Acer Aspire E1-522 - Partycjonowanie

Witam planuję zainstalować na nowym sprzęcie linuksa, dokładnie Deepin OS 15.3 64 bit. Zalecane jest ręczne partycjowanie, lecz nie mam bladego pojęcia jaką ilość gb przeznaczycyć na dane części. Planuję zainstalować steam (kilka gier np. Dota), kilka programów takich jak Skype, nod32 (mam zakupiony). Wiem, że programy będą instalować się w “/”. Więc zastanawiam się ile tak naprawdę "/"potrzebuje.

 

Acer Aspire E1-522

Ram: 4GB

HDD: 320GB (297 GB)

 

Planowałem zrobić tak, ale nie jestem pewien czy dobrze rozdysponowałem: “/” - 50GB, /home - 245GB, /swap - 2GB

 

Katalog /root jest katalogiem administratora i tam się raczej nic nie instaluje. Tworzenie odrębnej partycji dla /root to jakieś nieporozumienie. Chyba, że mylisz dwa katalogi tj. katalog / z katalogiem /root. Tak więc jeśli dla / dasz te 50 GB a dla /home dasz 245 GB, to będzie dobrze. Co do swap to różne są opinie. Jedni twierdzą, że partycji swap nie mają, inni dają na swap jakąś niewielką ilość miejsca (tak aby tylko był), jeszcze inni dają tyle, ile mają RAM.  

 

Jeszcze mały dodatek: tak wygląda wynik polecenie ls /

ls /
bin   cdrom  etc   initrd.img  lib64  mnt  proc  run   snap  sys  usr  vmlinuz
boot  dev    home  lib         media  opt   root  sbin  srv   tmp  var

Jak widzisz - katalog root jest podkatalogiem dla /. To nie jest jedno i to samo.

Aha rozumiem, na zagranicznych forach widziałem tematy, w których opisują że w katalogu “/” (który nazywał je także root)"są pliki systemowe oraz dane zainstalowanych aplikacji, a katalog home jest na filmy,muzykę, dokumenty itd.

Bo faktycznie w mowie potocznej katalog / jest nazywany root (korzeń). To jest najwyższy w strukturze katalog - wszystkie inne są jego podkatalogami. Gdybyś jednak podczas instalacji systemu wpisał w okienku, że chcesz aby jakaś partycja była montowana do /root, to na tej odrębnej partycji miałbyś podkatalog root, który jest katalogiem domowym administratora i który zajmuje ledwo kilka megabajtów albo i mniej. Przykładowo u mnie katalog /root zajmuje tylko kilka kilobajtów. Sam widzisz, że umieszczenie go na innej partycji nie miało by sensu. Trzeba na to zwracać uwagę.

Inna sprawa, to instalator systemu nie pozwoli przejść do kolejnego etapu jeśli nie wskażesz jakiejś partycji na katalog /.

Ja to mam jakiegoś pecha. Piszę teraz z Ipoda. Prawdopodobnie HDD padł mi (ma już z dobre 4 lata…) Planuję zamówić dysk SSD, myślę o 120GB. Jeśli zakupię z taką pojemnością ile bym musiał przeznaczyć na partycję “/” Czy wystarczy z 20-30 GB? Czy Lepiej dać 50GB i resztę na /home?

Wszystko zależy od tego ile aplikacji będziesz instalował.

U mnie, gdzie trochę rzeczy mam zainstalowane, wygląda to tak:

 

Powinno wystarczyć mi 25GB na “/” po zainstalowaniu system zajmuje ~8GB, więć spokojnie starczy mi na aplikację steam(kilka gier),skype oraz aplikacje codziennego użytku. Dziękuje za pomoc.