Adapter 2-pin na 3-pin a regulacja obrotów wentylatora

Witam,

Mam taki problem. Otóż chciałbym wymienić wentylator z tyłu obudowy który podłączony jest wtyczką 2-pin do złącza 2-pin, umożliwiającego mi kontrolę obrotów za pomocą pokrętła z przodu obudowy. Niestety, wentylatorów 2-pinowych już praktycznie nie ma, są tylko 3 lub 4-pinowe. Czy używając adaptera 2-pin na 3-pin nadal będę mógł kontrolować prędkość obrotów czy w grę wchodzi tylko podłączenie go bezpośrednio pod płytę?

Wentylator ma być rozmiarów 80x80x25mm.

Pozdrawiam,

Stalker

A nie podłączysz go normalnie, bez przejściówki? Regulacja obrotów będzie możliwa - to zwykły potencjometr.

Nie podłączę bo wtyczka jest 2-pinowa, bez tego to tylko pod płytę mogę go podłączyć, a wtedy regulacją obrotów będę mógł bawić się tylko w BIOS-ie.

Szczerze mówiąc nie mam jak teraz sprawdzić czy pasowało by to… ale jeśli nie uciąłbym wtyczkę i połączył kable :slight_smile:

Do regulacji wiatraka jest potrzebne złącze z czterema pinami. Trójpinowe umożliwia odczyt obrotów.

Hmm, wtyczka dwu pinowa ma tylko zasilanie więeć jest plus/minus, wtyczka trzy pinowa ma czujnik ilości obrotów, cztero-pinowa wtyczka ma do tego jeszcze regulacje obrotów, więc łączysz tak jak napisał McDracullo, albo jakoś dopasowujesz wtyczkę możesz pilnika użyć czy czegokolwiek by ta wtyczka pasowała do tego gniazda;p

Czarny to zazwyczaj masa, czerwony +, zółty odpowiada za czujnik obrotów, a pomarańczowy regulacje obrotów.

Jeśli cały układ regulujący prędkość znajduje się w wentylatorze.

Dokładnie :wink:

A sterowanie jest możliwe przez ograniczenie napięcie zasilającego wentylator. Więc wystarczą dwa kable.

W tym wypadku sterowanie obrotami odbywa się manualnie poprzez potencjometr którym zwyczajnie reguluje się napięcie zasilania wentylatora (jest to odpowiednikiem biosowego ustawienia sterowania obrotami poprzez napięcie) i nie ma w tym wypadku znaczenia czy użyjesz wentylatora z dwu, trzy czy czteropinową wtyczką (dwa piny to zasilanie wentylatora, trzeci to odczyt jego prędkości, czwarty to sygnał sterujący obrotami przez PWM gdy wentylator ma taki układ) bo z każdym wentylatorem zadziała sterowanie obrotami przez napięcie (dla przykładu nadmienię że wentylatory z 4-pin wtyką działają poprawnie podłączane pod złącza 3-pin i sterowane napięciem).

Jedyne co musisz zrobić to połączyć odpowiednie piny.

Czyli jednak będę musiał pobawić się w przekładanie kabelków, tak? Dobry w tym nie jestem… :?

Stalker , sorki, wyraziłem się nieprecyzyjnie.

Możesz samodzielnie przełożyć kable ale jeśli nie chcesz a masz możliwość zdobycia gotowej przejściówki to też to zadziała.