Adres MAC i IP routera

Witam, 

 

Czy router posiada dwa (lub więcej) adresów MAC? W książce “W drodze do CCNA” napisali, że każdy interfejs routera ma inny adres IP i inny adres MAC. Co to znaczy “każdy interfejs routera”?

Każda karta sieciowa ma inny adres MAC. IP przypisywanie jest dynamicznie (DHCP) albo manualnie (static). Ilość MACów więc zależy od ilości interfejsów/kart.

Dalej nie do końca to rozumiem. Powiedzmy że mamy sieć domową z połączeniem internetowym. Czyli router będzie miał jeden adres MAC dla sieci domowej i drugi dla sieci “zewnętrznej”?

 

Tak na szybko znalezione ilustracje, może ci pomogą zrozumieć.  Opis bardzo uproszczony.

Każda karta sieciowa komputera/urządzenia ma swój unikalny adres mac i ip. One są podłączone do przełącznika natomiast przełącznik jest podłączony do routera.  Każde urządzenie w sklepie zwane routerem jest tak naprawdę routerem wraz  z przełącznikiem. Chyba, że mówimy o routerze innej warstwy.

 

 

To rozumiem, natomiast nie wiedziałem, że router ma dwa adresy MAC- od strony LAN i WAN. 

A mam jeszcze jedno pytanie. W laptopie jest jedna karta sieciowa, tak? I teraz wpisując w wierszu poleceń ipconfig /all wyskakują informacje o kilku kartach, każda z nich ma osobny adres MAC:

-karta ethernet połączenie sieciowe bluetooth

-karta ethernet połączenie lokalne

-karta bezprzewodowej sieci LAN

 

Czyli to są jakby 3 interfejsy jednej karty sieciowej? 

Mało jeszcze wiesz o sieciach, zacznij czytać podstawy, a nie CCNA.

Każdy interfejs posiada osobny, unikatowy adres MAC. Zarówno karta wifi, ethernetowa i każda inna. Każdy interfejs w każdym urządzeniu (mówiąc kolokwialnie każde gniazdko sieciowe) posiada osobny adres MAC.

Więc odpowiedzi:

-router nie posiada dwóch adresów MAC (dla WAN i LAN), tylko tyle, ile posiada interfejsów (zazwyczaj więcej niż 2)

-w laptopach jest więcej kart sieciowych niż jedna (zazwyczaj)

To nie są trzy interfejsy jednej karty, to są trzy interfejsy dwóch lub trzech kart sieciowych (karta wifi i BT to w najpewniej jedno urządzenie).

Ta książka to są podstawy sieci, tak myślałem przynajmniej.

dzięki za pomoc. 

Router musi mieć przynajmniej dwa interfejsy. Routery przemysłowe mogą mieć wiele interfejsów i każdy będzie miał swój MAC. Routery domowe też mają dwa interfejsy; jeden to WAN, drugi to LAN (switch, jak pisał lukasssz). Przy czym adresy MAC występują tylko w sieciach ethernet (w sieciach rozgłoszeniowych, z wielodostępem). W sieciach punktowych MAC adresy w ogóle nie występują, bo tu nie ma rozgłoszeń. W sieciach NMBA, np. frame raley występuje DLCI, coś na wzór MAC adresów, ale one mają zupełnie inne znaczenie w takiej sieci. Tak więc nie każdy interfejs routera musi mieć MAC adres, np. interfejsy szeregowe.

?

Wybacz, z pośpiechu pomyliłem switch z routerem :stuck_out_tongue: wstyd.

Chodziło mi o switch innej warstwy, jeśli dobrze pamiętam(głowy nie dam uciąć) to L3.

Już dawno się sieciami nie zajmowałem, wiec możliwe, że coś mogłem pokręcić.

Tak, L3. Są też tak zwane L2+, różnią się one tym od L3, że nie obsługują protokołów routingu. W sumie to warstwa switcha nie ma znaczenia. Switch ma zawsze jeden MAC na wszystkich swoich interfejsach. Na interfejsie przełącznika można zobaczyć MAC adresy hostów, które są zapisywane w tablicy adresów.

Taaa, a switche Cisco mają pule po 1000 adresów MAC tak dla zabawy :wink:

To może tak:

każda karta sieciowa posiada swój unikalny adres MAC. W routerze możesz mieć kilka wbudowanych kart: WAN, LAN, WLAN (Wifi), Modem SIM.

Dlatego na opakowaniu możesz mieć wymienione kilka adresów MAC.

Słyszałeś o czymś takim jak pojemność tabeli MAC? Te 1000 adresów, switch jest w stanie przechować w swojej tabeli. Odpal sobie dowolny switch, nie tylko Cisco i w tablicy będziesz miał na każdym interfejsie identyczny MAC. Jak podłączysz urządzenie, to tablica MAC zacznie się wypełniać i na interfejsie będzie MAC urządzenia podłączonego do switcha. Na tej podstawie switch wie jak przełączać ramki.

Wróć trochę do podstaw sieci :slight_smile: To o czym mówisz to pojemność tablicy CAM. Do poczytania na szybko: https://ccie20728.wordpress.com/2010/10/07/mac-addresses-of-switches/

 

 

CCNA to właśnie podstawy podstaw i przy dobrych materiałach jest to prowadzone właśnie od samego początku. 

Router to ma chyba przynajmniej 2 adresy MAC jeden do WLAN a drugi do LAN.Możesz sprawdzić na obudowie routera pod spodem na jakiejś nalepce powinno byc napisane.

 

 

No jak masz np. router co ma 2 WAN i 8 LAN + WIFI to kazdy interfejs ma osobny MAC czyli w sumie  przynajmniej 4 różnych adresów MAC.Ale najwazniejszy jest adres od WAN a nie od LAN czy WIFI.