Adobe Flash Player - kilka pytań


(lostek815) #1

Witam.

Adobe Flash Player to chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych wtyczek. Do niedawna wiele stron wymagało jej do poprawnego odtwarzania. Teraz jednak się to zmienia i zazwyczaj jest niepotrzebna.

Ostatnio pojawiły się newsy odnośnie wycofania się Firefoxa ze wsparcia wtyczek NPAPI, ale… oprócz Adobe Flash Player. Chyba, bo widzę sprzeczne informacje w różnych newsach.
Na Dobre Programy był taki news:


Ale na Komputer Świat w artykule jest zdanie: “Firefox 52.0 nie akceptuje już żadnych wtyczek NPAPI poza Flash Playerem. Silverlight, Java, Adobe - te plug-iny już nie działają.”, co jest sprzecznością, bo przecież Flash Player to właśnie Adobe…

Jak to w końcu jest? Wpiera ten Firefox wtyczkę Adobe Flash Player czy nie? Jak to jest w innych przeglądarkach? Czy ta wtyczka faktycznie jest niebezpieczna? Wiem, że bywały jakieś luki, ale jest przecież na bieżąco aktualizowana.

Czy mogą być jeszcze strony, które nie wyświetlą się poprawnie bez Flasha w przeglądarce Firefox, czy może radzi sobie ona w jakiś inny sposób?

I teraz jeszcze inna sprawa. Instalując program Corel VideoStudio X9, podczas instalacji program zaleca zainstalowanie właśnie Adobe Flash Player. Rozumiem, że jest to jakaś wersja działająca wewnątrz programu i nie mająca nic wspólnego z Firefoxem, bądź Internet Explorerem, który też posiada swoją wersję Flasha? Czy instalacja AFP jest niezbędna do działania tego programu bądź innych, które chcą instalacji tej wtyczki? Czy takie zainstalowanie AFP jest bezpieczne?


(sensu) #2

Wspiera.

Nie wiem, ale korzystam z niej wiele lat i nigdy nic złego się nie przytrafiło.

Znam masę takich stron.

Skoro tylko zaleca to może nie być to konieczne.


#3

Wątpię by była wersja flash zrobiona dla Corela.