Acronis disk director - dysk łączony/prosty na podstawowy

Witam wszystkich

Mam mały problem odnośnie zarządzania dyskami. Próbowałem stworzyć nową partycję z nieprzydzielonej ilości miejsca na dysku, w systemie NTFS, aby później ją scalić z drugą partycją w celu jej powiększenia. Niestety podczas tworzenia wspomnianej partycji w acronis disk director, źle wybrałem rodzaj tworzonego woluminu i zamiast ustawić jako dysk podstawowy, wybrałem opcje prosty/łączony i wszystkie partycje na dysku zmieniły status z podstawowych na prosty/łączony… Mam zamontowany jeszcze drugi dysk, ale on pozostał jako partycja podstawowa.

Pytanie brzmi, jak to po prostu odkręcić? aby wszystkie partycje które są teraz w trybie proste/łączone zamienić z powrotem na zwykłe podstawowe partycje?

Pozdrawiam

Jeśli po tych manipulacjach powstał dysk dynamiczny z partycjami prostymi/łączonymi, to rozwiązanie opisano tutaj: http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc776315(v=ws.10).aspx

Łatwiej będzie można się orientować w problemie, jak pokażesz aktualny obrazek okna Zarządzania dyskami. No i podaj jaki masz system operacyjny?

tak wyglądają moje partycje

1c28bb9693f7238dm.jpg

Czy jest sposób aby je przywrócić bez tworzenia kopii zapasowej i usuwania danych?

Według mojej wiedzy, nie ma.

W ogóle obrazek systemowego Zarządzania dyskami byłby klarowniejszy, niż ten z Acronisa. Nie zmienia to faktu, że poza problemem dysku dynamicznego masz jeszcze niepotrzebne pomieszanie systemu plików FAT32 i NTFS, czyli informatyczny “bałagan” na dyskach.

Którą partycje chciałeś powiększyć kosztem tej nieprzydzielonej

Chciałem powiększyć partycje C:/ systemową, ponieważ po przejściu z Win XP na Win 7 zostało tylko 1,5GB wolnej przestrzeni.

Po kolei mówiąc co zrobiłem to:

  1. zmniejszyłem partycję F:/ o 5GB

  2. stworzyłem z wolnej przestrzeni nową partycję, którą sformatowałem pod system plików NTFS

  3. usunąłem nowo powstałą partycję

  4. Następnie chciałem powiększyć partycję C:/ z tej wolnej przestrzeni ale wyskoczyły błędy: “nie można wykonać polecenia w środowisku”, oraz unable to resize partition with bad blocks"

  5. więc chciałem zrobić to inaczej, znowu tworząc nową partycję z wolnej i przestrzeni i spróbować ją scalić z partycją systemową, właśnie wtedy zaznaczyłem z rozpędu opcję prosty/łączony zamiast dynamiczny i się wszystko zagmatwało…

Co do informatycznego “bałaganu” to wiem, że źle to wygląda, jednak są to pozostałości po kombinacjach brata na starym systemie, a z powodu danych nikt nie chciał tego formatować. Choć teraz wygląda na to, że będę musiał wszystko zgrać na dysk zewnętrzny, skonwertować cały dysk na podstawowy, sformatować go w NTFS i znowu podzielić na partycję…

Nie chce coś źle powiedzieć,ale jak klikniesz na partycji c prawy klawisz myszki to jest możliwość wyboru rozszerz wolumin

P.S

na windows 7 to daj ze 40GB

Jest taka opcja, ale zarządzanie dyskami w windows ma ograniczenia i mogłem jedynie partycje zmniejszyć. Zawsze wszystko robiłem w Acronis disk director i nie było problemów, aż do dzisiaj ;]

Edit:

Zrobiłem backup plików, sformatowałem wszystkie dyski i zainstalowałem system na nowo z opcją tworzenia partycji i wszystko znowu działa

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.