Akademia Cisco czy warto?

(Shiva) #1

Jestem w 3kl. Technikum Łączności (informatyka) i ostatnio dyrekcja zaproponowała nam wyrobienie certyfikatu CISCO, koszt tam wychodzi około 1000zł.

Moje pytanie jest proste, czy warto poświęcić 1000zł by ten certyfikat zdobyć?

Strona Akademi CISCO

http://www.idea4pro.pl/AkademiaCisco.aspx

(Fokal) #2

CCNA? CCNP? Inny?

Prawdopodobnie po zakończeniu kursu dostaniecie certyfikaty, ale świadczące o ukończeniu kursu, co tak prawdę mówiąc jest niewiele warte. Podejście do egzaminu certyfikującego CCNA kosztuje bodajże 150$ i jest on w formie testowej, z kolei z CCNP możesz zdobyć 4 certyfikaty (po jednym na każdy moduł) ile kosztuje podejście do egzaminu to nie pamiętam, ale egzamin obejmuje zarówno teorie jak i praktykę. Więc radzę dopytać czy cena kursu obejmuje podejście do egzaminu(ów) certyfikującego, czy też nie.

(Shiva) #3

podejscie do egzamiu 250zl (znizka)

(Fokal) #4

Tylko pamiętaj, że egzaminy proste nie są. Bez kilku tygodni ślęczenia nad testkingami się nie obejdzie, ale jeśli jesteś zdeterminowany i masz się zamiar przyłożyć to warto się zainteresować.

(ra-v) #5

To raczej pytanie do użytkowników którzy mają ten papierek - czy się przydaje w życiu certyfikat, zdobyta wiedza (o ile było coś przydatnego), czy raczej jest jako dodatkowy papier.

(Shiva) #6

Słuszna uwaga, komuś się przydała wiedza i ten papierek?

(Fokal) #7

Co prawda papierka nie mam, tylko skończoną akademie CCNA i 2 moduły CCNP, ale omawiane zagadnienia dotyczą sieci ogólnie, a nie tylko tego co można zrobić na sprzęcie cisco. Zasady konfiguracji routingu, switchingu, ACL, VPN są wszędzie takie same, nawet składnia poleceń jest podobna niezależnie od producenta sprzętu i stosowanego przez niego systemu operacyjnego. Także jeśli masz zamiar w przyszłości "bawić" się profesjonalnymi sieciami to taka wiedza na pewno się przyda.

(Shiva) #8

A ten papierek jest ważny dla pracodawcy?

(Fokal) #9

U niektórych pracodawców (np. integratorów) jest nawet wymagany u innych jest to duży plus na korzyść starającego się o pracę. Acha i jeszcze jedno, z tego co się orientuje to ten certyfikat nie jest wieczny, po jakimś czasie (3 lata bodajże) wypadałoby ponownie podejść do egzaminu, ale najlepiej popytaj ludzi w Akademii.

(Phight3r) #10

Mam pytanie: A da się zdobyć jakieś certyfikaty za które nie trzeba płacić (są za darmo)?

(ra-v) #11

Ale czy to jest ważniejsze niż umiejętności? Ważne ze się macha papierem przed nosem to od razu się drzwi otwierają?

(Shiva) #12

Myślę, że egzamin jest trudny, a więc umiejętności w tej akademii powinno się nabrać spore, racja?

(Fokal) #13

Faktycznie często jest tak, że papier mówi jedno, a posiadane umiejętności co innego. W przypadku firm integratorskich świadczących usługi dla urzędów, banków etc. często jest tak, że w warunkach przetargu na realizację sieci, wdrożenie nowej technologii itp. widnieje zapis, że integrator musi mieć w swoich szeregach taką a taką liczbę inżynierów posiadających taki a taki certyfikat. Więc tego typu firmy na "papierki" zwracają dużą uwagę, na umiejętności oczywiście również bo stopień skomplikowania prac jest przeważnie bardzo wysoki.