Agfa snapscan e20 - vista - alternatywa dla VueScan

Witam:

Posiadam starutki skaner Agfa Snapscan e20 - całkiem wystarczający jeszcze na moje skromne potrzeby zeskanowania kilku zdjęć w miesiącu, jakość też jest ok mimo że sprzęt ma z 8 lat… Problem taki że za cholerę nie mogę go uruchomić pod Win Vista :frowning:

Po ręcznym rozpakowaniu pliku Snapscan.exe w wersji 2- costam; ostatniej jaka agfa wypusciło sprzed 6 bodajże laty; daje się przez plik inf ręcznie wmusic sterownik - skaner jest widoczny w menadżerze urzadzeń, vista twierdzi że “to urządzenie działa poprawnie”. W tym momęcie można normalnie uruchomic SnapScan.exe (wcześniej się wywieszał bo nie mógł sam tego wmuszonego sterownika zainstalować) i oprogramowanie się zainstaluje - tylko że jak się uruchomi (jako administrator + tryb zgodności z XP bo inaczej nie rusza) to można skanować wyłacznie 150 DPI - jakakolwiek zmiana wartości w okienku powoduje że ona się automatycznie zmniejsza do 6 DPI - dziwne to okrutnie - nie działa w każdym razie.

Pod VueScan skaner działa bez problemu… tylko wszystko “w dolarki” jest… a żeby się ich pozbyć trzeba by albo crackować albo płacić… no bez jaj - gdyby ten program kosztował 20$ to bym jeszcze odżałował ale 80… żeby odpalić prawie 10 skaner, autora pogieło z tą cena…

Stąd pytanie:

Czy ktoś zna jakaś darmową alternatywę dla VueScan albo jakiś fix czy inne “czary-mary” by oryginalne oprogramowanie agfy (SnapScan) działało poprawnie pod Vista? (próbowałem jakiejś windowsowej wersji Sane - ale nie widziała skanera)