Adblock - czy legalny?


(Mateusz Micherda) #1

Witam,

jak wiadomo do wielu przeglądarek jest dostępne narzędzie - dodatek o nazwie adblock (lub potomnej).

Służy on do blokowania reklam (a w zasadzie to je chyba pobiera, tylko ich nie wyświetla).

Czy jest to legalne? Z tego co mi wiadomo nie ma przepisów regulujących.

Pozdrawiam.


(pikaczu) #2

tak, legalne.


(Freeq52) #3

Oczywiście że jest to legalne, nie masz przecież obowiązku oglądania reklam. Jednak warto pamiętać, że strony są głównie utrzymywanie właśnie z reklam, a więc blokując je, ucinasz czyjeś zyski. Warto o tym pamiętać, bo są przecież strony (np. dobreprogramy.pl) które oferują bardzo nienachalne reklamy, które nie przeszkadzają użytkownikom w przeglądaniu treści głównej. Dlatego tam, gdzie reklamy Ci nie przeszkadzają - po prostu ich nie blokuj i utwórz odpowiednie wyjątki :slight_smile:


(LonngerM) #4

Nikt Ci nie może nakazać czegoś oglądać jeśli nie chcesz. Zauważ, że gdyby reklamy Ci nie przeszkadzały - nie musiałbyś korzystać z AdBlocka. Mnie niemiłosiernie wkurza, jak reklama zajmuje 1/3 wyświetlonej strony lub też wyskakuje mi przed treść strony, którą muszę najpierw zamknąć - to jest nachalne, a ja nachalności nie lubię.


(kazek31) #5

Nie chłopie nie jest legalne zostało zdelegalizowane przez hakerów i inne firmy które są właścicielami portali internetowych.


(Mateusz Micherda) #6

Tak właśnie czekałem na komentarz na takim poziomie. Gościu, gdyby reklamy były w postaci bloków pod menu czy tam rozstawione tak jak na DP to nie byłoby problemu. Twórcy witryn sami odrażają gości reklamami, a jeśli chodzi o mnie to nie mam zamiaru ganiać za znaczkiem [x] po całym ekranie by wyłączyć reklamę. Jestem za reklamami, ale nie natarczywymi.


(Freeq52) #7

No i OK. Tam gdzie Ci to przeszkadza. Sam tak robię i nie mam wyrzutów sumienia, bo tak jak zostałem potraktowany milionem reklam na twarz, tak i ja odwdzięczę się totalnym zablokowaniem reklam. Oczywiście są wyjątki, tak jak wyżej wspomniane DP oraz jeszcze kilka stron, gdzie ich nie blokuje bo mi nie przeszkadzają. I tak jak wspomniałeś - gdyby na wszystkich stronach reklamy wyglądały tak jak na DP, to coś takiego jak Adblock nie byłoby potrzebne. No ale niestety...


(system) #8

Nie każdy ma superkompa. U mnie po prostu każdy pop-up dramatycznie przymula kompa i mam włączonego ciągle.

Co do tematu oczywiście, inaczej już ktoś by się tym zainteresował:slight_smile:


(Xanthia) #9

Cóż, korzystam z wszelkiej maści AdBlocków dlatego, że reklamy są zbyt nachalne. Wejdźcie sobie na bbc.com a teraz na wp.pl, gazeta.pl czy dowolny inny portal - koszmar. Sami się prosili - jak się chce za dużo, to się nie ma nic! [-X