Adresowanie komputerów a udostępnianie plików

Witam

Mam pytanie odnośnie adresowania a mianowicie jeżeli mam 3grupy komputerów i każda będzie adresowana z pomocą innej klasy adresów IP (A,B,C maski standardowe) to te grupy komputerów nie bedą sie widzieć w sieci ?? To jak ustawić “serwer” komputer który bedzie udostępniał plik tak zeby był widoczny we wszystkich grupach ??

Mozna tak ze ustawiam jakiś adres na serwerze poźniej switch i na każdym kompie ustawiam adres z odpowiedniej klasy i wtedy udostępnione pliki bedą widoczne dla komputerów ale komputery np. z klasy C nie bedą widzieć komputerów z klasy A ?? i czy grupe roboczą muszę ustawic dla każdej klasy inną ??

Czy to bedzie tak działało ??

Z góry dzieki za pomoc :wink:

Hmmm… trochę to pogmatwane. Ja bym zrobił pomiędzy tymi komputerami dodatkowe połączenie VPN.

  1. Komputery w różnych sieciach nie będą się widziały, jeżeli nie będzie między nimi routingu.

  2. Standardowy switch jest urządzeniem warstwy drugiej. Z tego względu NIE jest w stanie routować, do tego potrzeba routera lub switcha warstwy trzeciej.

  3. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie Twojego problemu, ale każdy będzie wymagał nakładu finansowego.

Każda z grup komputerów musi być w osobnym VLANie. Serwer to czwarta podsieć (VLAN). Możesz użyć zarządzalnego switcha + routera w topologii ‘router na patyku’ lub możesz użyć routera, tam porobić VLANy per port i do tych portów podpiąć zwykłe, tanie switche od grup komputerów, a w czwarty port wpiąć serwer. W obu przypadkach musisz ustawić odpowiednie ACLki, które będą blokowały routing między sieciami (grupy komputerów), ale każda z grup będzie miała włączony routing między VLANem z serwerem.

PZDR