AirPlay od Apple i Muzyka

Nie mogę znaleźć w Google informacji jak dokładnie działa AirPlay. Mam Mac mini z M1 i macOS Monterey beta 2. Puszczam muzykę przez AirPlay z Mac mini do Yamaha R-N303D z Apple Music np Lossless 24b/96khz. Odtwarza komputer w całości i tylko przesyła strumien dźwięku do wzmacniacza czy pliki ALAC dekoduje wzmacniacz Yamahy, który obsługuje ALAC do 24b/96khz? Które urządzenie odtwarza pliki, Mac mini czy wzmacniacz?

Zależy od urządzenia. Protokół AirPlay obsługuje takie kodeki audio:

cn 	description
0 	PCM
1 	Apple Lossless (ALAC)
2 	AAC
3 	AAC ELD (Enhanced Low Delay)

Twój amplituner obsługuje „MP3, WMA, MPEG4 AAC, WAV, FLAC, AIFF, ALAC, DSD”, więc dekodowaniem zajmuje się hardware w amplitunerze.

https://nto.github.io/AirPlay.html

To co Mac mini wysyła non-stop do Yamahy?

Zrzut ekranu 2021-07-1 o 17.51.29

Nie wiadomo, że ten widget monitoruje ruch sieciowy poprawnie. Sprawdź w monitorze aktywności.

ALAC rozmiarowo jest mniejszy o 5%-12% w stosunku do FLAC.

Airplay nie generuje wysyłania w monitorze aktywności, natomiast Muzyka Apple już tak i to chyba pokazuje ten widżet :slight_smile:

Tylko pytanie co i gdzie wysyła Apple Muzyka? Bo z tego co piszesz AirPlay działa podobnie do takiego Spotify Conncet jak dobrze rozumiem? :slight_smile:


Przez rok słuchałem Tidal Hi-Fi i deezer hi-fi poprzez Yamaha musiccast Controller, czyli arka yamahy logowała się do tych usług i wzmacniacz odtwarzał FLAC i albo mam tak wyczulony słuch, albo nie wiem co jest, ale ALAC gra ładniej nawet w 24b/96khz :slight_smile:

Jak masz 24b/96kHz w obu przypadkach będziesz mieć taki sam dźwięk.
Apple po prostu preferuje swój format.
Tidal i Deezer bywa, że ma z niższych jakości po prostu przekonwertowane, aby pokazywało to za co się płaci.

Porównanie 1:1 miałbyś dopiero jak z dźwięku nieskompresowanego zrobiłbyś sobie FLAC i ALAC o takich samych parametrach. Różnic brak - ALAC ma mniejszy narzut dla CPU jeżeli jest dekodowany softwearowo i zajmuje mniej miejsca przy takiej samej próbce dźwięku bez utraty na jakości.

OK. To rozumiem.

Tylko co z tym wysyłaniem z Apple Music podczas słuchania przez AirPlay? Nurtuje mnie to z ciekawości :slight_smile:
Bo rozumiem, ze jak wybieram na Mac mini nazwę Omaha jako AirPlay i klikam odtwórz to odtwarza sprzętowe Yamaha, a nie Mac mini?? :slight_smile:

Jeszcze jedno jak on pokazuje w Apple Music Hi-res 24b/96 khz przez AirPlay tzn, ze tak idzie przez hardware Yamahy bo tak pisze w instrukcji przy specyfikacji, a co jak włączę utwór czy cala płytę i pokazuje w Apple Music 24b/192khz, a Yamaha obsługuje maks 24b/96Khz ALAC to yamaha konwertuje na niższy czy pobiera w tym niższym?

Przecież wkleiłem Ci link ze specyfikacją protokołu AirPlay. :stuck_out_tongue:

Włączasz odtwarzanie w Apple Music, przesyłane są pakiety po UDP w sieci lokalnej LAN z nagłówkiem zawierającym parametry odtwarzanego dźwięku, typ szyfrowania, meta dane utworu itp. rzeczy, Yamaha to przetwarza, łączy się już bezpośrednio z serwerami Apple i odtwarza stream dekodując format ALAC.

Apple pokazuje więc, że przesyła dźwięk w jakości 24b/192kHz i amplituner tak go odtwarza, ale ponieważ jego parametry są jakie są to słyszalny dźwięk jest w jakości niższej 24b/96kHz.
Trzeba brać też pod uwagę możliwości podłączonych kolumn, które mogą jeszcze dodatkowo zaniżyć jakość odtwarzanego dźwięku.

Wkleiłeś, ale kiepski jestem z anglika, a szczególnie z technicznego anglika. :slight_smile:

Jeszcze zapytam ciebie a jak odtwarzam z Mac mini lub iPhone-a przez AirPlay inne dźwięki jak YouTube czy np z jakiejś gierki to wtedy wysyła z urządzenia i to urządzenie tylko przesyła dźwięk tak jak po kablu?? :slight_smile:

PS:

Takie mam kolumny, może nie urywają, ale jak dla mnie grają ładnie za cenę jaką dałem tysiak za jedną :slight_smile: 2,5 roku temu

https://www.pure-acoustics.com/design/v4/speaker.php?id=1402

Dokładnie tak z tą różnicą, że po sieci LAN bezpośrednio z urządzenia na urządzenie.

W sumie taki „entry level”, aby mieć dobry dźwięk. Słyszałem jak grają u znajomego.

Ja mam Klipsh: (2x) R-F26F + (2x) R15M + (1x) R-25C i amplituner Yamaha RX-A840, ale kupowałem sporo wcześniej niż Ty. Kolumny mam podłączone w bi-ampingu.

Aż tak się nie znam, nie jestem audiofilem i takim znawcą sprzętu audio :slight_smile:

Czyli sumując moje pytanie z tego wątku jak odtwarza się muzykę przez Apple Music to po LAN-ie p[rzesyla dodatkowe informacje, a sam dźwięk ALAC czy AAC pobiera i odtwarza sprzętowe amplituner czy głośnik z wifi i obsługa AirPlay? Natomiast każdy inny dźwięk idzie po LANie lub Wi-Fi tak jak po kablu? :slight_smile:

Mac mini jest kablem do routera podłączony, a yamaha na razie przez Wi-Fi. Jak bedą kiedyś mi podłączać światłowód bo na razie tylko wkopali to może router postawie z drugiej strony pokoju 30 m kwadratowych i komputer oraz Yamahe zrobię kablem, chociaż nie wiem czy jest sens.

Jeszcze jedno, a co jak np słucham w Apple Music przez AirPlay i w tym czasie macOS wysyła jakiś dźwięk inny tez przez AirPlay?? Nie zmienia to muzyki w coś innego?

Zapytaj się Apple :stuck_out_tongue: Jak by to był soft otwarto źródłowy jak Linux to bym Ci odpowiedział na to pytanie. Specyfikacja AirPlay jest nieoficjalna, więc można się tylko domyśleć.
Pewnie miksuje wejścia dźwięku

OK. Dzięki za poświęcony czas.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.