ACER Aspire 5742 - Upgrade

Wpadł mi w ręce komputer Acer Aspire 5742 PEW71. Komputer pozbawiony jest procesora oraz pamięci (RAM).
Oryginalnie konfiguracja była następująca Intel Core i3 M380 (2.53GHz) oraz 3GB RAM. Parametry wypisane na oryginalnym kartoniku.
Poprzedni właściciel miał podobny komputer, który został uszkodzony i z nówki biurowej wyciągnął potrzebne podzespoły. Reszta komputera jest kompletna.

Pomyślałem o ożywieniu tego sprzętu - dokupienie procesora i pamięci to nie taki wielki koszt, a komputer jest nówka sztuka. Zastanawiałem się, czy nie włożyć od razu procesora i5. Te modele sprzedawane były także w takiej konfiguracji. Znalazłem kilka tematów na zagranicznych forach, które to potwierdzają.

W związku z tym, mam prośbę - czy ktoś z naszych forumowych specjalistów może mi potwierdzić możliwy przeszczep procesora i5 oraz większej ilości RAM?

Dzięki za uwagę!

Do tego laptopa możesz włożyć nawet i7. Jednak jest to tylko dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor.

http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_i3_Mobile/i3-380M_(PGA988).html

Pod tym linkiem znajdziesz wszystkie możliwe do zastosowania procesory. Najsensowniej cenowo wychodzi i5 560m. Najwydajniejsze za to są i7 ale dużo sobie w stosunku do zysku w wydajności życzą. Znajdziesz sporo na allegro i aliexpress.

RAM możesz śmiało wrzucić 2 x 4gb DDR3 1066mhz.

Ale to co naprawdę może dać kopa to dysk SSD.

Do gier oczywiście nie będzie się nadawał. Chyba że Sims maks 3. Tropico maks 4. Itd. Od biedy działa na czymś takim StarCraft II.

Dzięki za odpowiedź @deadinhollywood :wink:

Nie mam zamiaru przerabiać komputera na maszynkę do grania :wink:
Dostałem sprzęt za friko i chcę go uruchomić. A skoro i tak muszę kupić procek i RAM, to pomyślałem, że wrzucę coś innego, niż standard. Biorę się za analizowanie podanego linku i odezwę się z efektem prac upgrade’owych :wink:

Koniecznie się odezwij. Też lubię podjąć się takich zabaw.

Po dłuższej przerwie w tym temacie powracam, bo nadarzyła się okazja zakupu części za bardzo przyzwoite pieniądze.

Procesor Intel Core i5 560m + 2 x 4GB za 100zł.
Zamieszczam poniżej screeny z CPU-Z, aby potwierdzić możliwość przeszczepu. Na chwilę obecną w komputerze zamontowałem procesor i3 pożyczony do testów wraz z pamięciami.
Zauważyłem, że gniazdo jest inne, ale podobno zamienne.
ASPIRE_CPUZASPIRE_CPUZ_002ASPIRE_CPUZ_003

I5 już zamontowany?

Nie ma co ukrywać, od ostatniej aktualizacji tego wątku minęło dużo czasu :smiley:

Przeszczep podzespołów przeszedł bez problemów. Na chwilę obecną laptop działa na takiej konfiguracji:

  • Intel Core i5 M560 2.67GHz
  • RAM DDR3 8GB
  • SSD SAMSUNG 250GB

Wszystkie podzespoły zdobyłem za bardzo niskie kwoty, więc wymiana jak najbardziej opłacalna. Na chwilę obecną koputer śmiga i służy dzielnie.

Na plus - uspokoiło się chłodzenie. Na tymczasowym i3 bardzo często się uruchamiało. Nie wiem czy to kwestia nadmiernego wysilenia czy taki model. Na i5 jest spokojniej. Na minus - bateria trzyma krócej, ale nie wiem czy nie jest to wina jej wieku.

Jeżeli ktoś się bedzie zastanawiał nad taką przeróbką to musi mieć na uwadze fakt, że plastikowe zatrzaski dolnej części klapy komputera są bardzo cieniutkie i mogą się łatwo ułamać - ja podczas tych wszystkich zmian pozbyłem się dwóch zatrzasków.

Zamieszczam zrzuty ekranu po upgradzie.

CPUZ_1 CPUZ_2 CPUZ_3 CPUZ_4

:wink: