ADATA HD710 dysk zewnętrzny służący, jako jeden z głównych dysków

Cześć,

otóż mam dysk zewnętrzny ADATA HD710 oraz dysk wewnętrzny 80GB ATA. Dysk zewnętrzny obsługuje USB 3.0, ale niestety ja nie mam tego portu, a kontrolery na PCI czy też PCI-E są wg mnie trochę za drogie (między ok. 30 a 100 ileś złoty, ale niestety kasy jakoś dużo nie mam i wolałbym uniknąć kupna, chyba że w ostateczności). Chciałbym tego dysku zewnętrznego użyć, jako jednego z dysków na system i pliki (w tym gry i programy). Na USB 2.0 osiąga podobne transfery, a nawet lepsze od tego na ATA (system na którym był uruchomiony HD Tune jest na osiemdziesiątce, a dysk ADATA był pusty i nieużywany przez nic prócz testu HD Tune, więc mogło to mieć wpływ). Chciałem się dowiedzieć czy to w ogóle jest dobry pomysł? Systemy (Windows, Linux) działają na komputerze dosyć sprawnie, oczywiście prędkość działania nie powala, ale jest naprawdę dobrze, więc pytanie brzmi czy zainstalować systemy na dysku ATA, a dane trzymać na zewnętrznym, a może używać tych dysków i na system i na dane wg mojego upodobania w danym czasie? A może całkiem zrezygnować i nawet nie bawić się w dodatkowe kontrolery? Uprzedzam, że dysk mam od środy i nie chciałbym go rozbierać, żeby przerabiać go na wewnętrzny. Poza tym ma on taką ładną gumę, którą trzeba by było odklejać, a oprócz tego dysk zewnętrzny się czasem może przydać, więc chciałbym żeby został w tym samym stanie w jakim jest.

 

Jak zwykle napisałem to strasznie nieskładnie, więc przepraszam. Jak ktoś nie zrozumie to się nie dziwcie,ja po jakimś czasie czasem już swoich tekstów nie rozumiem :smiley:

 

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

NXT

Windows oficjalnie nie wspiera dysku USB jako dysku systemowego. Instalować aplikacje oczywiście możesz, ale sam folder Program Files nie wiem czy może być na dysku USB.

Cześć,

dzięki za odpowiedź. Tak, więc najlepiej byłoby sprawdzić samemu jak to będzie działać? Ogólnie myślałem, żeby tą 80-tkę wykorzystać pod system, a resztę dać na przenośny i w takiej konfiguracji sprawdzić działanie tego wszystkiego.