Acer aspire 9302WSMi wyświetla czarny ekran po czym system się włącza

Mam acer aspire 9302wsmi który mam w biosie założone hasło, po włączeniu nie wyświetla się wpisz hasło, wpisuje je na oślep po czym uruchamia się system xp. Problem polega teraz na tym, że jak chcę go sformatować to nie mogę wybrać bootowalnego napędu gdyż nie widzę nic na ekranie. Jak to obejść?

 

Czy to znaczy, ze nie mozesz podejrzec ustawien BIOS’u i sprawdzic co sie dzieje podczas bootowania?

 

Zdaje sie, ze wcisniecie przycisku F12, podczas bootowania, uaktywnia opcje wyboru bootowalnego napedu (aby to zadzialalo, to w BIOS’ie musi byc zaznaczona opcja: enable boot menu). Jezeli podczas startu komputera nic nie widzisz na ekranie, to mozesz nacisnac F12, a potem poprobowac roznych kombinacji przyciskow: strzalka w dol (przy pierwszej probie 1, potem 2, 3, 4 razy), a nastepnie Enter.

 

Jezeli mozesz zmieniac ustawienia BIOS, to odszukaj w nich boot sequence i ustaw DVD na pierwszym miejscu - po wlozeniu plyty do napedu komputer bedzie zawsze z niej bootowal w pierwszej kolejnosci.

Właśnie tak, nie mogę podejrzeć ustawień biosu i nie wiem dlaczego. Wyskakuje mi w biosie hasło którego nie widzę ale wpisuje na oślep i po jakimś czasie system się ładuje.

 

Bez tej widoczności menu biosu nie dam rady chyba zrobić formatu.

 

Dasz rade zrobic format partycji i przeinstalowac system, jezeli sprobujesz wystartowac plyte instalacyjna w sposob, jaki Ci opisalem.

 

Czyli:

 

  1. Wloz plyte instalacyjn Windows, uruchom notebooka i wpisz haslo.

  2. Od razu zacznij wciskac (kilka razy) F12 (caly czas na czarnym ekranie). W tym momencie powinna wyskoczyc opcja z lista wyboru napedu do z ktorego ma nastapic bootowanie (ale bedzie niewidoczna z powodu usterki o ktorej pisales). System nie powinien sie zaczac ladowac.

  3. Nacisnij 1x strzalke w dol (czyli wybierzesz kolejny element z listy bootowania), a potem Enter.

 

Jezeli z plyty nie uruchomi sie instalator, to powtorz cala operacje, z tym ze w kroku 3. przycisk “strzalka w dol” nacisnij o 1 raz wiecej, niz ostatnio. Dzieki temu masz szanse trafic w opcje bootowania z DVD.

 

 

Inna opcja moze byc podlaczenie do notebooka zewnetrznego monitora - moze to pozwoli zobaczyc BIOS.

 

No i chyba da sie wystartowac obraz dowolnego systemu przy pomocy boot loadera Grub2, ale to skomplikowana i ryzykowna operacja, wiec nie polecam Ci teraz tego robic.

Wyjmij dysk i weidz do biosu i zrób ustawienia.

 

Możesz ja da radę wyjąć baterię i reset biosu.

 

Dysk już wyciągnąłem i też czarny ekran, wyciągnąłem też RAM i to samo. Do baterii próbowałem się dostać lecz będę musiał cały netbook rozebrać.

 

Monitor zewnętrzny podłączyłem i bez zmian. Robiłem tak jak pisałeś Konradzinski i teraz system w ogóle mi się nie ładuje. 

 

Może to coś z grafiką jest nie tak? Tylko dlaczego w biosie czarny ekran a system odpala i obraz widzę.

 

Myślałem aby dysk do innej jednostki włożyć i tam zainstalować tylko, że to raz się sprawdza raz nie z tego co wiem.

 

Przykro mi to slyszec. Mozliwe, ze udalo Ci sie trwale zmienic sekwencje bootowania, chociaz jezeli nie masz podlaczonych innych nosnikow (zakladam, ze plyta instalacyjna, pendrive, etc., sa powyjmowane), to system i tak powinien sie uruchomic. To co mozesz teraz zrobic, to powtorzyc operacje, o ktorej pisalem, tylko zamiast klawisza “strzalka w dol”, naciskaj klawisz “strzalke w gore” - to moze przywrocic startowanie systemu.

 

Mozesz jeszcze sprobowac uaktualnic BIOS - ale zaznaczam, ze jest to w tej sytuacji (mozliwe, ze BIOS jest uszkodzony) ryzykowna operacja, po ktorej komputer moze sie juz nie podniesc.

 

Zapewne nie chodzilo o bateryjke podtrzymujaca BIOS, ale o baterie notebooka. Ale wyjecie baterii podtrzymujacej BIOS, to bardzo dobry pomysl w tej sytuacji.

wyciągnąłem baterie z płyty gdzieś na 12h i bez skutku, podłączyłem zewnętrzny monitor i wykrywa go z tym, że ekran czarny. Co jeszcze mogę zrobić?

 

Po wyjeciu bateryjki podtrzymujacej BIOS wszystkie jego ustawienia zostaly zresetowane, wiec system powinien sie bez problemu uruchomic. Niewykluczone, ze padla (rozladowala sie) wlasnie ta bateryjka. Wiec moglbys kupic i wyprobowac nowa baterie (ewentualnie umowic sie w sklepie, ze zwrocisz ja tego samego dnia, jezeli nie pomoze usunac awarii).

 

Jezeli to nie bateria jest przyna awarii, to najlepiej byloby oddac notebooka do serwisu na przeglad. Za 20-50 zl (tyle to chyba powinno maksymalnie kosztowac) serwis ustali przyczyne awarii.

 

PS. Czy przypadkiem nie dodawales/upgrade’owales RAMu w swoim notebooku. Moze sprobuj go uruchomic z tylko jedna koscia RAM, jezeli masz ich wiecej (mozesz wyprobowac kazda z kosci, z osobna i przetestuj je we wszystkich slotach).

PS2. Mozesz jeszcze sprobowac nastepujacego sposobu (chociaz jak wyjmowales baterie podtrzymujaca BIOS, to chyba on nic nie da) - wyjmij baterie zasilajaca notebooka, odlacz zasilanie i przytrzymaj wcisniety przycisk (uruchamiajacy komputer) przez okolo 60 sekund. Potem podlacz zasilanie i sprawdz, czy to pomoglo.

PS3. Mozesz sprobowac tez tej “magicznej” sztuczki:

http://www.youtube.com/watch?v=0OkAwxcJ1Ms