Adresy IPv4

Witam ponownie. Znowu mam pytanie. I to kolejne o adresy ip :slight_smile:

  1. Jak to jest ze mam adres ip wewnętrzny? czy to wygląda tak : dostawca kupuje ip dla swojego routera a ten router mi przydziela?
  2. I w ogóle to jak to wygląda w jaki sposób router przydziela ip. Czy to wygląda jak w sieciach lokalnych? Dostawca wpisuje pule ip i z niej router wybiera? (chodzi mi o ip ‘‘internetowe’’)

Adresy prywatne (wewnętrzne) nie są widoczne w sieci internet i dlatego są one darmowe. ISP, czy Ty jako właściciel np. routera możecie nimi dysponować dowolnie, bez jakichkolwiek opłat :slight_smile:

Zgaduję, że masz na myśli IP publiczne. Zazwyczaj taki adres przydziela się podobnie jak w sieciach lokalnych, za pomocą serwera DHCP. Bez znaczenia czy chodzi o adres statyczny, czy dynamiczny.
Zanim dostawca “wpisze sobie pulę IP”, musi jeszcze nią dysponować, ale tutaj możliwości jest wiele :slight_smile:

Dzięki za odpowiedź ale w pierwszym pytaniu chodziło mi oto: adres wewnętrzny nic nie kosztuje dostawcę bo przydziela mi go sam ze swojej puli
A ja muszę być jakoś widoczny w internecie. To czy widoczny jestem z adresu dostawcy?
I co do drugiego pytania:
Mógłbyś podać mi przykład takiego sprzętu w którym można ustawić takie przydzielanie ? Albo powiedzieć w jaki sposób mam szukać

Poprawiłem temat, gdyż chodzi o adresy IP v.4 a nie v.2.
A po drugie przeczytaj te artykuły z Wikipedii, gdzie to jest wyjaśnione:

1 polubienie

Pisząc v.2 miałem na myśli że to mój drugi temat o adresach IP. Ale masz rację. Mogło to wprowadzać w błąd
A co do tekstów na wikipedii to nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania.

Odpowiadasz mi po 8 minutach, gdzie na samo przeczytanie tych artykułów trzeba poświęcić znacznie więcej czasu… czyli źle i po łebkach szukałeś, nie ma innej opcji. :wink:

Cytaty z tych artykułów:

Powstały Regionalne Rejestry Internetowe (ang. RIR) – organizacje zajmujące się przydzielaniem puli adresów dla poszczególnych dostawców Internetu (ang. ISP).

Jeżeli ISP potrzebuje więcej adresów zwraca się do właściwej organizacji regionalnej i otrzymuje kolejny zakres numerów IP. Dla przykładu ARIN przydzielił adresy od 64.78.200.0 do 64.78.207.255 firmie Verado, Inc, która przekazała pulę od 64.78.205.0 do 64.78.205.15 firmie Bomis. Bomis adres 64.78.205.6 udostępnił Wikipedii.

Istnieje pula prywatnych adresów IP. Mogą być one wykorzystane tylko w sieciach lokalnych. Infrastruktura Internetu ignoruje te adresy IP.

Adresy prywatne można wykorzystywać w routerach w sieciach lokalnych, ale nie działają one w publicznej części internetu. Jeżeli administrator sieci lokalnej przydzieli swoim komputerom adresy IP z puli prywatnej, to routery mogą rozpoznać kiedy komputery chcą się łączyć z internetem. W takiej sytuacji brama internetowa wykorzystuje translację adresów sieciowych, która pozwala na łączenie się z internetem komputerom nie posiadającym własnych publicznych adresów IP.

Router*, gdy komputery z sieci lokalnej komunikują się ze światem, dynamicznie tłumaczy adresy prywatne na adresy zewnętrzne, umożliwiając użytkowanie Internetu przez większą liczbę komputerów niż posiadana liczba adresów zewnętrznych.

*- to podpowiedź do drugiego pytania.

Dobra wszystko wiem. Ale jaki router będzie miał możliwość nadawania publicznych IP?

Ty nie przydzielasz publicznych IP!

Znów nie doczytałeś… ech:

Obecnie pule adresowe przydzielane są organizacjom regionalnym, te dalej rozdzielają je do ISP, a następnie ISP przydzielają adresy swoim klientom.

A jeśli dostałbyś od organizacji pulę publicznych adresów tylko dla twoich celów, to praktycznie każdy, bo to ty określasz z jakiej adresacji po stronie LAN korzysta router.

Ale są strony na których można dzierżawić IP. Chce wiedzieć gdzie mam wpisać te IP za które zapłacę.
http://www.ip4isp.pl/oferta/

ISP też ma swoj LAN tylko większy. Każdy ISP łączy się ze sobą i to miejsce nazywa się brzegiem sieci. Router na brzegu jest routerem brzegowym, na ktorym ISP najczęściej wykonuje NAT. W ten sposób może klientom przydzielać prywatne na IP, bo na wyjściu z jego sieci adres przetlumaczy na publiczny. Gdybyś w sieci miał 2 routery, to router łączący się z ISP jest Twoim routerem brzegowym.

Adresy lokalne najczęściej przydzielane są z DHCP. Publiczne również, ale czesto ISP podaje adres i bramę do konfiguracji statycznej - najczęściej klienci biznesowi, ktorzy czasami dostają wiecej, niż 1 adres. Jeśli dostawca wykorzystuje ppp, to adres przydzielany jest z tej uslugi, w tych sieciach nie ma bramy, bramą jest drugi punkt, gdyż to sieć punkt-punkt, więc pakiety mogą trafić tylko jedną drogą (oszczędność adresów). Podobnie jest przy pppoe, gdzie adresy może przydzielać koncetrator pppoe.

W konfiguracji routera :slight_smile:

A tak na serio, skoro już podałeś tą stronę, to przeczytaj wymagania techniczne tejże usługi
http://www.ip4isp.pl/wymagania_techniczne/

Generalnie to nie jest oferta dla użytkowników indywidualnych. Raczej dla operatorów i większych firm.

w miarę wszystko wiem. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi a @Radek68 za cierpliwość :smile:

Dokładnie, to jest BGP. Tylko ISP może przydzielić Ci publiczne IP. Pulę publicznych IP dostają tylko operatorzy i duże firmy. Średnie firmy dostają IPki co najwyżej od swojego ISP. Duże firmy stać na wydanie kilku milionów za blok adresów, średnie firmy są biedne i za kilka tysięcy ledwo stać je na symetryk 1GbE.