Adresy IP od ISP - co oznaczają

Gdy na routerze sprawdzam adresy WAN widzę dwa typy adresów Default Gateway oraz (z tej samej sieci) IP Address . Który z tych adresów jest moim konkretnym adresem od ISP? IP Address czy adres bramy mojego urządzenia?

 

Wszystko zależy od topologii sieci. Twoim adresem jest ten główny a nie gateway. Może to być nawet jakiś wewnętrzny (10.10.11.11, czy 192.168.24.23) a Ty masz swój stały/dynamiczny adres IP, lub dzielony z innymi użytkownikami (NAT, lub PAT). Podstawą jest dla Ciebie:

http://whatismyip.com i to, co daje Ci dostawca, jakie masz usługi. 

 

Czyli mój adres bramy jest również otrzymywany dynamicznie? Chodzi mi o to jak to jest zorganizowane. Czy adres bramy to adres mojego modemu od Vectry? A do jakiego urządzenia jest w takim przypisany adres IP?

brama jak sama nazwa mówi to jest adres przez który sie łączysz a adres ip to masz przynajmniej 2 ,jeden lokalny drugi publiczny.Adres lokalny jest wydawany przez brame a adres publiczny jest adresem najwyższego  routera który ma przypisane publiczne ip.Zrób takie polecenie

 

tracert google.pl i tam będziesz widział kaskade routerów przez które idzie połączenie.

Nie do końca - po drodze mogą być jeszcze kolejne routery “wewnętrzne”. Ja od UPC “wewnętrznie” dostaję IP i GW z puli prywatnej - co nie oznacza, że później PAT mi nie daje adresu zewnętrznego.

Zawsze sie dostaje adres z puli prywatnej i to jest ten adres lokalny a ostatni router go zmienia po MAC routera lub jakiś inny sposób na adres publiczny.Tu jest wyjaśnione dokładnie.

http://blog.boson.com/bid/53313/NAT-and-PAT-What-s-the-Difference

@eskimosek, to zależy o jakim routerze mówisz. Twój domowy, jak nie działa w trybie bridge lub nie ma wyłączonego NAT zawsze przydzieli adres prywatny. Choć równie dobrze możesz skonfigurować, aby przydzialał adres publiczny, jeśli takimi dysponujesz. To od ISP zależy czy dostajesz publiczne IP. Nieliczni stosują coś takiego jak netmap - dostajesz prywatne IP, które mapowane jest na adres publiczny (router zachowuje się dokładnie tak, jakby miał publiczne IP). W sieciach PPP jest jeszcze inaczej. W sieciach PPP nie ma adresu bramy jako takiej, (brama jest widoczna tylko w tablicy routingu) dostajesz adres z maską 32-bitową, np. 10.1.1.1/32, natomiast router po drugiej stronie może mieć 100.1.1.1/32 i dla Twojego routera adresem bramy będzie 100.1.1.1/32. Jak wykonasz ipconfig, to nie znajdziesz tam informacji o bramie.

PAT od NAT różni się tym, że PAT zamienia porty. Router nie podmienia w NAT niczego na podstawie MAC adresów, lecz używa do tego portów (NAT/PAT). Wysyłasz pakiet z src address 192.168.1.20 na porcie 1000, router w tablicy NAT zapisuje sobie, że zamienia 192,168.1.20 na 100.1.1.1 i zapisuje port 1000. Jeśli dany host wysyła coś również na porcie 1000, to NAT/PAT zapisuje sobie w tablicy, że pakiet wychodzi od 192.168.1.30 na porcie 1000 i jest tłumaczony na 100.1.1.1:1001.

PAT stosuje się głównie, gdy chcesz ukryć standardowy port znanej usługi, np. ustawiasz sobie w PAT, że router połączenie ssh ma odbierać na porcie 3452, zamiast na 22. Przydaje się też, gdy w sieci masz wiele usług na tym samym porcie, np. 4 serwery, z którymi chcesz łączyć się przez ssh, na hostach zostawiasz domyślny port, w NAT ustawiasz sobie 221, 222, 223, 224.

świete słowa ja nie jestem żadnym ekspertem od sieci po prostu tyle na ile moge to staram sie pomoóc użytkownikom tego zacnego forum.

 

Chodzi mi o coś innego. W domowym routerze ustawiam adres routera(bramy) i to wszystko. To jedyny adres IP urządzenia.

 

W przypadku Vectry widzę, że mam i adres bramy (zakładam, że to adres mojego modemu?) oraz adres IP od ISP. Chodzi mi to to czy ten modem od Vectry sam w sobie ma przypisany, któryś z tych adresów? Zakładam, że na pewno adres bramy. Zastanawia mnie jednak gdzie jest “trzymany” adres IP, który ja dostaję od ISP. Czy jest to też jakoś przypisane na urządzeniu?

Ja nie mam do Ciebie pretensji, piszę to po to, aby Twoja wiedza się zwiększyła :wink:

Jeśli to modem lub router działa w bridge mode, to modem nie ma żadnego adresu IP,  ponieważ w takiej konfiguracji działa w warstwie 2. Jeśli to router i dostajesz z jego DHCP adres IP, to adres bramy, jest adresem routera. Jednak jak pisał @bachus, wszystko zależy od topologii sieci.

 

Zależy od topologii sieci. W domu też możesz sobie spiąć i 5 routerów, różne zakresy sieci - np. 192.168.0.0 /24, potem 192.168.10.0 /24, do niego 10.0.12.0 itd. Ten ostatni od strony WAN dostanie adres sieci gdzie jest wpięty (np. 192.168.10.12) i tak to będziesz widzieć, jak na swoim rouerze. Jak jednak wpiszesz ‘whatismyip.com’ dostaniesz zupełnie inny adres na ‘wyjściu’ do internetu. 
Wszystko zależy jak skonfigurował routing dostawca. 

Moja sieć wygląda dość schematycznie:

 

Świat - modem Vectry (IP od ISP + adres bramy sieci od ISP) - kabel - TP-Link (a tu już NAT 192…) - kabel - PC (adres pobierany z routera)

 

Na routerze widzę w zakładce WAN adres bramy od Vectry i z tej samej sieci adres od ISP.