ADB App Control - czyli usunięcie niechcianych aplikacji z Androida

Myślę, że wszyscy narzekają na zbyt dużą ilość niepotrzebnych aplikacji zainstalowanych na naszych urządzeniach. Najgorsze, że nie można ich odinstalować lub choćby wyłączyć, bez posiadania roota. Jednakże ten program ADB App Control po zainstalowaniu na PC lub laptopie, to umożliwia. Można nim usunąć dosłownie wszystko! Testowałem już na swoim smartfonie i różnica przed i po, jest zasadnicza. Mam więcej miejsca, dłużej działa na baterii, no i więcej wolnego ramu! Znajomy ma Huaweia z 2GB ramu i po oczyszczeniu to zupełnie inny telefon. Wcześniej nie dało się go normalnie używać, bo tak mocno lagował. W końcu można pozbyć się całkowicie Facebooka, czy Chrome i innych śmieci od google, czy też producenta urządzenia. Jednakże zalecam ostrożność przy jego używaniu, żeby nie usunąć czegoś ważnego, przy okazji uceglając smartfona. Warto najpierw sprawdzić w necie, czy aplikacja jest bezpieczna do usunięcia. Ja wywaliłem ich u siebie chyba z 50 :wink:

Link do programu: ADB AppControl - Official website. Free download

1 polubienie

Pewnie niektórzy i tak będą szli w jakiś AOSP bez usług Google (jak nie musi ruszyć aplikacja bankowa lub NFC).

Tylko, że w tym przypadku nie tracimy gwarancji producenta, ponieważ posiadamy oryginalny system. Jak dla mnie, jest to najlepszy program i jedyny za który warto zapłacić jego autorowi, żeby zyskać więcej możliwości. Chociaż mi spokojnie wersja darmowa wystarczyła, żeby po usuwać mnóstwo niepotrzebnych i dublujących się programów.

To samo można uzyskać via adb, bez takich GUI. Przestanie działać jak tylko Google załata lukę umożliwiającą gmeranie przy aplikacjach oflagowanych jako system (chyba że to taki feature, a nie bug ;)).

Pod warunkiem, że ktoś lubi sobie utrudniać życie, a tutaj mamy bardziej czytelną formę :wink:

Utrudniać albo być ostrożnym. ADB napisało Google, a ten program „random z internetu”. :wink:

Program znajduje się na XDA i jest poświęcone jemu 27 stron. Jeśli ktoś ma wątpliwości, może zadać autorowi pytanie. Program jest bardziej bezpieczny niż umieszczane w smartfonie szpegujące programy od google. Jakie było ostatnio moje zdziwienie, gdy odkryłem że google zapisywało wszystkie miejsca, gdzie byłem. To dopiero jest naruszenie mojej prywatności!

To, że Android szpieguje na potęgę jest oczywiste dla każdego średnio rozgarniętego użytkownika. Z tego też względu, telefony ot tak po wyjęciu z pudełka są kompletnie nieużywalne.

Słaby to argument, że program wisi na XDA i jego temat ma 27 stron… Z mojej perspektywy jest to idealny projekt do przemycania payloadów. Poza tym i tak musi używać ADB i tak, bo nie ma nic innego do komunikacji z telefonem z Androidem na tym poziomie.

1 polubienie

Twoim tokiem rozumowania to każda aplikacja jest niebezpieczna :wink: Ja zdania nie zmienię. Wywaliłem dzięki temu programowi mnóstwo aplikacji, które ciągle działały w tle i wysyłały nie wiadomo gdzie informacje. Większość użytkowników nawet nie ma pojęcia ile syfu ma na swoim smartfonie i to dla nich może być najlepsze rozwiązanie do jego uporządkowania. Nie każdy bowiem zajmuje się programowaniem na co dzień, żeby wklepywać kolejne komendy.

Sprawdziłem i jest super, wywaliłem ze swojej Xperii domyślne apki z których i tak nie korzystałem albo które przestały już działać bo Sony odłączyło im wtyczkę. Bez roota.

Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc :wink: A jak zmieniła się u Ciebie praca smartfona, czy też przybyło więcej wolnego ramu?

Dla mnie najważniejszym celem było wywalenie tych apek z listy aktywnych przez co trafiały do aktualizacji przez Google Play. A aktualizacja apki systemowej oznacza trzymanie w pamięci wewnętrznej telefonu dwóch plików apk - oryginalnego i zaktualizowanego. Ponieważ moja XA2 ma już prawie 4 lata (kupiona w lutym 2018) i korzystam z dual sim, nie mam możliwości rozbudowy 32gb pamięci, także każdy megabajt jest na wagę złota. Był to zresztą powód dla którego zrobiłem wipe do ustawień fabrycznych miesiąc temu - nawet bez zdjęć czy filmów miałem ok 1gb wolnego miejsca przez co straciłem możliwość robienia kopii zapasowych sms przez SMS Backup & Restore.

W tej chwili (po wipe i reinstalacji wszystkiego) mam 6gb czyli wystarczająco, natomiast jeśli znowu będę zbliżać się do zera, to zwyczajnie usunę aplikacje które teraz wyłączyłem przez ADB app control. Ile zaoszczędziłem przez samą aplikację nie jestem w stanie powiedzieć bo nie liczyłem ile było wcześniej wolnego zanim wywaliłem śmieci typu Amazon czy album Sony.

Jeśli programy które wyłączyłeś i nic się nie dzieje po ponownym uruchomieniu telefonu, to możesz je usunąć. Ja tak testowałem i do chwili obecnej, żadnych problemów :wink:

Nie wiem czy kiedyś z nich jeszcze nie skorzystam, a póki co miejsca mi nie brakuje :slight_smile: wiem że zawsze mogę przywrócić z kopii ale włączyć jest szybciej :wink:

Wielkie dzięki. Program się sprawdził i co zaznaczyłem to usunął. Powiedz mi tylko czy nic się nie stanie jak usunę Android system webview? To badziewie ostatnio sprawia trochę problemów i nie wiem czy służy tylko do szpiegowania czy jest do czegoś potrzebny. Usunąłem też usługi google play i zamierzam zainstalować ich podróbkę MicroG, ale ta nie może się zainstalować. Może instalator pakietów coś blokuje i muszę go wywalić żeby przeszło instalatorem od Uptodown?

Prawdopodobnie służy innym przeglądarkom niż Chrome do wyświetlania stron i siebie (jeśli są to aplikacje progresywne; co za głupia nazwa to tak BTW).

1 polubienie

Służy aplikacjom do renderowania strony internetowej, więc dla wielu z nich (zwłaszcza takich uniwersalnych, na wiele platform) może być niezbędna

Z tym usuwaniem aplikacji zwłaszcza z dopiskiem „Android” to bym uważał, bo pomiędzy lepszym działaniem, a bootlopem jest cienka granica :wink:

Tacie już wyłączyłem i siostrze też i wszystko działa poprawnie. U siebie wyłączyłem z tym programem, ale teraz APKPure nie chce bez niego działać, więc na razie zostanie, bo Aptoide i Uptodown nie są takie dobre. Najgorsze to są usługi google play i żeby było lżej dla telefonu chcę zamienić je na MicroG, ale te nie mogą się zainstalować. Nie gram już za bardzo w gry na telefonie i nie zapisuję postępu w chmurze, więc może zostawię je usunięte a mapy i resztę będę używał z przeglądarki. Dzięki temu telefon działa szybciej. Sklep Play często szwankuje i pokazuje różne błędy od początku na moim telefonie. Widzi również aktualizacje których nie ma. A niedawno APKPure się poprawiło i aktualizacje są w tym samym czasie lub z małym opóźnieniem, a jak czegoś nie ma to użyję evozi apk downloader i pobiorę najnowszą wersję lub niedostępną aplikację z Google Play

Nie zastępuj Google Services i Google Framework innymi bo większość aplikacji, które je używa przestanie działać poprawnie.