Acer NITRO 5 - Skoki użycia procesora i ram, skoki temperatur

Witam mam złożony problem dotyczący spadków FPS w grach typu CS:GO oraz League of Legends.
Mianowicie podczas gry w wyżej wspomniane tytuły procesor pracuje na około 70% zużycia a momentami zużycie to skacze do 100% co powoduje również skoki temperatur procesora.
Laptop został wyczyszczony, X razy postawiony system na nowo, przeskanowany pod względem wirusów oraz malware (posiadał on malware połączony z synchronizacją konta z google ale udało się go usunąć)
Została wymieniona pasta lecz nie przyniosło to efektów. Finalnie laptop wylądował na gwarancji w serwisie ACER gdzie wymienione zostały wiatraki.
Problem nie został wyeliminowany a wręcz przeciwnie, przez jakiś czas działał normalnie a po kilku dniach problem wrócił
Procesor chwilami osiąga 100% użycia co doprowadza do stanu około 98 stopni chwilowych temperatur na procesorze co skutkuje spadkiem FPS
Dodatkowo przy otwarciu kilku okien jakiegoś programu “Menadżer okien pulpitu” zaczyna zużywać ram i max osiąga 4.5 GB użycia ram i spada do 3.5GB
Po wyłączeniu okien użycie ram utrzymuje się przez jakiś czas po długim czasie zaczyna spadać.

Co do menadżera okien pulpitu - aktualizowałem sterowniki zwiększałem wydajność laptopa na wszystkie możliwe sposoby znalezione w necie i NIC :(
Sprawa również tyczy się osiągania 100% użycia procesora próbowałem wszystkiego co znalazłem w Internecie nie pomogło nic

Poniżej wrzucam screeny z HWMonitor oraz z Menadżera zadań podczas “skoku użycia”
Jeśli potrzebne będą dodatkowe jakieś informacje dotyczące problemu proszę pisać

Specyfikacja
Acer NITRO 5
CPU - Intel i5 8300H
Intel UHD Graphics 630
GPU - Nvidia GeForce GTX 1050
16 GB RAM




FRST.txt (247,4 KB)

Screenów nie wrzuciłeś.


Mój pierwszy strzał to antywirus (albo inny antymalware), który działa w tle. Jeśli korzystasz z takich programów to odinstaluj i pozostaw tylko systemowy. Tak podejrzewam przez nagłe skoki użycia RAM i procesora.

Oczywiście może być tak, że układ chłodzenia jest kiepsko zaprojektowany w tym modelu i nie potrafi odprowadzić temperatury. Spróbuj podłożyć coś pod tylną krawędź laptopa tak, aby mógł swobodnie pobierać dołem powietrze.

Zastanawiają mnie szybkie skoki temperatury. Możliwe, że heatpipe są rozszczelnione, ale serwisowi nie chciało się tego sprawdzić.

Wrzuciłem zdjęcia oraz skan z FRST. Laptop znajduje się na podkładce chłodzącej

FRST nie ma sensu analizować, skoro system jest świeży i nic jeszcze nie instalowałeś.
Temperatury są tragiczne. Reklamuj to do skutku. Załącz screeny. W razie co żądaj zwrotu pieniędzy i kup coś lepszego :confused:

Uszkodzone/źle zamontowane chłodzenie, albo, co częste i bardziej prawdopodobne uwalony I5 8300H.
Jak a gwarancji reklamować.

Wygląda na problem z chłodzeniem lub samym procesorem. Nagrzewają się dwa rdzenie, gdzie dwa pozostałe nie dobijają do 90 stopni. Nie wiem czy to wpada pod naprawę gwarancyjną, ale na pewno dobrze nie wygląda.

Już raz był w serwisie gwarancyjnym ale chyba niestety znów będzie musiał się tam znaleźć ;/

Rada: Przy powrocie z serwisu, o ile jest możliwość, na ladzie odpal banchmarka, jak znowu wpadnie w przegrzewanie, to nie odbieraj.
(Jak się cieszę z 3350, niby słabsza, ale i 10W chłodniejsza ;p).

Niestety kurier dostarcza do serwisu jak i zarówno z serwisu do mnie

Wiec nie skąłdaj nowej reklamacji, tylko zwróć z informacją, ze usterka nie usunięta. Ewentualnie z rękojmi naprawa lub wymiana. Może masz felerny krzem w CPU., ale prędzej te 15 cali nieszczęsne. :slight_smile:

Najgorsze że mam studia online i bardzo potrzebuje laptopa a nie mam innego ;/

… eh … no to utrudnia sprawę. Zawsze możesz grać na trybie oszczędnym, ale stracisz fPS stale, nie tylko w spadkach przez temperatury. :slight_smile:

Ale gdzie tam widzisz zużycie?

Użycia* - juz poprawiam :stuck_out_tongue:

Podpowiem ci jeszcze że wszędzie napisałeś “zużycie” zamiast “użycie”.

Poza tym reklamuj do skutku, odzyskaj kasę i nie kupuj więcej Acera.

Ctrl+Shift+k i (universal method):
document.body.innerHTML = document.body.innerHTML.replace(/zużycie/gi, "użycie")

:rofl::rofl:

Teraz przetłumacz, co dokładnie masz na myśli?

Tak będę starał się reklamować dalej.
A co do użycie - zużycie każdy kto chciał ten zrozumiał więc nie widzę problemu :stuck_out_tongue:

@daras28-82
Wiele osób błędnie stosuje to określenie “zużycie” odnośnie CPU, ale na forach chyba po raz setny widzę coś takiego i to walka z wiatrakami.
Nawet LanguageTool się tego nie podkreśla jako błąd :smiley:
“For fun” wkleiłem polecenie, które wpisane w konsoli przeglądarki wizualnie zamieni “zużycie” na “użycie” dla całej zawartości strony. :stuck_out_tongue: //a przynajmniej do momentu jej odświeżenia :wink:

Błędne tłumaczenie nie będzie podkreślane, automat nie łapie kontekstu a język polski jest bardziej precyzyjny niż ogólnikowy angielski.

Nawet redaktorzy notorycznie popełniają ten błąd ale to ci sami którzy piszą o “kupywaniu”…