Acer Extensa 5220 - Problem Ze Sterownikami do HDD

i modem i muzyczną SĄ w menedzerze urzadzen

glosnosci NIE mogę zmienic

gdy w menedzerze urządzen klikam na aktualizacja sterownikow - nic sie nie dzieje.

Zainstaluje RAZ JESZCZE windowsa - moze to zadziala

zauwazylem ze nie w kazdym przypadku trzeba postepowac wg okreslonego schematu, nie zawsze są problemy i z wlanem i muzyczną - szlag mnie juz trafia

Jezeli nikomu nie sprawi to problemu - proszę o instrukcję KROK PO KROKU co i w ktorym momencie instalowac (moze to ma znaczenie)

I CO Z TĄ 8mb GRAFIKĄ???

Dodonek prosilbym Cie o link do sterownikow Wi-fi broadcom,bo mam ten sam problem co ty z acer 5220.Z gory dziekuje!

witam

Mam proźbę o pomoc. Kupiłem podobnego laptopa, extensa 5620z i mam problem z dołączeniem sterownków SATA do instalki windowsa xp. Mam sterownik w pliku .exe a potrzebuje podobno w formie tekstowej.

Czy jest sposob żeby jakoś dołaczyć ten sterownik, słyszałem że trzeba mieć stacje FDD, ja niestety nie posiadam.

Może ktoś mógłby mi przesłać taki na sterownik na maila proszę??

hajdas@o2.pl

Dołączanie sterowników:

sciagacie je ze strony acera:

http://support.acer-euro.com/drivers/no … _5220.html

wrzucacie sterowniki na dyskietke

czytacie plik readme (tam jest opisane ktory plik wybrac)

dopiero wtedy dolaczacie plik z DYSKIETKI do windowsa nlite’m

PROŚBA DLA WAS! !!

Ja tez w biosie mam 8MB video memory,ale ja nic nie robiłem z biosem.Kupiłem nowego laptopa z linuxem i najnormalniej na swiecie zainstalowałem XP i potem sterowniki z płyty dołączonej do laptopa(niby sa pod viste,ale duzo pasuje do xp)Te ktore nie pasuja to siaglem ze strony Acera:) Najwieksze problemy mialem z karta wi-fi bo bylem pewien,ze jest intelowska,potam przeczytalem,ze jest broadcom i nic!!!Az wreszcie okazalo sie ze karte wi-fi mam Atheros i scianalem sterowniki z Acera i bez problemu sie zainstalowało:) Link do wsyztskich sterownikow dla tego modelu http://support.acer-euro.com/drivers/no … _5220.html

Ale denerwuje mnie ta karta graficzna-jest to Intel X3100 do 350MB!! A jak sprawdzam sprzet programem Everest to pokazuje Intel jakas tam 128MB i nie wiem jak rozszerzyc ta pamiec!! Wie ktoś??

grafa przyznaje sobie sama pamięć zależnie od potrzeb… więc się niekur… ;}

FAJNY TEN ACER 5220

Jestem ciekawy jak w VISCIE sprawuje się to badziewie.

Ja też kupiłem ten komputerek,jeszcze gwarancję mam nie podstęplowaną,chyba go zwróce.

Firma ACER pięknie się popisała niedając na płytce sterów do Xp, I wypuszczając taki sprzęt

i mam na myśli nie tylko sprzęt ale i instrukcję do niego,wszystko pięknie napisane tylko że nie dowiesz się z niej konkretnie co masz pod maską.

Strona ACERA też nie jest za bardzo pomocna w kwestji problemów,nie wiem jak u was ale u mnie ściąganie sterowników w żółwim tępie.

Dzięki wam tego posta bo to tylko dzięki niemu w ogóle udało mi się rozpocząć instalację XP.

Walke ze sprzętem zacząłem od Dosoweg FDISKA ,podział na partycje i formatowanie i o dziwo udało sie nie było potrzeba żadnych specjalnych sterów do HD.

Póżniej płyta XP do napędu i pupa system nie wykrywał dysku,przeszukałem GOOGLE i trafiłem tutaj zrobiłem płytkę w nLITE,odpaliłem poszło xp zainstalowany ale problemy jak tu wcześniej opisane audio i wlan,zrobiłem audio ale system zaczął mulić padło parę plików po resecie zrobiłem przywracanie systemu,niema audio niema wlanu,modemu,kontrolera wideo.kontrolera magazynu masowego w menadżerze same wykrzykniki.

No dobra zaczynam od początku,myślę o flaszowaniu biosa.

