Aktualizacja BIOSU - kilka pytań. Asus N61jv

Chciałbym rozwiązać problem z wentylatorem, który non stop pracuje na maksymalnych obrotach. Podobno pomóc w tym ma aktualizacja BIOS. Chciałbym zadać w związku z tym kilka pytań.

  1. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić aktualizację, z poziomu BIOS czy Windows (słyszałem o programie Ausu Update ale nie mogę go znaleźć na oficjalnej stronie Asus, akurat dla mojej wesji Windows. Nie wiem czy bezpieczenie jest pobrać go gdzieś w internecie.

  2. Generalnie zarówno w BIOSie jak i w programie CPU-Z pokazuje mi wersję BIOS zgodną z najnowszą wersją dostępną dla mojego modelu na stronie producenta, czy taka aktualizacja a bardziej reinstalacja powiedzie się ?

  3. Czy niepowodzenie instalacji BIOSu wiąże się np. z bezpowrotnym uszkodzeniem płyty głównej i koniecznością kupna nowej czy można to jakoś uratować ?

  4. Jeżeli ktoś miałby chęć mi pomóc to mógłby krótko opisać co mam zrobić aby przeinstalować ten BIOS

 

Dołączam specyfikację:

 

Asus N61jv, Windows 7 64bit, SP1

 

Screeny z CPU-Z:

http://zapodaj.net/5d3fff86c3477.jpg.html

 

http://zapodaj.net/a585eb8dec7c8.jpg.html

Masz najnowszą wersję biosu. Czyściłeś kiedyś tego laptopa może dlatego wentylator chodzi na maxa.

To co wyżej + zobacz w BIOSIE czy nie jest czasem FAN Speed ustawione na Always ON.

Ja kiedyś przeczytałem takie słowa “BISOu nigdy nie aktualizuje się z Windows”, nie wierzyłem, myślałem sobie “przecież producent udostępnia apliakcję, więc co może się stać”. No i stało się. Windows się zawiesił, a z laptopa zrobiła się cegła. Wgranie nowego BIOSu programatorem, to koszt około 150zł, do tego trzeba wylutować pamięć flash, żeby wgrać BIOS, więc dochodzą dodatkowe koszty. Ja muszę szukać serwisu poza miejscowością zamieszkania, bo jest u mnie tylko jeden serwis co laptopy niechętnie naprawia, a powiedzieli mi, że BIOSu nie programują, więc i tak muszą wysłać lapka do innego serwisu, więc płacę podwójnie. Radzę zastanowić się czy aktualizacja BIOSu jest tego warta i potwierdzę te słowa - nigdy nie aktualizuje się BIOSu z Windowsa.

Jak pisałem, można uwalić sprzęt. Aktualizacja BIOSu to ostateczność. W przypadku PC jest trochę łatwiej, o ile kość BIOSu nie została wlutowana.

@roobal update BIOS spod systemu robi się na Jana, czyli albo jedziesz w trybie awaryjnym albo ubijasz wszelkie programy działające w tle, ochrona antyvirusowa na OFF a nawet odłączasz się od netu. Dziesiątki updateów robiłem spod działającego systemu (dektop) i kilka spod wbudowanego w BIOS flashera (laptopy) i nie miałem wpadek ale jak to w życiu, jak ktoś ma pecha to i na równym chodniku człapę zwichnie. 

 

p.s. 150 zeta za zaprogramowanie na nowo eprom`u to raczej u żyda

Czyściłem wentylator zdejmując klawiaturę i w ten sposób go odkurzyłem. W BIOSie nie widziałem żadnej opcji dotyczącej wentylatorów właśnie. Więc jak uważacie, ryzykować i wgrać od nowa BIOS? W ogóle jest to wykonalne jeżeli mam wgraną teraz identyczną wersję z tą najnowszą ze strony prodeucenta czy wcześniej trzeba stary usunąć, jak to zrobić ?

Daj sobie spokój z biosem masz ten sam nie w tym jest problem wymień pastę na procesorze sam wentylator nie wystarczy.

…jeśli masz wgraną najnowszą wersję BIOS-a to co chcesz aktualizować? Nic nie wgrywaj! Szukaj innego sposobu rozwiązania problemu - może programowego oczywiście jeśli jesteś pewien, że sprzęt nie jest uszkodzony np. uszkodzony czujnik temperatury. Sprawdź też czy jakiś program działający w tle nie obciąża bardzo mocno procesora.

 


U mnie serwis ma monopol w mieście, wiec sobie krzyczą ile chcą :wink:

@roobal dlatego takie hieny omija się szerokim łukiem, sporo ludków zajmujących się elektroniką w zaciszu domowym posiada uniwersalne programatory, wystarczy się dogadać, poprzez forum np: elekroda.pl. Jest też sporo ogłoszeń na alledrogo. Fakt przy konieczności wylutowania eprom`u z MOBO cena może nieco skoczyć (warto wtedy od razu wlutować gniazdo na przyszłość jeśli jest możliwość). 

@witek-pl jeszcze nie oddałem lapka do serwisu, byłem się tylko pytać, aby zorientować się w kosztach i rozważam samodzielne wylutowanie kości i podjechać 20km dalej zaprogramować BIOS. Takie rozwiązanie wyjdzie mnie taniej.

Wracając do tematu:) spórbuję tak jak radzicie rozkręcić laptop i porządnie wyczyścić. Rozwiązanie z BIOSem usłyszałem w jednym z serwisów, gdy powiedziałem co się dzieje, to stwierdzili że na 99% to wina BIOSu. Dodatkowo o czym tutaj nie pisałem, laptop włącza się dłużej niz zwykle, zaraz po logu Asus pojawia się napis “error sending end of post message to me”. Nie mogę też normalnie wyłączyć komp. ponieważ po użyciu opcji “zamknij” ekran robi się ciemny, a komp. dalej pracuje.

Okej, rozkręciłem laptop, wyczyściłem i nadal nic, wentylator chodzi na maxa. Dodam jeszcze odczyty temp. procesora z Core Temp:

<a href=http://zapodaj.net/80232dff62b5e.jpg.html>coretemp.jpg</a>

Jak widać temp. są w normie. Co dalej mogę zrobić aby uciszyć ten wentylator? Próbowałem znaleźć jakiś program do regulacji obrotów ale najpoularniejszy chyba SpeedFan nie działa (nie obsługuje mojej płyty głównej), inne typu CPU cool również. Sprawdzałem też czy Asus nie udostępnia czegoś dedykowanego - również nie.

Jest jeszcze jakaś opcja poza serwisem?

Przy takich temperaturach i dalej kręci to albo uszkodzony 3 kabelek od wentylatora i nie reguluje obrotów, albo w BIOSIE jest FAN Control ustawiony na stałe, a ty tego nie możesz znaleźć :slight_smile:

W BIOSie na bank nie ma takiej opcji bo sprawdzałem po kolei wszystko 3x. Poza tym samo by się przestawiło ?

Czy ten laptop ma gwarancję myślę, że jedyny sposób to serwis.

Gdyby miał już dawno bym go oddał do serwisu;)

Jest, jak najbardziej! http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/Apps/Liveupdate/LiveUpdate_WIN7_32_WIN7_64_259.zip Można spróbować go użyć. Może znajdzie nowszą wersję BIOSu? Powinna być wersja co najmniej 224.

Jak już masz wgraną najnowszą to ten program nawet nie kiwnie palcem :wink:

Mam najnowszą wersję BIOSu, 224. Może ktoś ma sprawdzony serwis komp. w Warszawie ?