Adapter USB do ATA/SATA - problem pod Windows 7

(XOR) #1

Niedawno zakupiłem adapter USB do ATA/SATA, żeby za każdym razem nie rozkręcać komputera. Problem w tym, że pod Windows 7 adapter zachowuje się dziwnie. Przede wszystkim dysk bez względu na to czy ATA czy SATA w oknie Mój Komputer cały czas pojawia się i  po chwili znika - w kilkusekundowych odstępach. Czasem wyskakuje monit o sformatowanie dysku. Ta sama przejściówka pod Windows XP działa bez problemu, ale tylko dla dysku SATA. W przypadku ATA dysk widoczny jest tylko w oknie zarządzanie dyskami i nie można mu nadać litery, ponieważ opcje są nieaktywne.

Co może być problemem? Jakieś ustawienia Windows? Na płycie głównej? Brakujące sterowniki ATA?

(JNJN) #2

Podejrzewam, że niezbyt dobrej jakości przejściówka lub jakaś niekompatybilność z biosem.

Bo chyba pracuje na sterach systemowych i nie ma własnych?

(XOR) #3

Tak, sterowniki Windows.

(JNJN) #4

Sprawdź ją na innym kompie, jak pracuje i prawie wszystko wiesz.

(XOR) #5

Sprawdzałem na starym kompie z Windows XP. Efekt, jak opisałem powyżej.

(JNJN) #6

Windows Vista, 7 lub wyżej.

(Pablo_Wawa) #7

Ale do tej przejściówki podpinasz dyski 2.5" (takie do notebooków)? No bo jak te 3.5" (do PC), to masz też dla nich zasilacz (5+12V)? Może ten zasilacz jest problemem (za słaby)? Ewentualnie podpinaj przejściówkę do innego portu USB (lepiej USB 2.0, bo z 3.0 może są problemy?).

(XOR) #8

Póki, co zwykłe dyski z PC. Jak opisałem powyżej dysk działa, lecz problem jest z jego poprawnym wykryciem w systemie. Czy to Windows 7 czy XP.

(JNJN) #9

A jak zasilany jest dysk 3.5 cala podpinany pod przejściówkę?

(XOR) #10

Tak i z taki jest tego zamysł np. podpinając dysk pod laptoka.

(XOR) #11

Udało mi się bez żadnych problemów użyć przejściówki, ale…pd Mini Windows XP. Jest to, wiec ewidentnie problem systemowo-programowy. Dziwne jest, że tak zaawansowany system jak Win7 nie może sobie poradzić z byle adapterem.

(TheSlowik97) #12

Gdy podłączałeś przejściówkę pod USB to podczas instalacji sterowników(Systemowych jak pisałeś) tej przejściówki to nie wyskoczył ci przypadkiem komunikat “Wystąpi problem z zainstalowaniem sprzętu”?

(XOR) #13

Tak, coś takiego było. ale sytuacja wygląda dość losowo. Np. Win7 wyszukuje sterowniki dla adaptera i dla podłączonego pod niego dysku. Czasem jest tak, że jest czerwony krzyżyk przy adapterze, a HDD zainstalowany poprawnie. Zazwyczaj kończy się tak, że z jakiegoś powodu Win7 chce formatować podłączony w ten sposób dysk. Na “prymitywnym” Windows Mini XP nie ma najmniejszego problemu. Podłączam i po prostu działa jak powinno.

(TheSlowik97) #14

Możliwe, że jest uszkodzony adapter.

Kiedy kupiłeś ten adapter?

Próbowałeś na mini Win 7? 

Odpal Linuxa np. Ubuntu z neta pobierz i wypal na płytkę lub zrób bootowalnego pendrive i odpal linuxa. 

(JNJN) #15

Może systemy wyższe od XP nie mają sterów do adaptera lub są niekompatybilne.

(TheSlowik97) #16

Niby to mogło by być przyczyną lecz pisał, że pod Mini XP mu działa.

Zobacz na Linuxie :D.

(XOR) #17

Towar zwracam do sklepu (odstąpienie od umowy). nie będę się szarpał z czymś co powinno działać. Za to teraz zastanawiam się nad tym albo czyms podobnym:

http://www.komputronik.pl/product/93970/Akcesoria/Akcesoria_USB/Stacja_Dokujaca_Logilink_USB_na_dyski_SATA_2_5_3_5_i_IDE_3_5_.html

(TheSlowik97) #18

Możesz kupić. Tylko jakaś nie znana mi firma :(. Tylko pamiętaj, że stacje dokujące będą znacznie droższe od adapterów.

(XOR) #19

Pytanie czy tutaj nie będzie problemów z wykrywaniem.

(TheSlowik97) #20

I jak działa ci ta stacja dokująca? W sumie to musi działać :).