Ah ten AHCI, problemy z pracą w trybie AHCI

Witam, mam plytę tą z podpisu, mam system Windows 7 x64, więc tak - chciałbym sobie przestawić kontroler w tryb AHCI ale mam same problemy… Mam bios F10, przestawiam w BIOSie na wlaśnie ten tryb i system nie wstaje bo “nie ma systemu” przestawiam w stary tryb dziala wszystko, znalazłem sposób aby bez reinstalacji przestawić system na tryb AHCI, system miałem do restartu… Nie działał ani w trybie AHCI, ani w starym trybie, dobra reinstal, przestawiam na AHCI, instaluje system, właczył się, myśle oo fajnie, instalacja sterowników - restart, i nie wykrywa systemu ani w AHCI ani w starym ;> I tak sobie siedzę na tym “Default” trybie i może ktoś przerabiał taki problem ? Płyte z Windowsem mam ale RTM, SP1 mam na dysku

Dograj sterownik SATA AHCI - z dyskietki na początku instalacji w trybie AHCI włączonym w biosie i instalujesz system do końca, lub drugi sposób: instalujesz poprzez menedżer urządzeń pod systemem pracującym w trybie “nie AHCI” następnie restart - wchodzisz w bios - zmiana na AHCI.

Tu masz sterowniki - instalujesz ten ostatni (ewentualnie przedostatni):

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … /download/

PS. Sprawdź rewizję swojej płyty, jest ich sześć i sterowniki mogą się trochę różnić.

Stawiałem kilka kompów na tej płycie i nigdy nie było problemów. Nic nie potrzeba żadnych sterów dogrywać dlatego że 7 ma już je w sobie. Może wina leży po stronie dysku? A czy próbowałeś uruchamiać naprawę systemu z płyty instalatora?

nie, nie probowałem ale przy instalacji sterów płyty jak miałem system na AHCI, pokazał się kolejny sterownik do zainstalowania Raid/AHCI jak pamiętam, w menu jak sie instaluje Audio, lan i tak dalej, i go własnie zainstalowałem, być może on spowodował problem?

Dodane 29.04.2011 (Pt) 18:57

rewizje mam 1.1

Dodane 29.04.2011 (Pt) 19:09

pobrałem sterownik AHCI, przedostatni jednak nie “czaje” jakiemu sprzętowi podać te sterowniki bo nie mam żadnych wykrzykników

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci]


"Start"=dword:00000000

Wklej do notatnika, zapisz plik jako “ahci.reg” i dodaj wpis do rejestru, zresetuj kompa, w biosie przestaw na ahci i system powinien uruchomić się.

z tym trikiem system padł mi własnie.

nargoriel , nie przestawisz go. Musisz ustawić w biosie AHCI i przeinstalować system…