Adapter USB do ATA/SATA - problem pod Windows 7

Niedawno zakupiłem adapter USB do ATA/SATA, żeby za każdym razem nie rozkręcać komputera. Problem w tym, że pod Windows 7 adapter zachowuje się dziwnie. Przede wszystkim dysk bez względu na to czy ATA czy SATA w oknie Mój Komputer cały czas pojawia się i  po chwili znika - w kilkusekundowych odstępach. Czasem wyskakuje monit o sformatowanie dysku. Ta sama przejściówka pod Windows XP działa bez problemu, ale tylko dla dysku SATA. W przypadku ATA dysk widoczny jest tylko w oknie zarządzanie dyskami i nie można mu nadać litery, ponieważ opcje są nieaktywne.

 

Co może być problemem? Jakieś ustawienia Windows? Na płycie głównej? Brakujące sterowniki ATA?

Podejrzewam, że niezbyt dobrej jakości przejściówka lub jakaś niekompatybilność z biosem.

 

Bo chyba pracuje na sterach systemowych i nie ma własnych?

Tak, sterowniki Windows.

Sprawdź ją na innym kompie, jak pracuje i prawie wszystko wiesz.

Sprawdzałem na starym kompie z Windows XP. Efekt, jak opisałem powyżej.

Windows Vista, 7 lub wyżej.

Ale do tej przejściówki podpinasz dyski 2.5" (takie do notebooków)? No bo jak te 3.5" (do PC), to masz też dla nich zasilacz (5+12V)? Może ten zasilacz jest problemem (za słaby)? Ewentualnie podpinaj przejściówkę do innego portu USB (lepiej USB 2.0, bo z 3.0 może są problemy?).

Póki, co zwykłe dyski z PC. Jak opisałem powyżej dysk działa, lecz problem jest z jego poprawnym wykryciem w systemie. Czy to Windows 7 czy XP.

A jak zasilany jest dysk 3.5 cala podpinany pod przejściówkę?

Tak i z taki jest tego zamysł np. podpinając dysk pod laptoka.

Udało mi się bez żadnych problemów użyć przejściówki, ale…pd Mini Windows XP. Jest to, wiec ewidentnie problem systemowo-programowy. Dziwne jest, że tak zaawansowany system jak Win7 nie może sobie poradzić z byle adapterem.

Gdy podłączałeś przejściówkę pod USB to podczas instalacji sterowników(Systemowych jak pisałeś) tej przejściówki to nie wyskoczył ci przypadkiem komunikat “Wystąpi problem z zainstalowaniem sprzętu”?

Tak, coś takiego było. ale sytuacja wygląda dość losowo. Np. Win7 wyszukuje sterowniki dla adaptera i dla podłączonego pod niego dysku. Czasem jest tak, że jest czerwony krzyżyk przy adapterze, a HDD zainstalowany poprawnie. Zazwyczaj kończy się tak, że z jakiegoś powodu Win7 chce formatować podłączony w ten sposób dysk. Na “prymitywnym” Windows Mini XP nie ma najmniejszego problemu. Podłączam i po prostu działa jak powinno.

Możliwe, że jest uszkodzony adapter.

Kiedy kupiłeś ten adapter?

Próbowałeś na mini Win 7? 

Odpal Linuxa np. Ubuntu z neta pobierz i wypal na płytkę lub zrób bootowalnego pendrive i odpal linuxa. 

 

Może systemy wyższe od XP nie mają sterów do adaptera lub są niekompatybilne.

Niby to mogło by być przyczyną lecz pisał, że pod Mini XP mu działa.

Zobacz na Linuxie :D.

Towar zwracam do sklepu (odstąpienie od umowy). nie będę się szarpał z czymś co powinno działać. Za to teraz zastanawiam się nad tym albo czyms podobnym:

 

http://www.komputronik.pl/product/93970/Akcesoria/Akcesoria_USB/Stacja_Dokujaca_Logilink_USB_na_dyski_SATA_2_5_3_5_i_IDE_3_5_.html

Możesz kupić. Tylko jakaś nie znana mi firma :(. Tylko pamiętaj, że stacje dokujące będą znacznie droższe od adapterów.

Pytanie czy tutaj nie będzie problemów z wykrywaniem.

I jak działa ci ta stacja dokująca? W sumie to musi działać :).