Acer Aspire A315-31 - nie można zainstalować Windowsa, brak opcji boot

Dzień dobry.
Posiadam laptopa Acer Aspire a315-31 w którym padł dysk. Kupiłem nowy SATA ale nie mogę zainstalować nowego systemu ponieważ niestety laptop nie widzi w boot dysku ani usb. W biosie w informacjach widzi dysk ale dalej już nie. Włączyłem bootowanie F12, ale tam też nic nie ma.
Znalazłem podobny temat, ale w nim nie jest to do końca wyjaśnione, ponieważ tam nie jest opisane jak sprawić aby laptop widział USB i dysk, tylko co zrobić już podczas instalacji. Zanim dojdę do instalacji muszę wpierw uruchomić USB :frowning:

Nie wiem co dalej nie spotkałem się z taką sytuacją, proszę o pomoc, co trzeba zrobić aby bios widział USB i dysk SATA
Pozdrawiam




Sprawdź czy masz w domu pendrive do 16 GiB i przygotuj go np. Ventoyem by był bootowalny (na innym komputerze np. znajomej chyba że masz Android z Rootem to można jego użyć z przejściówkami USB C - USB A lub Micro USB - USB A):

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO - ISO można wymusić, udając telefon spod „F12” w przeglądarce

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11 - ISO da się pobrać ale nie ma gwarancji, że ten Celeron z 2016 uciągnie ładnie go przy HDD.


Jak ruszy instalator to może tylko HDD zdycha i trzeba go diagnozować by go nie dojechać. Możliwe, że za dużo jeździłeś z nim np. windą przy uruchomionej Windzie z HDD (co już wydaje się dziwne, czemu nie hibernujesz laptopa wsiadając do „publicznej” windy).

Co ma HDD do windy?

Co do problemu, to @juroglo sprobuj na mniejszym penie. @krystian3w we windoe moze paść dysk?

Szczerze, to ten komputer nawet z dyskiem SSD jest zbyt wolny do w miarę sensownej pracy z W10.
Będzie długo wczytywał strony, czasami minutami, będzie ciął na filmach w wyższej rozdzielczości, a aktualizacje to będzie dramat. Byle office będzie się otwierał tyle ile trwa zrobienie kawy.

Ten komputer nadaje się do ChromeOS albo jakiegoś lekkiego linuksa np. Mint xfc.

Windows na usb musi być utworzony bez modyfikacji pod format GPT UEFI, oraz musi być aktywna opcja SECURITY BOOT, wtedy z automatu wystartuje instalacja windy

USB Legacy na enabled, mi pomogło

Witam
Dziękuję za odpowiedzi.
Starego dysku nie wykrywa żaden inny komputer który posiadam.

obyś się mylił :slight_smile:

Próbowałem na 8GB Windows 7, Windows 10 i nic to nie dało, nie widzi pendriva w boot.

Bootowalnego pendriva do Windorws 7 zrobiłem przy pomocy rufusa, do Windows 10 oryginalną instalką Win10 MediaCreationTool

Zastanawia mnie dlaczego w biosie w zakładce security → Select an UEFI file as trusted for executing nic nie ma, tam powinno być HDD0, a jest pusto, nie wiem czy w tym nie tkwi problem braku czegokolwiek w boot?


Bardzo dużo zależy od twojej cierpliwości :wink:

Nie wiem na ile to aktualne, może się przyda

Dzięki, widziałam to ale 7 mnie wciąż jest problem braku czegokolwiek w boot.

Tak sobie myślę czy jakbym wgrał nowszy bios, czy by to coś pomogło?

Ale mam złe doświadczenia z wgrywaniem biosu i dlatego nie lubię tego robić :pensive:

Nie napisałeś czy w zakładce BOOT ustawiłeś opcję na „enabled”, po jej przestawieniu i resecie wraz z podłączonym pendrive z windowsem 10, powinna ruszyć instalka. PS. aktualizacja biosu nie poradzi sobie z tym problemem. Dysku nie widzi w ogóle ze względu na brak partycji rozruchowej, która zostanie stworzona przy instalacji windowsa z pomocą UEFI. Spotkałem się z takim problemem również w bieda wersjach laptopów HP.

Skąd, znam ten sprzęt. Praca z W10 na tym jest bez sensu. Po co się mordować, skoro to samo a nawet więcej i szybciej zrobi się w miarę sprawnie na jakim Mincie czy ChromeOS?

Może potrzebny Windows. Na Linuxa może nie ma softu, którego używa autor wątku.

Miałem taki problem już z kilkoma Acerami, w ostatnim czasie z Acerem Aspire E13. Okazało się, że mają one jakiś dziwny kontroler USB3.0. Gdy podłączymy pendrive z instalką Windowsa do takiego portu to albo pendrive nie jest widoczny, albo instalator się uruchomi ale proces instalacji nie przejdzie dalej ze względu na brak sterownika do kontrolera USB3.0. Spróbuj przywrócić domyślne ustawienia w BIOS/UEFI, następnie włącz „F12 Boot Menu”. Zapisz konfigurację i uruchom komputer ponownie z pamięcią pendrive podłączoną do portu USB2.0. Zobacz czy zadziała.

Swoją drogą ciekawy problem powoduje czasami opcja „Touchpad” ustawiona w BIOS na wartość „Advanced”. Touchpad ustawiony w tej opcji nie działa ani w instalatorze Windows, ani zaraz po instalacji systemu, ani nawet w systemie WinPE. Zaczyna działać po instalacji dedykowanego sterownika se strony Acera, a później przestaje gdy Windows zaktualizuje ten sterownik paczką z bazy Microsoft Update. Przestawienie wartości z „Advanced” na tą drugą (chyba „Standard”) rozwiązuje temat.

Tak, jest enabled.

Ok, ale dlaczego nie widzi pendrive?

To nie dla mnie, ja również wolę Windowsa, ale były czasy że pracowałem na codzień na Mincie

Robił reset, zarówno biosem, jak i baterią. Próbowałem różnych gniazd i nic, ale faktycznie coś jest z USB 3.0, ponieważ po podłączeniu do niego dużo dłużej się zastanawia zanim przejdzie z ekranu startowego do biosu.

Może faktycznie nie ma sensu i przekonam właściciela, albo pozostaje tylko serwis który to ogarnie

Spróbuj jeszcze raz nagrać instalkę Windowsa 10 jednak na inny pendrive, zdarza się że niektóre pamięci USB nie są widoczne w niektórych komputerach (może to kwestia zastosowania jakiegoś nietypowego kontrolera). Było tak np. z pamięciami USB ADATA AUV128, nic nie pomagało, inna pamięci rozwiązywała problem. Może w twoim przypadku też tak będzie.

Po co oni zakładają nowe, albo zostawiają puste (wyłączają) to hasło supervisor passport?
Żeby móc wyłączyć secure boot?
Prawie wszędzie na Acerach kombinują z tym hasłem i instalują Windows 10 z wyłączonym secure boot.
https://www.youtube.com/watch?v=eECXcR367KM