Adres IP WAN przy posiadaniu IP zewnętrznego

Witam, wczoraj pojechałem do dostawcy internetu aktywować IP zewnętrzne. Czy IP WAN powinno mieć teraz wartość IP zewnętrznego? Aktualnie cały czas mam adres 192.168.100.198. Dostawca internetu jest radiowy. Chciałbym łączyć się do mojego OpenVPN z Gargoyle i serwera XAMPP z publicznych sieci jak np. połączenia komórkowe.

 

Wiem jak to wygląda pod neostradą. IP WAN ma wartość adresu zewnętrznego, nie wiem jak z innymi sieciami.

IP WAN może być statyczny (można wpisać IP , wykrywanie statyczne/dynamiczne) lub dynamiczny (nie można wpisać IP wykrywanie wyłącznie dynamiczne) . Modem połączenia komórkowego jaki ?

Prosto sprawdzisz, wchodzisz na byle jaką stronę która pokazuje Twoje IP

Abyś nie szukał takowej i nie trafił czasem na zasyfioną to wejdz na http://www.speedtest.pl/, bez robienia testu widzać tam faktyczne IP zewnętrzne.

 

Ma być takie samo jak pokazuje router w WAN

 

Jeśli widzisz 192.168.100.198 itp to jest wewnętrzne IP Twojego dostawcy. Więc nie masz zewnętrznego.

Raczej nie mam problemu z wykrywaniem zasyfionych stron, a pytałem tylko dlatego, że nie jestem pewny jak lokalni usługodawcy internetowi konfigurują swoje sieci. :wink: Dziękuję za pomoc. Prawdopodobnie będę musiał poczekać do poniedziałku z aktywacją.

Dam Ci jeszcze fajny adres pod którym można sprawdzić szybko kilka ciekawostek.

Bo może Cię czekać walka z dostawcą o blokowanie portów, a na tej stronie sprawdzisz błyskawicznie:

http://www.whatsmyip.org/more-info-about-you/

Dzięki, przyda się.

Zasadniczo możesz mieć publiczne IP jednocześnie na routerze widząc jednocześnie IP z klas prywatnych, kwestia konfiguracji sieci.

Otrzymałem wiadomość, że zewnętrzny adres ip jest realizowany przez router główny. Muszę pokombinować.

Jeśli chodziło mu o router brzegowy, to prawdopodobnie masz włączone mapowanie 1:1. W takim razie powinno wszystko działać.

Za bardzo nie wiem jaki to jest router, ale do OpenVPN, który postawiłem na WDR3600 z Gargoyle z zewnętrznego adresu nie mogę się połączyć. Co do XAMPP jeszcze nie spróbowałem, ale ponoć przekierował mi port już admin.

Jak łączysz się z własnej sieci, to prawdopodobnie router nie odbiera pakietów w pętli. Sprawdź spoza sieci. Mimo wszystko mapowanie 1:1 ciężko nazwać otrzymaniem publicznego IP.

Dokładnie, teraz jak chcę do czegoś wykorzystać IP publiczne to muszę pisać o przekierowanie portów. Udręka, ale OpenVPN już się łączy, problem mam i tak dalej z połączeniem się do VPN firmy mojej żony. 

Nie wiem czy da się to jakoś oszukać, ale prawdopodobnie jest konflikt adresów IP bo VPN w tej firmie przydziela z puli 192.168.*, a ja mam na wanie 192.168.100.199. I nie wiem jak to teraz oszukać. zmiana ip w sieci lokalnej nic nie daje. 

Zapytaj czy mogą zrobić mapowanie 1:1, wtedy nie będą wymagane żadne przekierowania. Z tego co widzę, działają na Mikrotikach. Jak nie wiedzą jak zrobić mapowanie 1:1, to ja Ci napiszę jak to zrobić i im podpowiesz. Trochę to niepoważne, bo jeśli oferują publiczne IP, to powinni mieć sieć bez NAT, ale widocznie chcą przyoszczędzić na adresach, bo jakby nie patrzeć, na podsieć odpadają2 adresy. Choć jakby pomyśleli, to by mogli wykorzystać PPPoE i przydzielać adresy bez ich marnowania.

OpenVPN tworzy wirtualny interfejs z własną adresacją, sprawdź czy pokrywa się z adresem w Twojej sieci LAN. Jeśli tak, to po stronie LAN routera zmień na adres z sieci 10/8 lub 172.16/12.

Firma żony korzysta z SonicWalla. Troche nie bardzo rozumiem co mam zrobić.

Serwer OpenVPN na moim routerze ma adres 10.8.0.1, a LAN 192.168.1.1.