Acer aspire-win7 obok linux- i ten pierwszy nie startuje

(Ala 020570) #1

mały laptop z dwoma systemami: linux startuje, a gdy chce przełączyc do małego windowsa7, włącza sie przeszukiwanie systemu , bo jest błąd?

licze na cierpliwosc- jestem online, ala

(_nikt79_) #2

Możesz bliżej opisać co masz na myśli pisząc

(Ala 020570) #3

zamiast pelnego startu systemu, wyskakuje okienko “narzedzie do naprawy systemu podczas uruchomienia”, przy czym “proba naprawiania” trwa baaaardzo dlugo

(_nikt79_) #4

Czy masz więcej niż 1 dysk ?

(reos) #5

Bootloaderem jest Grub?, jeśli tak wykonaj z Linuksa (jaka dystrybucja?)

update-grub

Prawdopodobnie, trzeba będzie przywrócić/naprawić bootloader Windowsa, potem ponownie zainstalować Grub-a

alaxxx , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swoje posty i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

(Ala 020570) #7

przy 250 GB HDD i 1GB memory, to chyba? tylko 1 dysk

Dodane 24.04.2013 (Śr) 20:22

już

(_nikt79_) #8

Pytałem o dyski , ponieważ zdarza się że w biosie zmieni się kolejność dysków co skutkuje takimi właśnie objawami jak opisujesz - wtedy wystarczy wejść do bios-u i przestawić kolejność.

Problem ten może wystąpić jeżeli włączasz kompa z podpiętym pendrivem lub zewnętrznym dyskiem.

Możesz sprawdzić czy windowsa można uruchomić przez SuperGrubDisk - to nie naprawi problemu , pozwoli jedynie zweryfikować czy system jest bootowalny i jeżeli tak uruchomić go.

Pobierz , wypal na płytce , zabootuj z płytki i użyj opcji “Detect OS” żeby znaleźć windowsa.

Jeżeli uda się go uruchomić napisz tutaj.

(Ala 020570) #9

Areh , wydawalo mi sie. ze swoj post umiescilam w polce %piaskownica%, i licze na wyrozumialosc, poniewaz, mam problem, ktory mnie irytuje, i nie chce ich miec wiecej. uzywam laptopa z NIE polskimi klawiszami, a przelaczenie na polski, lub pro, niestety, u mnie nie pomaga

Dodane 24.04.2013 (Śr) 20:35

o BIOSie wiem tyle, co nic, F2?, a- nie, F10!

GRUB, rzucam okiem,

i trace wzrok,

non kapichi, ni panimaju, ne suprantu, don’ underst., nicht versteh’n, itd.

PIASKOWNICA dla blondynek :slight_smile:

Dodane 25.04.2013 (Cz) 9:52

po przejsciu z linuxa do windows 7 starter uruchamia sie narzedzie do sprawdzanie problemow i uruchomione pozostaje od kilku dni

Dodane 25.04.2013 (Cz) 10:12

:roll:

Dodane 25.04.2013 (Cz) 10:14

mam: ekran + kursor, dysk- czeka ![-o<

(reos) #10

Poproś kolegę, sąsiada, o servisie nie wspominam.

Do naprawy potrzebna jest płyta instalacyjna Windowsa.

Niestety samo nic się nie naprawi, trzeba wejść w BIOS ,zbootować instalatora i naprawić program rozruchowy, nie da się tego zrobić na odległość.