Acer Aspire 7 przyciemnianie i rozjaśnianie ekranu

Witam mam pytanie o przyciemnianie i rozjaśnianie sie ekranu w tym laptopie. Następuje ono tylko przy przełączaniu sie z ciemnego tła do jasnej strony np. z ciemnych menu windowsa do białego youtube czy jest to normalne ?

Taki efekt (przyciemniania się białego tła) po przejściu na nie z ciemnego tła - może występować jedynie podczas pracy laptopa na zasilaniu z baterii.
To jest zależne od ustawień oszczędzania energii.
Przynajmniej ja na moim Legionie mam taki efekt.
I to jest normalna sytuacja, ale można ten efekt zniwelować w ustawieniach (tyle, że nie pamiętam dokładnie w którym miejscu).
Na pracy z zasilaczem, taki efekt nie występuje.
To jedna sprawa.
A o co ci dokładniej chodzi, to nie wiadomo.
Musisz dać więcej informacji.

U mnie właśnie ten efekt występuje też podczas pracy na baterii bez podłączonego zasilania tylko ze ekran zciemnia
sie na ciemnym tle nie na białym efekt jest dziwny widać przyciemnianie ekranu kontrast jakby sie zwiększa kolory robią sie bardziej intensywne nawet aż za bardzo, a jak przełączy sie na białe tło to ekran sie rozjasnia robi sie bardziej wyraźny takie zmienianie sie kontrastu i jasności nie jest przyjemne dla oczu. Można to gdzieś przestawić zeby to wyłączyć ?

Poczytaj tutaj.

https://www.download.net.pl/jak-wylaczyc-automatyczne-przyciemnianie-ekranu-w-windows-10/n/7279/

Poza tym sprawdź, czy nie masz jakiejś aplikacji od Acera, która może też wpływać na to ustawienie.
Jednak opisywany efekt jest trochę chyba inny, jednak poczytaj i popróbuj z ustawieniami.

jestem już na Win 11 nowy laptop bez systemu czysta instalacja ale dzięki poczytam

Ustawienia będą podobne…jednak, może nowy system Windows11 coś ci miesza z samą grafiką.
Jednak, jeśli tak dzieje się jedynie na zasilaniu z baterii, to pewnie działa automat po prostu za mocno i to oszczędzanie energii daje ten marny efekt.
Inna sprawa, jak sam instalowałeś system na czysto, to pewnie instalowałeś chipset i sterowniki grafiki ze strony wsparcia Acera…
Jeśli nie, to sam system może nie dociągnął którychś, lub nie do końca pasujące.
Sprawdź oczywiście w menedżerze urządzeń, czy tam wszystko jest dobrze…(brak wykrzykników, znaków zapytania i żółtych trójkątów).

kurcze szukam i szukam i nie moge znaleźć w W11 tej adaptacyjnej jasności co do sterowników to … żadnych nie instalowałem po instalacji jedynie sterowniki do karty graficznej nvidii, a sam panel sterowania nvidia jest jakoś dziwnie strasznie okrojony nie widze nawet suwaków do zmieniania kontrastu jasności te można recznie ustawić w kalibracji ekranu w systemie windowsa. W panelu sterownia nvidii jako preferowany procesor graficzny miałem ustawioną karte graficzną o dużej wydajności a nie zintegrowaną karte graficzną

Adaptacyjna jasność to funkcja tylko w tych lapkach, które mają czujnik oświetlenia.
To trochę co innego, bo ona ściemnia ekran w zależności od tego, jak jest jasno w otoczeniu.
Co innego to znowu jest przy funkcjach na pracy z baterii.
U mnie na przykład te funkcje przy zasilaniu z baterii są w panelu Intela (bo mam taką grafikę zintegrowaną).
Na przykład tak wyglądają te ustawienia…

Poza tym, jeśli kupiłeś laptop bez systemu i sam instalowałeś system, to warto sprawdzić na stronie wsparcia Acera, czy do twojego modelu nie ma na przykład nowszego biosu itd.
Jeśli twój Acer ma grafikę zintegrowaną Intela i dedykowaną Nvidii, to trzeba sprawdzić w biosie/UEFI, czy w ogóle masz w nim ustawiony tryb switchable graphics, żeby system mógł przełączać grafiki.
Sterowniki do obydwu grafik w laptopie należy instalować ze strony Acera, ponieważ producent często je modyfikuje pod dany model laptopa i te instalowane ze strony producentów grafik nie zawsze działają właściwie.
Skoro na nowym laptopie i systemie nie instalowałeś chipsetu ze strony Acera, to też mogą być jakieś błędy w działaniu.
Jak ma się lapka bez systemu, to po instalacji systemu powinno się zainstalować przynajmniej chipset ze strony wsparcia i potem sterowniki do grafiki Intela i Nvidii ze strony Acera.
Potem system automatycznie możliwe, że dociągnie przez aktualizację pozostałe sterowniki jak karty dźwiękowej, sieciowej i inne.
Jeśli w menadżerze urządzeń widnieją starsze niż na stronie Acera to warto je także zaktualizować.
Nie piszesz, czy ten Windows 11 to masz od razu zainstalowany, czy dopiero robiłeś aktualizację z dziesiątki (wobec czego, czy problem był też na Windows10).
Jedenastka tak jak dziesiątka dociąga obecnie panele sterowania do grafiki Intela i Nvidii oraz Realteka ze sklepu Microsoftu (tak to głupio wymyślili) i nie ma tych paneli już razem z najnowszymi sterownikami (przynajmniej w najnowszych lapkach) i sterownikach do nich ze strony producentów lapków.
U mnie też w panelu Nvidii dociągniętym ze sklepu Microsoftu nie ma już wielu ustawień, pewne przejął sam system a pewnych nie ma w ogóle…

ok sprawa rozwiązana wystarczyło w tej aplikacji intela którą miałem już nawet zainstalowaną przy instalacji systemu w zasobniku system/zasilanie wyłączyć oszczędzanie energii wyświetlacza i już nie przyciemnia podczas pracy na baterii swoją drogą nie wiedziałem o tej aplikacji intela a widze ze jest niezła można poustawiać ekran, kolory itd. dzięki za pomoc cyngiel_1

No to fajnie - tak w tym panelu Intela możesz sobie ustawiać kolory i wszystko inne, więc na pewno ustawisz sobie jakość wyświetlacza, taka jaka ci pasuje:)

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.