Acer Extensa 5220 - problem, linux, sterowniki

Witam. Mam poważny problem z instalacją linuxa pod tego laptopa. Czytając tematy na forach, ten laptop ma tak durne podzespoły (głównie karty sieciowe), że trudno znaleźć właściwe sterowniki… I teraz opis problemu. Chciałem zainstalować sobie dzisiaj rano na nim debiana 8 ale już na początku instalacji wywala błąd, że system będzie potrzebował dodatkowych niewolnych sterowników karty sieciowej tzn "b43/uncode5.fw oraz b43-open/uncode5.fw i trzeba je wgrać z pendriva… Po półgodzinnym szukaniu wkurzyłem się i próbowałem zinstalować minta xfce ale tam ten sam problem ZERO POŁĄCZENIA Z INTERNETEM  bo brak sterowników i po zainstalowaniu system jest martwy… Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać offline ? :slight_smile:

Zajrzyj tutaj:

https://wiki.debian.org/Firmware .

 

Tam masz obrazy instalacyjne, które zawierają firmware albo poniżej masz pliki firmware gotowe do pobrania.

Edit, pobrałem obraz z wgranym firmware i dostaję ten sam komunikat… Pobrałem paczki z firmware i nie ma w nich tych co potrzebuję… Czyli wychodzi na to, że ten komp nie nadaje się do linuxa ? :stuck_out_tongue:  

Też mam Extensę 5220 i nie miałem nigdy problemów ze sterownikami do karty sieciowej. A to dlatego że wychodziły modele z dwoma różnymi kartami. Brat ma taką Extensę z tą drugą kartą i faktycznie trzeba doinstalować ręcznie sterowniki.

Reszta podzespołów działa bez problemu.

Pechowy laptop :smiley: Spróbuję jeszcze zainstalować fedorę bo słyszałem, że jest w pełni zaopatrzona w różnego rodzaju uniwersalne sterowniki i może się uda ;) 

 

Prędzej proponowałbym przetestować z użyciem Ubuntu lub Mint’a, jeśli chodzi o zaopatrzenie distra w sterowniki.

Instalowałem już debianopodobne distra ale jako, że poprzez brak sterowników nie miałem dostępu do neta ani z kabla ani z wifi to nie miałem ich jak pobrać. Zainstalowałem przed chwilą fedorę i śmiga aż miło z xfce :slight_smile: Każdemu kto ma podobny problem polecam fedorę.