Adres IP publiczny w Toya Łódź - jak wykorzystać?

Witam

Jestem zielony w temacie sieci, ale chciałbym to zmienić i odpowiednio do potrzeb ustawić sieć w domu.

Mam internet w Toya Łódź. W mieszkaniu mam bramkę Toyi (Cisco epc3925) do której dostęp ma tylko Toya. Do niedawna miałem tylko adres ID prywatny, ale przez problemy z połączeniem się z konsoli w Fifie 16 z innymi graczami (NAT zamknięty) wystąpiłem o adres publiczny, bo myślałem, że to załatwi sprawę. Adres został mi przydzielony, ale jak się okazuje nie ma go bramka Toyi - ta ma cały czas prywatny adres. Sam mam nadać dowolnemu urządzeniu adres publiczny (sam przyporządkowuję go adresowi fizycznemu/MAC karty sieciowej urządzenia na stronie Toya).

Proszę w takim razie o odpowiedź na moje pytania:

Musisz zadzwonić do operatora i poprosić o przestawienie routera w tryb modemu (bridge mode) lub o wyłączenie NAT, a jeśli to niemożliwe, o wymianę routera na modem bez routera. Jeśli to zrobią, to do sieci będziesz mógł podłączyć tylko jedno urządzenie, w związku z tym potrzebny będzie Ci router.

Możesz też poprosić operatora o włączenie protokołu UPnP na obecnym routerze, to powinno pomóc. Jeśli nie pomoże, wtedy muszą wyłączyć Ci NAT lub ustawić w bridge mode.