Adresowanie pamięci a architektura 32bitowa

Witam serdecznie, temat poruszany wielokrotnie na różnych forach poradnikach itp. ale mi cały czas jedna rzecz nie daje spokoju.

Architektura 32bitowa systemu umożliwia przechowywanie danych maksymalnie w 32bitach pamięci. 32bity umożliwiają zaadresowanie maksymalnie 232 bitów pamięci czyli system wykorzysta maksymalnie 4294967296 bity pamięci. Różne źródła podają, że 32bitowy system wykorzysta maksymalnie 4 GB pamięci ale 4GB=4096MB=4194304KB=4294967296B= 4294967296 * 8= 34359738368bitów.

Gdzie popełniam błąd w rozumowaniu ?

2 do potęgi 32 to 4294967296. W systemie łącznie będzie do wykorzystania mniej, bo do tych 4GB liczą się wszystkie pamięci w komponentach łącznie. Dodatkowo w win 32 pojedynczy proces może zająć max 2GB. 

"Gdzie popełniam błąd w rozumowaniu ? "

Adresowane są całe słowa (czyli bajty), a nie pojedyncze bity. Niepotrzebnie robisz jeszcze to mnożenie przez 8. Komputery nie posługują się pojedynczymi bitami. Maks rozmiar (w pewnym uproszczeniu) to  232  b a jtów.

Karta graficzna też się wlicza.Problem jest z pulą wolnych adresów i tak 32 bitowy system będzie widział max 3,2-3,5 GB ram.Dlatego jest zmierzch 32 bit.Nowe komputery mają min 8 GB ram i tu już musisz użyć 64 bitowego systemu.

To, że 32bit systemy Microsoft nie obsługują więcej niż 3.25 jest sztucznym czynem Microsoft. Coby plebs nie stawiał czasem serwerów na tym.

System 32bit jest w stanie zaadresować 64Gb ram przez PAE/PSE, edycje serwerowe tak robią.

Ba nawet 8bit Atari w taki sposób potrafi zaadresować 1Mb gdzie normalnie max jes 64Kb :wink:

Tu jest ładna tabelka jak rzeźbi się klienta :wink: (dot Microsoft)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

@Wredotka Święta racja.

 

Ostatnio zauważyłem (całkiem przypadkowo), że mając otwarte około 50 kart w Firefoxie, proces “firefox.exe *32” w menedżerze wskazywał użycie pamięci na poziomie 2,5 gb a nawet więcej. Czyli jednak jest to możliwe?

Przeglądarki zazwyczaj każdą kartę rozdzielają na osobne procesy.

No ale z tego co widzę w menedzerze zadan jest jeden proces. Gdyby było kilka to chyba byłyby rozbite, prawda?

Teraz np mam otwarte 40 kart w Firefoxie ale zużycie ramu tylko 700 mb.
Wczoraj miałem otwarte trochę większe strony, bo koło 10 z nich to filmy a 30 duże zdjęcia, reszta 10 to jakieś inne strony. Otwartą przeglądarkę trzymałem praktycznie cały dzień i powiem, że jak później sprawdziłem menedżer zadań to te 2,5 gb na jeden proces mnie trochę zdziwiło.

Czy Linux 32 bit też ma ograniczenie do 4 GB RAM?

Nie. To tylko monopol windowsa.