Acer Aspire 7250 - Włącza się, ale jest czarny ekran

Mam niefajny problem, ponieważ chciałem ożywić stary laptop, więc pomyślałem, że wrzucę do niego dysk ssd. Zainstalowałem system Windows 10, ale nie chodziło to płynnie, więc sięgnąłem po Windows 8. Wszystko było okej, ale po aktualizacji systemu laptop się zrestartował i przestał wyświetlać obraz. Teraz pytanie, czy mógł się uszkodzić procesor (AMD E-Series E-300)? Ponieważ na Windows 10 użycie procesora wynosiło 100%, zaś na Windows 8 utrzymywało się w okolicach 50-80%.

Troszkę poszperałem w necie i wykonałem takie czynności jak przeczyszczenie ramu i slotów, podmiana ramu, odłączenie baterii, wyciągnięcie baterii bios na 24h, odpalenie bez baterii bios, odpalałem bez dysku, różne kombinacje klawiszowe na włączonym i wyłączonym laptopie, podłączałem pod zewnętrzny monitor i również nie było obrazu, otworzyłem laptop, wyczyściłem wszystkie styki, dokładnie przejrzałem styk matrycy, który nie ma żadnych śladów uszkodzenia, wymieniłem pastę na procesorze oraz dokładnie obejrzałem płytę główna, ale nie znalazłem żadnych oznak upalenia.

Acer Aspire 7250
Model No: AAB70

Chcę spróbować jeszcze kupić nową baterie bios, ale to pewnie również nic nie da.

Macie jakieś pomysły?

Ja pewnie na początek zrzucił bym zawartość BIOSu i wgrał od nowa. Z tym, że tutaj jest lutowany, więc albo trzeba by się wpiąć w płytę, albo dmuchnąć hotairem, zdjąć kostkę, wsadzić w programator, i wgrać. Ewentualnie zamówić kość, z wgranym wsadem i podmienić, ale lutownicą zwykłą niewygodnie się to lutuje.

Czasami z aktualizacją idzie firmware, i wtedy w niektórych modelach masz czarny ekran po restarcie przez nawet kilka minut, wciśnięcie power może spowodować taki efekt. Chociaż do tej pory zwykle w Asusach kojarzę takie rzeczy.

eh, czyli misja niesamowita, bo nie mam żadnych atrybutów, żeby móc podziałać z tym biosem :frowning:

Jaki tam laptop, toż to kalkulator. Na tym E300 nawet Internetu nie odpalisz, nie ma co żałować. :wink:
Laptop wart tyle co maszyna do pisania, z 50-100 zł, więc dałbym dzieciakom do nauki (ro)składania. :slight_smile:

Wystaw na aukcji, najlepiej na części. Jeszcze zarobisz. Tylko każdy element osobno.

Jesteś w stanie w ogóle wejść do BIOSu? Chodzi o to, czy wyświetli się na ekranie obraz BIOSu (daj znać!). Wejście podczas uruchamiania przez klikanie w klawisz F2 lub Delete, albo i jeszcze inny.

@anon7248146 Chciałem mieć kolejne urządzenie zdolne do przeglądania internetu i tyle, ale widocznie go zajechałem tymi próbami i biedny ducha wyzionął.
@wasabi1084 Tak, też o tym myślałem, ale jeszcze sprawdzę temat z baterią i może uda mi się ogarnąć ten programator.
#Astor44 Nei, jest zero obrazu. Komputer się włącza, pali się niebieska lampka, wentylator śmiga, ale obrazu nie podaje ani na matrycy, ani na zewnętrznym monitorze.

On nie był zdolny do przeglądania Internetu na starcie, 1/6 czy 1/7 najbardziej badziewnych Atomów. :wink:

@wasabi1084 Jeśli chciałbym wgrać nowy bios bez wy-lutowania kości wystarczy mi programator usb z klipsem testowym? Bo nie ukrywam, chciałbym to załatwić po taniości.

Musisz najpierw sprawdzić jaka kość jest tam wlutowana. Potem sprawdź w sofcie do programatora czy ją obsługuje. Często trzeba wylutować, bo wpływ elementów na płycie zakłóca proces programowania. Trudno powiedzieć czy tutaj pójdzie bez wylutowywania za pomocą klipsu.

