Acer Aspire 5051AW + dzwiek i UBUNTU 7.04

Witam serdecznie.

Dziwny to jest topic poniewaz jest on i problem i rozwiazaniem problemu i zadumą czemu tak właśnie jest. Do rzeczy.

Laptopik moj jak zainstalowalem sobie wersje ubuntu 6.10 wydawal z siebie dzwieki w sposob prawidlowy. Chodzily glosniki mikrofon wszystko doslownie. Moglem sterowac suwakem glosniej ciszej i wsio bylo cudownie. Potem przyszla era 7.04 no i tutaj skonczyla sie moja znajomosc z dzwiekiem wogole na czas jakis na laptopie moim. Dzwiek to bylo to czego nie mialem jedynie w laptopie…

Postanowiem za pomoca windowska znalesc nazwe pelna mojej karty dzwiekowej i poszukac czegos w necie… Znalazlem ze moja karta nazywa sie:

SB450 HDA Audio

No to droga jakas tam znalazlem ta karte na stornie firmy Realtek, i przeszedlem do dzialu sterowniki… no i zainstalowalem wersje Linux/Other i dzwiek sie pojawil. Link do sterownikowGdy juz wszystko poinstalowalem zaczalem sie zastanawiac co jest ze teraz dziala. Wszedlem w paczke ktora zainstalowalem i sie okazalo ze jest tam ALSA wersja 1.14. Oczywiscie bylo do tego rowniez opisane ktore karty dzwiekowe to obsluguje:

The source code copy from www.alsa-project.org. ver:3.3-4

Linux Source Code for ALC audio codec

Support Codec list:

====AC97 Codec=====

ALC100,100P

ALC200,200P

ALC650D

ALC650E

ALC650F

ALC650

ALC655

ALC653

ALC658

ALC658D

ALC850

ALC101

ALC202

ALC250

ALC203


====HD Audio codec ====

ALC260

ALC262

ALC268

ALC660

ALC660VD

ALC861

ALC861VD

ALC880

ALC882

ALC883

ALC885

ALC888

ALC889A

Ta operacje ktora opisuje powyzej wykonalem juz jakis czas temu… ok 3 miesiecy temu. Natomiast 3 dni temu pobralem nowego kernela z aktualizacji ubuntu no i … znowu nie bylo dzwieku nigdzie. No to ja ten sam numer zrobilem co opisalem powyzej no i dziala znowu wsio ladnie. No i tutaj pojawia sie moja zaduma, mianowicie, w aktualizacjach ubuntu nie widzialem jeszcze aby byla dostepna alsa wersjja 1.14 tylko caly czas jest wersja 1.13. Nierozumiem tego bo na tej stronce ze sterownikami ta alsa 1.14 siedzi juz ladnych pare miesiecy. Pytanie dlaczego tak sie dzieje?? No i druga rzecz bardzo mnie ciekawiaca. Czy jest jakis sposob tak ustawic te sterowniki od alsy aby nowy kernel ktory przybedzie po aktualizacji mogl dalej czytac z alsy 1.14 a nie wracac do 1.13 lub tez robic cos co powodowalo ze dzwieku nie bylo???

Sorki za przy dlugi wywod ale z jednej strony mam nadzieje ze pomoze to ludziom znalesc dzwiek w tych kartach dzwiekowych na podobnych do mojego lapika acerka, a z drugiej chcialbym poznac odpowiedzi na te nurtujace mnie pytania…

Spróbuj zrobić własnego kernela i w konfiguracji dodać moduł do swojej karty (w 2.6.22 powinien być)

W razie czegoś służę pomocą.

dobra, no to pytam. Jak wykonac wlasnego kernela??? albo czy mozna edytowac kernela nowo aktualizowanego i dodac jakos ten modul?? Prosze zatem o wskazowki.

Mówisz i masz

Nie bardzo bo źródła są okrojone.