Aktualizacja BIOS

Kilka dni temu napisalem temat

bios-nie-wykrywa-dysku-twardego-t515001.html

w ktorym nikt nie mogl mi pomoc.

Znalazlem nowszego BIOS na stronie acera do tego modelu ale niemoge go zainstalowac.

Gdy proboje przez freedos odpalic winflash.exe wywala mi “this program cant run in dos mode” Obok tego winflasha mam jeszcze plik z rozszerzeniem .rom . Może ktoś mi doradzić jak zrobic update tego BIOS ?

chyba spod windows to się robi a nie dosu

to juz nie te czasy :smiley:

W tym problem że nie wykrywa mi dysku wiec musze z poziomu LIVE CD robic . Wiec chyba zostaje mi dos no chyba ze istnieje live cd windows jakies

http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_inne/Hirens_BootCD.html z menu wybierasz Mini Windows Xp (ale ja bym z tym uważał w szczególności że chcesz aktualizować bios).

Możesz podać model laptopa?

Wydaje mi się, że na ich stronie jest plik do uruchomienia w DOS’ie :slight_smile:

Pobierz np. Hiren’s Boot CD (http://www.hirensbootcd.org/download/), wypakuj archiwum i nagraj plik *.iso jako obraz ISO na płytkę lub zrób bootującego pendrive (tu masz instrukcję: http://www.hirensbootcd.org/usb-booting/). Bootując Hirensa wybierz Mini Windows XP i spod tego systemu uruchom aktualizację BIOSu (WinFlash niewątpliwie jest programem pod Windows).

Na stronie: http://support.acer-euro.com/drivers/no … _2350.html jest bios, w archiwum masz dwie wersje - jedna pod windows ( z WinFlash-em), druga DOS-owa. Tą drugą odpalasz z dyskietki (DOS) lub DOS-owej wersji CD (nie wiem czy Hiren’s ma możliwość tworzenia bootowalnej płyty CD z DOS plus dogranie własnych plików).

UWAGA!!!

Jest konieczna znajomość komend DOS-a, bez tego nie radzę nic robić, lepiej dać to komuś z doświadczeniem (Najlepiej takiemu, co siedzi w komputerach przynajmniej z 10 lat).

Plik CL59_170A.zip ma w sobie wszystko, po rozpakowaniu go trzeba NA PEWNO dograć jego zawartość na dyskietkę lub płytę CD (może być w osobnym katalogu, np ACERBIOS). Uruchamiamy plik BIOS.BAT. DOS powinien być uruchomiony bez tzw. trybu rozszerzonego.

Jak widzisz, jest troszkę pracy przy trybie DOS-owym, sugeruję dla Ciebie poradę Pabla, powinno być prościej.

Swoją drogą dziwne, że widzi dysk w trybie autodetekcji a w bios-ie już nie… na pewno wszystko jest dobrze złożone ?

Laptop chyba juz do wyrzucenia update nie pomogl dysku nie wykrywa w mini xp nawet :frowning: A szkoda bo siostra go lubila i juz byl zapytkowy ponad 6 lat mial

To może daj do serwisu :wink: ?

Tak gwoli informacji: Hirens ma też możliwość uruchomienia DOS’a (czystego - najlepiej do flaszowania BIOSu właśnie) lub razem z różnymi sterownikami (USB, NTFS, CD-ROM, itd.).

Ja preferuję wersję na USB, bo wtedy można na niego skopiować te pliki, które będą przydatne.