Pamiętaj, że BIOS który znajdziesz na stronie producenta, to aktualizacja, a nie wsad. Tobie potrzebny jest wsad, więc szukaj z tym dopiskiem w sieci.

Kup “poleasingowy laptop na i3-2000”, choć to też złom, to 5x szybszy.

Tego Twojego użyjesz do pisania i rysowania w paincie, koszty naprawy przewyższają wartość. Możesz zainwestować w niego i wywalić stówkę lub cztery w błoto, ale przemyśl to, masz tu kilka opinii sprzed 4-5 lat, Internet nie stał się “lżejszy”. Top nawet Youtube nie uciągnie, o stronie głównej WP nie wspomnę.

Oddajmy głos innym “szczęśliwym posiadaczom” i wysłuchajmy ich opini na temat wydajności i “Internetu”. :slight_smile:

I have a friend who has a lower end-system using the AMD E-300 CPU (which is soldered to the motherboard) and the graphics card integrated in this CPU (which is a Radeon HD 6310). The performance on his system is quite bad; mundane tasks take a long time to complete, and even video playback from Youtube (something that my friend would like to do a lot of), is choppy. During all these times, the system is cpu-bound, so most likely that’s where the problem lies.

My question is this: do you think it would be a worthwhile improvement to get a discrete graphics card, and off-load some of the graphics load from the CPU unit? Would that help in any meaningful way? If yes, can you recommend a card? The motherboard has two PCI Express slots (one x1, and one x16), and the case can accommodate only low-profile cards.

Improving performance on AMD E-300 system | Tom’s Hardware Forum

I just downloaded League of Legends and I it play with my friends, but everytime a match starts I am the last one to load in.
I have the AMD E-300 APU, with 1,3 GHz clockspeed, and the minimum requirements of the game are 2 GHz. The game runs fine, it’s just the loading that goes slowly.
Is there any way I can overclock my E-300? I don’t care if it will consume alot of power, my laptop is always connected.
I have added a screenshot of my CPU-Z as attachment

I would not waste ANY money on that POS of a laptop. I’d put it up for sale and use the money you get to buy something better. I have personal experience with the next tier up, the E-350, and it is the worst pile of trash I have ever tried to use. It can’t even play 720p YouTube videos without massive stutter on a fresh windows install and 8GB of RAM. Even browsing websites like OCN… scrolling through a thread would cause lag. Tried several browsers too and all had the same result. Don’t waste your money. A SSD is nice but it will not fix a junk CPU.

Can I Overclock AMD E-300? | Overclock.net

… i na deser video jak wygląda przeglądanie www.

Moim zdaniem uszkodzona jest karta graficzna VGA, czyli praktycznie płyta główna. Ten laptop to właściwie złom.

podłącz jaki inny monitor

Cyt. “obrazu nie podaje ani na matrycy, ani na zewnętrznym monitorze”.
Robił to. Nic to nie dało.

… koszt naprawy 300 zł, wartość laptopa 100, tak samo ekonomiczne jak programowanie bios. :wink:

Mało prawdopodobne, jest zintegrowana z CPU i nie padła zbyt często, w zasadzie to bardzo rzadko w tych modelach. Stawiam tak 90% na BIOS. W tym modelu ludzie zgłaszali uwalenie BIOSu po wejściu do niego, dowolnej zmianie i zapisaniu czegoś.

np. tutaj jest taki problem,

No dobrze. Kość z wgranym BIOSem kupisz np. tutaj 15$. 8 nóżek, myślę, że dasz radę przelutować normalną lutownicą. Od biedy, można takim czymś zdjąć układ, trzeba z odległości kilku cm małym płomieniem ogrzewać, jednocześnie podnosząc układ pęsetą. Wcześniej osłonić inne elementy płyty folią aluminiową.

Nowy bios łatwo będzie już wlutować zwykłą lutownicą. Trochę to partanina, ale zapewniam, że da się to bez większego trudu zrobić w taki sposób nie mając sprzętu i nie inwestując zanadto.

Oczywiście po drodze może wszystko pójść źle, a na końcu i tak nie działać. Ale ile rozrywki i jaka satysfakcja jeśli jednak ruszy. Czasami na karuzele czy piwo wydajemy więcej. :wink: