Adresowanie VLAN - jak skofigurować routery?

(Krzychu224) #1

Mam do zaadresowania kilka VLANów, w VLANach są kompy podpięte do różnych switchy. Z racji tego, że kompy w tym samym VLANie muszą być w tej samej podsieci mogę adresować według ilości kompów w VLANie. Switche nie muszą mieć adresów, jednak nie wiem co zrobić z routerami? Routerom muszę nadać jakieś adresy i nie bardzo wiem jak je adresować, tak żeby bez problemów adresować VLANy (komputery w tych samych VLANach są między dwoma routerami).

(roobal) #2

Nie jakieś adresy, tylko adresy VLANów. Pytanie pierwsze, routing między VLANami zamierzasz przeprowadzić poprzez podpięcie do osobnych interfejsów fizycznych, czy zamierzasz skorzystać z podinterfejsów i enkapsulacji 802.1q i łączy trunkingowych?

W opcji pierwszej, przypisujesz adresy takie jakie mają VLANy interfejsom routera. Jeśli masz dużo tych VLANów, to tworzysz podinterfejsy, umieszczasz je w odpowiednim VLANie i nadajesz adresy podinterfejsom, wówczas pomiędzy routerem, a przełącznikiem powinieneś mieć łącze trunkingowe.

(Krzychu224) #3

Chce skorzystać z drugiej opcji.

(roobal) #4

Zamierzasz to realizować na jakimś konkretnym urządzeniu czy są to rozważania czysto teoretyczne?

(Krzychu224) #5

Czysto teoretyczne, raczej poza kartkę ten projekt nie wyjdzie.

(roobal) #6

Na różnych urządzeniach może to być realizowane inaczej. Tak więc w skrócie, potrzebne Ci są podinterfejsy jednego interfejsu fizycznego, np. na urządzeniach Cisco tworzy się podinterfejsy i przypisuje do VLANu, a np. w Vyatta podinterfejsy tworzone są automatycznie i przypisywane do VLANu. Łącze pomiędzy routerem a przełącznikiem jest łączem trunkingowym. Tak to wygląda w teorii.

Więcej szczegółów znajdziesz w sieci pod pojęciem inter vlan routing, np. tutaj.