Nara. :glupek2:

witam.

tez mam tego laptopa ale niestety nie mam dostepu do stacji dyskietek. czy moglby ktos wrzucic spakowane sterowniki do sata, tak zebym mogl je dodac programem nlite do windows xp?

dziekuje za pomoc

pozdrawiam

stery ściągasz ze strony acer`a…

co do prędkości - mi hulało dość ładnie :}

Bym ci podrzucił te stery ale niewiem jak ,mi się nie chciało żonglować dyskietkami użyłem programów WINIMAGE i emulatora fdd vfdwin

Złączono Posta : 18.10.2007 (Czw) 15:03

Co do Acera 5220 to już troszkę wiem. :co:

Moim zdaniem trzeba:

primo po pierwsze zaktulazować bios do v1.18.

primo po drugie przestawić w biosie w sekcji main sata mode na ide mode

primo po trzecie odinstalować sterowniki do chipsetu karty dżwiękowej itp.

primo po czwarte zainstalować jeszcze raz stery a więc>

klik chipset intel965 8.2.01012 ** vga intel 6.14.10.4820 ** audio realtek 5.10 itd. ** sieć to umnie ethernet BroadcomNetLink,wifi to nie żaden intel ale Broadcom 802.11 ****

Wszystko się pięknie instaluje żadnych ktopotów system sam wyszukuje stery ,jest wszystko w menadżerze jak należy żadnych wykrzykników itp,audio dziala ethernet też ,niewiem jak wifi jeszcze nie testowałem.

Co do aktuliżacji Biosa to niewiem czy konieczny bo niewiem czy w starej warsji jest możliwość zmiany sata mode.jeśli tak to można od razu robić instalke bo płyta się botuje system widzi dyski nie trzeba robić żadnej płyty nLITE-m

Są jeszcze chyba nowsze sterowniki do chipsetu na stronie intela ,niewiem które w końcu zainstalowałem

Gdybym to wszstko wcześniej wiedział oszczędyił bym sporo czasu i nerw.

SIEMKA .

ps jeśli ktoś ma jakies inne sugestie niech napisze

:peace:

Mnie juz tez szlag trafia. 2 dzien siedze i ku…a kombinuje. Mam wrazenie ze niebo i ziemia sprzysiegly sie przeciwko mnie.

Przejzalem watek i nie znalazlem podobnego problemu.

Po zintegrowaniu plyty Nlitem i wypaleniu jej, ni chu chu nie boot-uje mi sie laptop z CD-ka! !!

przy uruchamianiu w laptopie wciśnij bodajże F12 i wybierz DVD jako boot :}

powinno zadziałać :Z

co do powyższych problemw - nie wiem co robicie, jak i w jakiej kolejności, ale ja miałem tylko raz problem z instalacją dźwięku - niezauważyłem “!” w men. urz. :} pozatym wszystko ładnie zawsze szło - oczywiście ze sterów z http://www

co do sterów na cd - tak, niektóre mogą działać, ale odradzam ich instalację, ze wzgl. na to, że mogą coś pop*** w systemie i później wyłażą wam takie problemy :}

Juniorek napisał

Tak to prawda tylko w biosie w sekcji Main przestaw F12 Boot Menu na enabled.

Radził bym sprawdzić poprawność nagranej płytki,mozesz też do sprawdzenia konfiguracj biosa lapka użyć jakiejś innej botowalnej płytki nawet z Win98,jak się wybotuje to masz żle nagraną płytę z XP .

:peace:

nara…

Witam.Ja odnosnie tego niesczesnego acera.odrazu mowie odnosnie win98 to nic sie nie zrobi.bootuje sie i jak juz dochodzimy do dysku to sie zacina w taki sposob ,ze matryca nagle sie rozjasnia powoli i sciemia powooli.Jakies takie dziwne .No nic w rezultacie postawilem dosa na pendrive dysk widizi ,postawilem win98 na pen drive botuje sie z niego i ten dysk w moim laptopie (80GB ja mam to wersje biedniejsza jeszce 512MB ram wiec vista to nie wchodzi w gre) jest widoczny jak jestem w systemie.Sformatowalem go w fat i pod dosem i pod widnwosem i xp nadal nie widzi.Dzisiaj dosatlaem dobrego xp z sp2 i i tak nie widzii.Widze ze tutaj wszyscy mecza sie z tym nlite.Ale ja nie rozumiem co to da jesli ja juz mam sp2.bo jesli chodzi o wrzucenie sterownikow do tego dysku sata to gdzie ja je moge znalesc ,na stronie acera nic nie widze i tez ciezko cokolwiek sciagnac.Pojetych zapraszam na gg5450858 odwdziecze sie np dodaldowaniem za 5zl (mam konto i wszystko moze byc raz dwa) jesli oczywuscie wszystko wyjdzie.Pozdrawiam

Złączono Posta : 20.10.2007 (Sob) 12:04

odrazu mowie ze za biosa sie nie chce brac(nie tyle ze sie boje ) ale nie mam pewnosci co do gwarancji.Musze sie najpierw dowiedziec.

przecież masz wszystko ładnie napisane w powyższych postach - wystarczy jedynie przejżeć np. moje posty z tego tematu i po sprawie…

pozatym - musisz wgrać stery sata albo z dyskietki albo nlitem - inaczej niebangla! chyba, że masz nowy bios :}

nie no oki w sumie juz to zrobilem dzieki za odopwiedzi.Ale problem byl u mnie tkai ze sterow nie moglem sciagnac.I faktyczne na moim kompie ani ruz, na drugim laptopie ani drgnie a u brachola na laptopte zasysa az milo.Jak sciagnolem stery tak przy drugiej probie robienia plytki nlitem poszlo.Teraz walka ze sterami.

możesz nie mieć… ale…

bez sp2 nie będziesz miał np:

USB 2.0

dźwięku

wybór należy do ciebie:}

Tez przez pare ostatnich dni sie motałem i dopiero wczoraj wszystko wyczaiłem. Jezeli ktos chce bym mu pomógł skonfigurowac Acer 5220 z XP to niech sie odezwie na emaila: jacek111111@op.pl

problem instalacji sterowników wynika:

modem mozna zainstalować po instalacji karty dzwiekowej

karta dzwiekowa to high definition do czego nie ma obsługi w windowsie

dlatego nie wykrywa sterów/sprzętu

rozwiązanie problemu to zciągnąć z sieci aktualizacje którąś rozwiąże problem

kb888111xpsp2.exe

możan wyszukać w google

Nadeszła pora abym i ja podzielił sie doświadczeniami w wspomnianym w temacie - Instalacja XP na Acer Extensa 5220.

Na szczęście i dzięki wszystkim którzy pisali w tym wątku udało mi sie doprowadzić maszynę do stanu pełnej używalności :-).

ZDOBYCIE STEROWNIKÓW

1. Ściągamy je ze strony http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/ex_5220.html

Wybieramy F6 Intel SATA HDD Driver Floppy Utility obok MS Windows XP.

(bezpośredni link do pliku na moje oko to ftp://ftp.work.acer-euro.com/notebook/e … tility.zip)

2. Rozpakowujemy ściągnięty plik z pomocą winrara, winzipa czy czego tam używacie :-).

3. Wchodzimy do katalogu do ktorego rozpakowalismy plik a w nim wchodzimy do katalogu F6 Floppy Utility nastepnie do f6flpy32

4. Znajduje sie tam pliczek f6flpy32.exe - i tutaj możemy mieć dwie opcje postępowania:

Uruchamiamy ten program - wskazujemy mu dyskietkę, on kopiuje nam sterowniki na nią - a potem przy robieniu płyty kopiujemy pliki z dyskietki na dysk twardy. - wydaje sie ze to najprostsza opcja - ale …

  • Jak dla mnie program nawet sie nie odpalał (!).

  • W “stacjonarnym” kompie mam kopsnięta stacje dyskietek.

  • Nawet gdyby była ok ciężko by mi było znaleźć działająca dyskietkę w domu :slight_smile:

Na szczęście jest tez inny sposób :-):

5. Na początku musimy rozpakować ten plik - (tak tak - mimo ze to jest program!). jeśli masz zainstalowanego winrar-a to klikasz prawym na tym pliku i “Wypakuj f6flpy32”.

6. Obok pliku pojawi nam sie katalog f6flpy32 a w nim pliczek F32.IMA. Coz to za cudo ? jest to obraz dyskietki która ma być tworzona przez ten programik. Jak z niego wydobyć to co nam potrzebne ?

