Acer ED242QRAbidpx - wada i reklamować monitor czy "tak ma być"?

Witam,
Wydaje mi się, że mam problem z tym monitorem ale pewności nie mam dlatego pomyślałem, że uzyskam tutaj jakieś odpowiedzi.

2-3 miesiące temu kupiłem nowy komputer i nowy monitor. Monitor Acer ED242QRAbidpx zamówiłem prosto do domu a komputer był zlecony innej osobie.
Asus PRIME Z490-P
i5-10400F
Patriot Viper Steel 16GB 3200MHz
Zotac RTX 2060 6GB

W zasadzie przez kilka dni wszystko wydawało się być OK póki nie zwróciłem uwagi, że czasami na całym ekranie jest bardzo wyraźna siatka pixeli oraz jego barwa się nieco zmienia na taką troszkę żółtszą. Dostrzegłem ten efekt po kilku dniach gdy włączyłem grę. W sumie trudno nie zauważyć gdy ekran “mruga odcieniami”. Jednak ciężko dokładnie i jednoznacznie stwierdzić w jakim momencie to się dzieje. Ogólnie gdy na ekranie przeważa czerń, granat, może ciemny fiolet. Czasami uda się niejako zatrzymać ten efekt w grze więc zrobiłem SS początkowo zwalając winę na kartę graficzną ale po przesłaniu na telefon wszystko jest OK. Mało tego po wklejeniu do painta wystarczy przewinąć nieco w dół i zjawisko znika. Tak samo ze zmiana rozmiaru okna. A po jakimś czasie nawet ten SS przestał wywoływać ten efekt. Postanowiłem zrobić inne testy.

Monitor podłączony jest poprzez DP więc może wina kabla? - Nie, na HDMI dzieje się tak samo. Dałem monitor bratu na dzień żeby podłączył do swojego laptopa. Nie zawsze tam gdzie problem miałem ja był u brata ale był. Dla świętego spokoju, że to nie karta graficzna w tym czasie korzystałem ze starego monitora LG E1951 i żadnych problemów nie było. Dodam, że korzystałem z przejściówki HDMI. Podłączyłem oba monitory w trybie powielania jednak testowałem bardzo krótko bo nawet jeśli nie było by tego efektu na rozdzielczości 1366x768 to nie mam zamiaru na niej zostać…

Testowałem również wbudowane profile monitora i prawie na wszystkich da się to zaobserwować. Darkroom i Reading są póki co odporne ale nie wyobrażam sobie ciągłego korzystania z nich. Gdy przykładowo próbowałem przerobić Darkroom do bardziej “przyjaznej postaci” zmieniając black boost z 6 na 5 efekt znów się pojawił. Zmieniłem w trybie standard black boost na 6 i częstość występowania zmniejszyła się ale nie zniknęła całkowicie.

Nie wiem czy robię problem z niczego. Może tak ma być poprzez technologię wykonania a może to jakaś wada techniczna i powinienem starać się o reklamację. Ale nie da się w 100% wyjaśnić kiedy to występuje. Mogę jedynie nagrać telefonem jak wygląda ta zmiana barwy gdy np zmieniam rozmiar okna przeglądarki u siebie.

To zrób to. Wtedy zobaczymy o co chodzi.

Może warto skontaktować się z producentem. U mnie na monitorze Dell po dwóch latach użytkowania pojawiły się czerwone plamki. Po kontakcie z producentem natychmiast otrzymałem nowy monitor, ale może tylko Dell tak ma

https://streamable.com/3wz77r
Niestety telefonem nie da się tego dokładniej pokazać. Przy powiększeniu okna na pasku z nazwą karty oraz niżej widać delikatną zmianę barwy, w rzeczywistości jest to lepiej dostrzegalne. Siatki nie jestem w stanie uchwycić bo gdy zbliżę obiektyw to czy zmiana barwy jest czy nie to ujęcie jest pełne pikseli.

Dodam jeszcze, że zapomniałem wspomnieć o testach na Manjaro (KDE), tam zmiana barwy była intensywniejsza.