Adres MAC i IP routera

(Matekkk) #1

Witam, 

Czy router posiada dwa (lub więcej) adresów MAC? W książce "W drodze do CCNA" napisali, że każdy interfejs routera ma inny adres IP i inny adres MAC. Co to znaczy "każdy interfejs routera"?

(Piesek64) #2

Każda karta sieciowa ma inny adres MAC. IP przypisywanie jest dynamicznie (DHCP) albo manualnie (static). Ilość MACów więc zależy od ilości interfejsów/kart.

(Matekkk) #3

Dalej nie do końca to rozumiem. Powiedzmy że mamy sieć domową z połączeniem internetowym. Czyli router będzie miał jeden adres MAC dla sieci domowej i drugi dla sieci “zewnętrznej”?

(lukasssz) #4

Tak na szybko znalezione ilustracje, może ci pomogą zrozumieć.  Opis bardzo uproszczony.

Każda karta sieciowa komputera/urządzenia ma swój unikalny adres mac i ip. One są podłączone do przełącznika natomiast przełącznik jest podłączony do routera.  Każde urządzenie w sklepie zwane routerem jest tak naprawdę routerem wraz  z przełącznikiem. Chyba, że mówimy o routerze innej warstwy.

(Matekkk) #5

To rozumiem, natomiast nie wiedziałem, że router ma dwa adresy MAC- od strony LAN i WAN. 

A mam jeszcze jedno pytanie. W laptopie jest jedna karta sieciowa, tak? I teraz wpisując w wierszu poleceń ipconfig /all wyskakują informacje o kilku kartach, każda z nich ma osobny adres MAC:

-karta ethernet połączenie sieciowe bluetooth

-karta ethernet połączenie lokalne

-karta bezprzewodowej sieci LAN

Czyli to są jakby 3 interfejsy jednej karty sieciowej? 

(axis85) #6

Mało jeszcze wiesz o sieciach, zacznij czytać podstawy, a nie CCNA.

Każdy interfejs posiada osobny, unikatowy adres MAC. Zarówno karta wifi, ethernetowa i każda inna. Każdy interfejs w każdym urządzeniu (mówiąc kolokwialnie każde gniazdko sieciowe) posiada osobny adres MAC.

Więc odpowiedzi:

-router nie posiada dwóch adresów MAC (dla WAN i LAN), tylko tyle, ile posiada interfejsów (zazwyczaj więcej niż 2)

-w laptopach jest więcej kart sieciowych niż jedna (zazwyczaj)

To nie są trzy interfejsy jednej karty, to są trzy interfejsy dwóch lub trzech kart sieciowych (karta wifi i BT to w najpewniej jedno urządzenie).

(Matekkk) #7

Ta książka to są podstawy sieci, tak myślałem przynajmniej.

dzięki za pomoc. 

(roobal) #8

Router musi mieć przynajmniej dwa interfejsy. Routery przemysłowe mogą mieć wiele interfejsów i każdy będzie miał swój MAC. Routery domowe też mają dwa interfejsy; jeden to WAN, drugi to LAN (switch, jak pisał lukasssz). Przy czym adresy MAC występują tylko w sieciach ethernet (w sieciach rozgłoszeniowych, z wielodostępem). W sieciach punktowych MAC adresy w ogóle nie występują, bo tu nie ma rozgłoszeń. W sieciach NMBA, np. frame raley występuje DLCI, coś na wzór MAC adresów, ale one mają zupełnie inne znaczenie w takiej sieci. Tak więc nie każdy interfejs routera musi mieć MAC adres, np. interfejsy szeregowe.

?

(lukasssz) #9

Wybacz, z pośpiechu pomyliłem switch z routerem :stuck_out_tongue: wstyd.

Chodziło mi o switch innej warstwy, jeśli dobrze pamiętam(głowy nie dam uciąć) to L3.

Już dawno się sieciami nie zajmowałem, wiec możliwe, że coś mogłem pokręcić.

(roobal) #10

Tak, L3. Są też tak zwane L2+, różnią się one tym od L3, że nie obsługują protokołów routingu. W sumie to warstwa switcha nie ma znaczenia. Switch ma zawsze jeden MAC na wszystkich swoich interfejsach. Na interfejsie przełącznika można zobaczyć MAC adresy hostów, które są zapisywane w tablicy adresów.

(kowi384) #11

Taaa, a switche Cisco mają pule po 1000 adresów MAC tak dla zabawy :wink:

(michoo_05) #12

To może tak:

każda karta sieciowa posiada swój unikalny adres MAC. W routerze możesz mieć kilka wbudowanych kart: WAN, LAN, WLAN (Wifi), Modem SIM.

Dlatego na opakowaniu możesz mieć wymienione kilka adresów MAC.

(roobal) #13

Słyszałeś o czymś takim jak pojemność tabeli MAC? Te 1000 adresów, switch jest w stanie przechować w swojej tabeli. Odpal sobie dowolny switch, nie tylko Cisco i w tablicy będziesz miał na każdym interfejsie identyczny MAC. Jak podłączysz urządzenie, to tablica MAC zacznie się wypełniać i na interfejsie będzie MAC urządzenia podłączonego do switcha. Na tej podstawie switch wie jak przełączać ramki.

(kowi384) #14

Wróć trochę do podstaw sieci :slight_smile: To o czym mówisz to pojemność tablicy CAM. Do poczytania na szybko: https://ccie20728.wordpress.com/2010/10/07/mac-addresses-of-switches/

(bachus) #15

CCNA to właśnie podstawy podstaw i przy dobrych materiałach jest to prowadzone właśnie od samego początku. 

(eskimosek) #16

Router to ma chyba przynajmniej 2 adresy MAC jeden do WLAN a drugi do LAN.Możesz sprawdzić na obudowie routera pod spodem na jakiejś nalepce powinno byc napisane.

No jak masz np. router co ma 2 WAN i 8 LAN + WIFI to kazdy interfejs ma osobny MAC czyli w sumie  przynajmniej 4 różnych adresów MAC.Ale najwazniejszy jest adres od WAN a nie od LAN czy WIFI.