To jest pytanie na 1.000.000 $ - ktoś tutaj pisał ze użył emulatora stacji dyskietek. Ja tez zastanawiałem sie nad użyciem czegoś takiego - ale pogooglowalem i znalazłem program który potrafi wyciągnąć pliki z obrazu dyskietki. Nazywa sie MagicISO - i można go ściągnąć np. z http://www.magiciso.com/download.htm. Program jest shareware ale dla nas to nie problem - ograniczenie zdajsie dotyczy wielkości nagranej plyty cd - a my nie będziemy akurat do tego ozywać programu :slight_smile:

7. Ściągamy i instalujemy MagicISO - potem go odpalamy

i wybieramy “File/Open …” - zmieniamy na dole “Pliki typu” na Disk Image files itd… i wybieramy nasz pliczek F32.IMA

8. Pojawi nam sie lista plików - klikamy na nią prawym - wybieramy Extract… i podajemy jakiś katalog na dysku (stwórzmy sobie wcześniej np. c:\acer-sata-winxp) i klikamy na “OK”.

9. Program otworzy na katalog z rozpakowanymi sterownikami :smiley:

Szybko, bezboleśnie i bez bawienia sie z dyskietkami mamy potrzebne pliki :smiley:

EDIT:

Potrzebne pliki wgrałem na rapidshare - możecie je sobie ściągnąć tutaj

http://rapidshare.com/files/66486556/f32.ima.folder.rar

DOGRANIE STEROWNIKÓW DO INSTALKI WINDOWSA

Kiedy zdobyliśmy juz sterowniki do obsługi naszego dysku kolejna

sprawa to stworzenie sobie w nLite płyty z dogranymi nimi właśnie , aby instalator wreszcie bezproblemowo wykrył nasz dysk twardy.

1. Na początku ściągamy wyżej wspomniany program:

http://www.nliteos.com - dla mnie bez problemu zadziałała wersja 1.3.5

2. Instalujemy go i uruchamiamy.

3. Na pierwszej stronie kreatora wybieramy sobie język Polski i klikamy Dalej.

4. Na drugiej stronie musimy wskazać gdzie znajduje sie nasz windows xp

(instalka) ja po prostu włożyłem płytę instalacyjna i wybrałem ja po kliknięciu “Przeglądaj”.

5. Potem program pokaże komunikat: “Wybierz gdzie chcesz zapisać pliki do przerobienia pochodzące z płyty instalacyjnej. Wskaz wybrany lub otwórz pusty folder.”.

Wybierz jakiś folder na dysku - do niego program zgra instalke windowsa - na tym dysku musi być odpowiednia ilość miejsca - chyba ok 600MB.

6. Program zacznie teraz kopiować pliki z płyty windowsa na dysk - może to potrwać trochę…

7. Kiedy kopiowanie sie zakończy trzeba kliknąć “Dalej”

8. Na stronie kolejnej tez można w sumie kliknąć “Dalej”

9. Kolejna strona pozwala nam wybrać jakie składniki systemu chcemy dodać / co chcemy zmienić w instalce windowsa - nas interesują tylko dwie pozycje:

Sterowniki

Bootowalny obraz iso

Klikając na nie zaznaczamy je i “Dalej”

10. Pojawia sie najważniejsza z naszego punktu widzenia strona kreatora - Sterowniki. Klikamy na “Dodaj” i przechodzimy do katalogu gdzie mamy sterowniki i wybieramy plik IAAHCI.INF albo IASTOR.INF (ponoć nie ważne który - ważne ze z tego samego katalogu).

11. Pokazuje nam sie okno w którym wybieramy “Tryb” na Sterownik trybu tekstowego i na liście poniżej zaznaczamy

INTEL® 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M)

i klikamy na “OK”

12. Widać teraz ze dodał sie sterownik na liście - klikamy wiec “Dalej” - program nas zapyta czy chcemy rozpocząć - no pewnie ze chcemy :-).

13. Program teraz trochę pomieli i na końcu jeśli wybraliśmy “Bootowalny obraz ISO”, tam możemy

stworzyć obraz i od razu go wypalić na CD. (Nie jest nam do tego potrzebny inny program)

No i koniec - tak “spreparowana” płytka instalatora powinna już wykryć nasz dysk i można bez problemów zainstalować Windows XP w miejsce linucha.

Mam nadzieje ze ten opis sie komuś przyda :-).Jeśli ktoś ma jakieś problemy z tym laptopem niech śmiało pisze na tomekmich4@wp.pl i w tym wątku oczywiście :-). Postaram sie pomoc jeśli będę wiedział jak.

PS. U mnie aktualnie lapek działa bezproblemowo na biosie 1.16 - (dźwięk, wlan niby zainstalowany ale nie korzystam) wiec może nie spieszcie sie tak z upgradem biosu jakby co :slight_smile: