Acer Aspire 5720ZG żółte i niebieskie pasy na ekranie

(Kapelutek) #1

Witam wszystkie mądre głowy,

Dziecko moje posiada laptopa Acer Aspire 5720ZG dzisiaj słuchało sobie nagrań z internetu i po jakimś czasie zaczęło coś trzeszczeć i wydawać dziwne dźwięki a później to już tylko pojawiły się kolorowe pionowe paski. Obecnie po włączeniu laptopa wydaje się jakby system startował, wiatrak chodzi i po pokazaniu się pasków przechodzi w stan jakby uśpienia, pojawia się ciemny ekran ale nie mocno czarny i tak sobie zostaje póki go nie wyłączę poprzez wymuszenie przyciskiem power, po ponownym włączeniu dzieje się to samo i tak w kółko.

Do tej pory nie było problemów z laptopem. Zawsze w domu nigdzie nie wyjeżdżał. Dziecko w ciągu tygodnia nie ma czasu na korzystanie z laptopa, używany jest przede wszystkim do komunikacji na Facebook, nie gra w gry nawet online.

Jak myślicie co to może być - matryca, taśma czy grafika?

Nie znam się na tych sprawach, nie wiem czy warto go zanosić do serwisu czy może odsprzedać na części i zacząć oglądać się za czymś nowym?

dzięki za wszelką pomoc.

pozdrawiam

84749527534618145182.jpg

po zbliżeniu

20734608534125696070.jpg

92454776938210518497.jpg

(rgabrysiak) #2

Jeżeli masz możliwość podłącz laptopa pod zewnętrzy monitor. Jeśli paski się na nim nie pojawią wiadomo będzie że grafika jest sprawna.

Wówczas pozostaje tylko opcja albo taśma albo matryca. W domowych warunkach, nie mając dostępu do części zamiennych ciężko będzie jednoznacznie stwierdzić co powoduje problemy.

Obawiam się że bez serwisu się nie obejdzie.

(Kapelutek) #3

mam tylko TV na ścianie i projektor ale nie wiem czy mam czym się podłączyć do tych zewnętrznych urządzeń i czy pomoże to w sprawdzeniu

(Azgrel) #4

Czy Twój laptop ma GeForce'a 8400M GS? Miałem tego samego laptopa z tą kartą i to była jej wina. Cała seria tych kart ma wadę fabryczną i po pewnym czasie przestają działać. Rozwiązaniem może być kupno na Allegro albo w innym sklepie GeForce'a 9600M GS (ten model pasuje do tego laptopa i działa bardzo dobrze) i samodzielna wymiana karty graficznej.

(Kapelutek) #5

na naklejce jest napisane:

Up to 512MB NVIDIA GeForce 8400M GS TurboCache - to pewnie ta sama

czy ja będę umiał sam wymienić tę kartę?

(Azgrel) #6

Wymiana trudna nie jest, chociaż wymaga pewnej wprawy. Z tego co pamiętam to trzeba zdjąć tylną część obudowy laptopa, odkręcić wentylator, radiatory i dopiero wtedy można się dobrać do karty graficznej. Po wsadzeniu nowej trzeba nałożyć odrobinę pasty termoprzewodzącej na rdzeń karty i z tego co pamiętam na procesor/chipset. Potem zostaje "tylko" zamontowanie radiatorów, wentylatora i skręcenie obudowy. Jak nie jesteś pewien czy dasz radę to lepiej daj laptopa komuś kto się na tym zna.

(Kapelutek) #7

właśnie spojrzałem na aukcje i taka karta to spory wydatek, chociaż nie znalazłem 512MB tylko 1GB

(Ocxxxx) #8

Karty graficzne do laptopów nie są tanie, i to rodzi pytanie czy sie opłaca kupować?

czy nie lepiej sprzedać go na części?

Matryca

hdd

dvd

tasiemki etc.

(Kapelutek) #9

jednak nie mam czym podłączyć.

jaki to może być koszt w serwisie większy niż 500 zł?

ale jak go wystawię na części to mogę i 2 lata sprzedawać, co robić?

(adam9870) #10

Oddaj do serwisu, nie każdy serwis bierze coś za diagnozę, powiedz aby sprawdzili ale przed zakupem czegokolwiek zadzwonili i zapytali Ciebie czy będziesz chciał wymieniać konkretną część. W częściach możesz zarobić na nim więcej (dysk, pamięć, napęd, matryca, ramka, obudowa, klawiatura) aniżeli sprzedając w całości jako uszkodzony.

(Kapelutek) #11

dzisiaj odstawię go do serwisu, napiszę za kilka dni co tam zdiagnozowali i ile kosztowała ta przyjemność

-- Dodane 11.12.2012 (Wt) 13:05 --

więc tak na gorąco padła grafika - karta GeForce'a 8400M GS

wstępna diagnostyka to 40 zł

serwis znalazł kartę 9600M GS za 350 zł z 3 miesięczną gwarancją

wymiana karty - 70 zł.

Co robić?

Czemu na kartę jest tylko 3 m gwarancja?

Jak ktoś ma na zbyciu to chętnie kupię 8400M GS lub 9600M GS

(adam9870) #12

Sprawdź http://www.hawk.pl/, allegro, możesz dać ogłoszenie na http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum130.html

To normalna cena za układ graficzny.

(Kapelutek) #13

ale 3 m-ce gwarancji, to chyba coś nie tak

(adam9870) #14

Normalka.

(mateusz6639) #15

U mnie w laptopie był robiony mostek północny i też zapłaciłem 350zł, no i gwarancja także 3 miesiące.

(Kapelutek) #16

temat do zamknięcia, laptop do sprzedania