkręć radiator odprowadzający ciepło z procesora, jesli będzie pasta to zwilż spirytusem wacik i oczyść procesor ze starej pasty, również radiator od spodu, następnie nałóż pasty arctic silver 5, nie używaj laptopa do gier przez dwa dni gdyż pasta w tym czasie nabiera właściwości, zas jeśli jest termopad to poprostu go wyrzuć, i nasmaruj pastą czyli to co powyzej.

mam rocznego packardbella z prockiem amd’ka i dokładnie ten sam problem grzeje się jak za przeproszeniem ■■■■■■■, a nie wiem w jakim stopniu ale packardbell jest związany z acerem bo licencja systemu jest “acer groups”

Mam dokładnie ten sam model, z tym, że ostatnio wymieniłem procka na i5 480M, no i mam tylko 4 GB RAM.

Podstawka chłodząca nie ochłodzi ci procesora w stresie ale może obniżyć temperatury dysku i pamięci więc lepiej jak jest niż jak jej nie ma :-D. Możesz mieć źle nałożoną pastę na procku, ja zielony nie jestem w tym temacie, a mi się pasta ZALMAN STG-2 rozjechała na boki mimo, ze nakładałem już pastę wiele razy w tym lapku bo wymieniałem proca kilka razy. Luknij przy okazji czy pamięci karty graficznej mają styk z radiatorem (przylepna pasta termoprzewodząca, takie paski cięte z taśmy). Możliwe też, że to na procesorze graficznym jest źle nałożona pasta. Miałem też problemy z przegrzewaniem, a teraz mogę sobie grać w BF Bad Company 2 kilka godzin i najwyżej co jakiś czas się turbo wyłączy gdy procek osiągnie 100 st. C, do tego mam oczywiście podkręconą grafikę ale z nią nie miałem i nie mam problemów.

myśle że termopad mógł stracic swoje własciwosci

zamówiłem dzisiaj tą pasę arctic Silver 5 bo dalej laptop grzeje się jak szalony, macie jakieś uwagi co do nakładania pasty tzn na co uważać itp ? ? przy ostatnim zabiegu rozebrania laptopa zobaczyłem że radiator procesora jest przykręcony a radiator od karty graficznej już nie trzyma go jakaś tajemnicza siła … możliwe że jest zamocowany na samym termopadzie ? nie chciałbym się z nim siłować a wiem że to zawsze się źle kończy

Pasty nie za dużo ale też i nie za mało oczywiście. :smiley: Przed dociśnięciem radiatora do CPU i GPU sprawdź czy się do niego nie przykleił jakiś okruch bo ukruszysz rdzeń jak dociśniesz i będzie po sprzęcie. Nie rozumiem o co chodzi z tym radiatorem na GPU. Tu masz instrukcję demontażu http://download.hellshare.pl/acer-aspir … f/5862493/ , którą kiedyś zrobiłem, tak to powinno wyglądać jak na tych zdjęciach, kolor pasty możesz zignorować bo robiłem zdjęcia przy trzecim rozkręcaniu gdy musiałem wymienić silikonową pastę na ZALMANA STG2.

Załączam 2 fotki układu chłodzącego przed i po jego demontażu.

przed nałożeniem nowej pasty, patyczek do uszu zwilż spirytusem i wyczyśc ze starej pasty, zaczekaj aż odparuje i nałóż nową paste, nie nakłada sie nowej pasty na nieoczyszczony procek

Dzięki wielkie klopers33 właśnie o takie instrukcje mi chodziło rozwiałeś moje wszelkie wątpliwości :wink: teraz pozostało tylko czekać aż pasta przyjdzie myślę że w poniedziałek się za to zabiorę wiec dopiero w środę będę testował czy wymiana pasty przyniesie jakieś znaczące rezultaty. jeszcze jedno pytanie czym najlepiej nasmarować wiatrak ? i czy w ogolę to dobry pomysł ? zasadniczo kiedyś koleś w servisie zrobił taki patent z wiatrakiem na mojej karcie graficznej w kompaturze stacjonarnym x lat temu i pomyślałem że może i w tym wypadku to coś da.

