Adresowanie switchy [CISCO Packet Tracer]

Witam. Dziś miałem na studiach kolokwium z administracji sieciami komputerowymi.

24487926831459799977_thumb.jpg

takie było zadanie. Zrobiłem adresację Vlanów, komputery z różnych Vlanów się pingowały i ok. Nie wiedziałem jak zrobić adresację switchy. Może ktoś powiedzieć jak to się ustawia?

Kolejne pytanie: jak ustawić protokół STP (spanning tree protocol), bo tego też nie wiedziałem

Żeby przypisać adresację przełącznikom, musisz przypisać adresację dla VLANu, w przypadku przełączników Cisco, domyślnym VLANem jest VLAN 1 i możesz mu przypisać adres. Dla przełączników najlepiej wydzielić VLAN do zarządzania urządzeniami sieciowymi i temu VLANowi przypisać adresy. Dla przykładu, masz VLAN 10 i 20, powiedzmy, że VLAN 30 to VLAN zarządzający i temu VLANowi przypisujesz adres IP, w przypadku urządzeń Cisco wygląda to tak.

Switch>en

Switch#conf

Configuring from terminal, memory, or network [terminal]? 

Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.

Switch(config)#interface vlan 30


%LINK-5-CHANGED: Interface Vlan30, changed state to up

Switch(config-if)#ip address 83.12.12.10 255.255.252.0

Switch(config-if)#

Protokół STP powinien być domyślnie włączony na urządzeniach Cisco. Chodzi Ci może o route bridge dla konkretnego VLANu? Jeśli tak, to ustawiasz to albo przy pomocy priorytetów albo definiujesz, który przełącznik ma być pierwszym bądź zastępczym route bridgem dla konkretnego VLANu. Czyli tak

Switch>en

Switch#conf

Configuring from terminal, memory, or network [terminal]? 

Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.

Switch(config)#spanning-tree vlan 10 priority 4096

Switch(config)#

lub tak

Switch(config)#spanning-tree vlan 30 root primary

Czy chodzi Ci może o zmianę STP na RSTP?