Acronis Disk Director Home: Scalanie partycji

Witam

Jakiś czas temu testowałem Ubuntu na komputerze. W czasie instalacji program stworzył dodatkowy wolumin z kilku GB głównego dysku C: dla Linuxa . Teraz odinstalowałem Ubuntu i mam samego Windowsa ale pozostała zmniejszona ilość miejsca na dysku. Zainstalowałem Acronis Disk Director Home i usunąłem Wolumin dla Linuxa i stworzyłem nowy w wyniku czego mam teraz 3 dyski. Chciałem użyć opcji scalania woluminów ale mogę scalić go tylko z partycją D: a partycja C: jest niepodświetlona. Jak ustawić w programie opcje by ten dodatkowy wolumin który pozostał z Linuxa scalić z partycją C:?

Jak ktoś zna inną prostszą metodę niech również napisze.

Acronis Disk Director Home to program działający pod Windowsem. A nie da się zmienić rozmiaru partycji na której masz uruchomiony system.

Pobierz Gparted nagraj na płytę lub jakiś nośnik USB i uruchom komputer z tego nośnika. Dostaniesz narzędzie do zarządzania partycjami, zrób co chcesz i uruchom ponownie.

Jeśli masz jeszcze Linuksa gdzieś na CD to nie musisz pobierać Gparted wystarczy uruchomić system z płyty i uruchomić program Gparted.

Z obsługą raczej sobie poradzisz.

Cześć, jeśli chcesz scalać partycje to raczej muszą ze sobą sąsiadować czyli być przyległe obok siebie. Jeśli oddziela je jakaś partycja to nie da sie podświetlić . Chyba że program potrafi scalać partycje nieprzyległe . A tak to jak usunąłeś partycje z Ubuntu to nie trzebabyło tworzyć partycji tylko nie przydzielone miejsce przesunąć sąsiadująco do tej partycji i wtedy dopiero utworzyć partycje i powinna wtedy pojawić sie możliwość scalania albo rozrzeżenie o nieprzydzielone miejsce. Chyba bezpieczniej będzie jak przeprowadziśz operacje programem z DOS i wybrać z programów naprzykład jakie polecił Dagonn.

A może ktoś napisać jak do dokładnie zrobić z Gparted lub innym programem? Nagrałem ten program na płytę ale nie mogę znaleźć tam takich opcji.

W chwili obecnej mój dysk wygląda tak

http://imageshack.us/photo/my-images/19 … uuocc.png/

Chciałbym scalić te 2 środkowe woluminy z C: i nie ruszać dysku D:. Dysk C: mogę nawet sformatować przy tym bo i tak będę chciał w tym tygodniu testować Win8 więc nie zależy mi na zawartości pierwszej partycji bo już mam backup wszystkich potrzebnych danych.

Nie znam się niestety aż tak dobrze na komputerach a nie chcę sam uczyć się na zawartości HDD :frowning:

GParted nie ma opcji scalania chyba że nowsze wersje ale jak nie widzisz to nie ma.Tym programem to trzeba usunąć te dwie partycje i zostanie nie przydzielone i wtedy rozszeżać partcje C. Ewentualnie jak masz backub danych to możesz tym Acronis Director zaryzykować. Pierwsze to z formatuj partycje na NTFS i z logicznej na podstawową restart kompa. Teraz powinno sie dać scalić te dwie partycje środkowe ,ACRONIS ma tą funkcje i restart. I wtedy scalisz C z z partycją wcześniej scaloną i restart kompa. Jak do tej pory robiłeś operacje tym Acronis i nic sie nie stało to może i teraz sie uda ale backub danych jak masz to jest wskazane obojętnie jakim byś programem nie robił.