Trochę z innej beczki ale szkoda zakładać nowy temat ściemniałem ostatnio sterowniki najnowsze do karty gf 420m versja sterowników 295.73 na stronie nvidia podała że są kompatybilne z tą kartą lecz gdy chce je zainstalować wyskakuje komunikat " ten sterownik graficzny nie mógł odnaleźć zgodnego sprzętu graficznego " ?? :open_mouth:

link do sterownika

http://www.nvidia.pl/object/notebook-wi … er-pl.html

OBSŁUGIWANE PRODUKTY GeForce 400M series:

GTX 485M, GTX 480M, GTX 470M, GTX 460M , GT 445M, GT 435M, GT 425M, GT 420M , GT 415M, 410M

Ja używam do wszelkich wiatraków WD-40, jak wszyscy, chyba. Oczywiście warto nim potraktować łożyska wiatraka, potem pokręć nim trochę ręcznie, poczekaj aż wyschnie i dopiero zamontuj. Co do sterów do karty graficznej to u mnie jest wszystko OK, mam te same. Może ściągnąłeś nie do tego systemu albo w złej wersji (x86 lub x64). Powodem mogą być też nieaktualne stery do grafiki zintegrowanej z i5 bo wszystko przez nią przechodzi i tak, jak to w Nvidia OPTIMUS jest.

http://www.dobreprogramy.pl/Intel-Graph … 18947.html

220px-WD40_english.JPG

http://pl.wikipedia.org/wiki/WD-40

wczoraj zmieniłem pastę izotermiczną stara była całkowicie zaschnięta i było dość ciężko ją usunąć ale jakoś dałem rade. obecnie temperatura waha się w przedziale 45 - 55 stopni przy włączonej przeglądarce, gg etc tj 10 - 20% pracy rdzeni ( używam obecnie programu " Core Temp " ) szkoda że nie sprawdziłem temperatury przed zmienią pasty więc zasadniczo nie mam porównania do puki nie odpalę jakieś gry. Pytanie : jaka powinna być optymalna temperatura w tym przypadku ? ?

Te temperatury teraz są w normie, w czasie gramia może dobijać do 100 st. C, zależy od gry. Przy 100 st. wyłączy się turbo dopóki się lekko nie ochłodzi i potem znowu się włączy. Ci co mają i3 są w gorszej sytuacji bo przy 100 st. taktowanie spada prawie do połowy, przerabiałem to na tym Acerze #-o, bo na początku miałem i3 370M.

U mnie w zasadzie do 100 st. C dobija tylko przy Bad Company 2 i Medal of Honor, czyli w tych bardziej wymagających grach, przy Company of Heroes, na ten przykład, temp. procesora oscyluje koło 90 st. C.

P.S. Można by powiedzieć, że powiedzenie “Laptopy nie nadają się do grania” nadal jest aktualne ze względu na ograniczone możliwości chłodzenia.

co prawda to prawda zasadniczo gdy pierwszy raz rozkręciłem laptopa byłem nie licho zaskoczony że to wszystko tak działa teraz się nie dziwie dlaczego mój laptop tak nie ogarnia. mam nadzieje że nowe sterowniki karty graficznej trochę poprawią wydajność chociaż w dalszym ciągu nie mogę ich zainstalować tak samo jak Intel Graphics Driver 15.22.1.2361 które polecił @luger przy próbie instalacji wyskakuje komunikat że nie może zainstalować więcej niż jednego sterownika i na tym sie kończy, dzisiaj zabiorę się za format mój system to win 7 home premium 64bit

Pytanie dnia : istnieje możliwość zmiany karty graficznej w tym laptopie na jakaś lepszą np GF 540m ??

Z tego co słyszałem to się nie da ale ja myślę, że to możliwe bo ten procesor graficzny nie wygląda mi na wlutowany w płytę. W innych laptopch może być w takich wypadkach problem z biosem ale nie w tym.