Adapter M2 Wifi na SATA wyłącza karty sieciowe pod PCI Express x1 i integre

Witam,

w serwerze domowym Dell Optiplex 5060 płyta CN-0654JC potrzebowałem dodatkowych portów SATA na raidy a nie chciałem podłączać dysków pod NASa przez USB i wykorzystałem nieużywany port na płycie M2 WIFI i podłączyłem pod niego adapter/przejściówka z 2x SATA taka jak na screenie poniżej:
6785634v35432

Podłączony pod niego dysk jest wykrywany, działa prawidłowo w macierzy i przechodzi smarta.

Po podłączeniu tego adaptera SATA pod M2 WIFI pojawia się problem.
Po uruchomieniu Proxmoxa dwa interfejscy ethernet (integra Realtek oraz dedyk TP-Link Gigabit TG-3468 pod **PCI Express x1) przestają działać tzn. nie świecą się diody przy kartach i na switchu-brak komunikacji i nie wykrywa tych interfejsów.
Na początku myślałem, że to wina złej adresacji, bo zmieniałem, ale okazało się, że to nie w tym problem.
Dodatkowo podczas botowania/uruchamiania serwera diody kart (integra Realtek oraz dedyk TP-Link Gigabit TG-3468) świecą się a po uruchomieniu systemu Proxmox gasną.

Jak odłączę adapter SATA pod M2 WIFI to interfejscy ethernet (integra Realtek oraz dedyk TP-Link Gigabit TG-3468 pod **PCI Express x1) działają prawidłowo i jest połączenie sieciowe.

Dodatkowo pod USB mam jeszcze wpiętą kartę TP-Link UE300, która mnie tymczasowo ratuje, na nią zmieniłem interfens w Proxmox i działa prawidłowo również z podłączonym adapterem SATA pod M2 WIFI.

Potrzebuję tych dwóch kart, a nie chcę kupować kolejnych zamiast nich nowych pod USB bo niepotrzebne koszty około 100 zł.
O co w tym chodzi i dlaczego te dwa interfejscy ethernet (integra Realtek oraz dedyk TP-Link Gigabit TG-3468 pod **PCI Express x1) wyłączają się? Konflikt sprzętowy, softowy? Jakieś pomysły czym to może być spowodowane? Może jakieś ustawienia w biosie?

Sprawdź najpierw czy sprzętowo jest wszystko widoczne, czy UEFI nie wyłącza czegoś. W tym celu odpal to z jakiegoś linuksa na USB i zobacz informacje czy tam raport systemowy. Jeśli karty są widoczne, to oznacza, że problem jest softwarowy, np. jeśli korzystasz z virtualki proxmox, to może tam trzeba szukać problemu, a jeśli problem sprzętowy, to trzeba sprawdzić w UEFI czy coś jest do ustawieni.

Prawdopodobnie karty Ethernet i adapter SATA korzystają z tych samych linii PCIe i nie będą działać razem jednocześnie. Tych linii PCIe jest po prostu za mało w tym sprzęcie. Takie coś powinno być opisane w podręczniku do płyty głównej.

Możliwe, tak jak jest to w płytach z 3 kartami graficznym, gdzie wpięcie drugiego dysku m2 wyłącza trzeci slot PCIE.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.