Adresy DNS przy statycznym IP komputerów

Witam,

Przypisałem każdemu komputerowi w moim domu stały adres IP wg różnych poradników na internecie ponieważ robiłem to pierwszy raz. Jednak we wszystkich poradnikach pisze aby ustawić adres DNS. Ja poniższe pola zostawiłem puste i działa mi sieć. W takim razie nie ma konieczności wypełniania tych pól? Po co one właściwie są?

Beztytu%C5%82u_4.png

Chyba jakieś złe poradniki czytałeś, bo ten komputer nie ma prawa mieć dostępu do Internetu, a co najwyżej ma dostęp do LANu bez wyjścia poza sieć. Zaś adresy DNS potrzebne są komputerowi do rozwiązywania nazw domenowych, tj. zamiany domeny na IP. Komputery łączą się po IP, nie po nazwie. Bez DNS Twój komputer nie będzie wiedział co to jest dobreprogramy.pl

Generalnie statyczne IP nie ma sensu, łatwo popełnić błędy przy konfiguracji sieci, zwłaszcza jak się nie ma pojęcia o podstawach działania protokołu IP. Zostaw włączony DHCP, a jak potrzebujesz mieć zawsze ten sam adres, skorzystaj w DHCP z rezerwacji adresów.

Ja jeszcze dodam, że GW (brama domyślna) jest dość podejrzana przy tej masce podsieci.

W takim razie nie ogarniam tego. W każdym bądź razie zależy mi na stałym IP z uwagi na to że mam drukarkę w sieci i za każdym razem zmienia jej się IP i muszę ręcznie ponownie wpisywać jej adres. Ale rozwiązałem to w inny sposób. Zostawiłem włączone DHCP i w routerze przypisałem IP do każdego adresu MAC i teraz mam stałe adresy IP dla urządzeń w domu.

O to właśnie mi chodziło. Statyczne IP to ostateczność.