Aktualizacja BIOSU Lenovo

Witam

 

Chcę zaktualizować BIOS, na Płycie Lenovo M57 ThinkCentre. Ponieważ na forum Lenovo znalazłem możliwe rozwiązanie swojego problemu z dziwnym samoczynnym uruchomieniem kompa po włączeniu prądu na listwie, po kilku sekundach sam też się wyłącza. Gość miał inny model co prawda, ale chciałbym spróbować, bo dysk na dzień dobry zalicza dwa starty.

Obecna wersja biosu to 2RKT44AUS. Zakładam temat bo nie mam pewności a nie chcę wgrać omyłkowo złego BIOSU, na samej płycie pisze jedynie LENOVO rev 1.0, w evereście znalazłem dokładniejszy model M57 i wersję BIOSu, jednak na stronce Lenovo po wybraniu modelu są dwie wersje biosu …

link do pobrania biosu

jednen pod tytułem:

Flash BIOS update - ThinkCentre M57, M57p

i biosem w wersji jaką podają 2RKT64A(w dzienniku aktualizacji jest wymieniona wersja jaką mam obecnie 2RKT44A, tylko bez końcówki US, cokolwiek ona oznacza), choć po ściągnięciu obraz iso jest nazwany 2rj94b, nawet w instrukcji nie ma objaśnienia co oznacza “9” zamiast “T”, “J” oznacza plik do flaschowania z dyskietki(dla niech to samo co CD, bo miało być CD)

a drugi:

Flash BIOS update - ThinkCentre M57 (type 6393, 6394, 6395) / ThinkCentre M57p (type 6395, 6397)

i wersją 54KT23A, ale to odpada na 100% Jednak nie jestem wstanie znaleźć numeru typu mojej płyty.

 

Szanse na to, że Everest mnie okłamuje, albo Lenovo daje lewe wersje BIOSU, są chyba zerowe? :smiley:

Jeszcze raz: włączasz listwę, uruchamia się start kompa, wyłącza się i startuje już poprawnie?  do pełnego uruchomienia - tak?

 

W firmówkach rzadkość, to nowy bios?  - trzeba ostrożnie - sprawdź wersję w biosie.

 

Edit:

 

I to jest mało, każdy ma jeszcze 4-cyfrowy kod?

 

https://www.google.pl/search?q=Lenovo+M57+ThinkCentre&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=FyBMWLHZK4aQ8QeOiauwCA

 

I M57 to inna bajka niż M57p

 

Bardzo ostrożnie, bo załatwisz płytę.

Tak, włączam listwę, sam startuje, tylko dysk się rozpędzi i już się sam wyłącza, potem jest wszystko normalnie, power i startuje.

 

instrukcja instalacji i wykaz uaktualnien kolejnych wersji BIOSu

 

Od mojej wersji (2RKT44A) do najnowszej wyszło 19 uaktualnien, ostatnie to 2RKT64B, bo taki obraz iso mi pobrało(jako instalator z poziomu winows pobiera za to 2RKT64A). Skoro moja obecna wersja jest w liście “Changes for 2RKTxxA” , to muszą być kompatybilne, a chociaż ta z końcówką A, to by było logiczne przynajmniej.

 

Tu temat z forum lenovo, gdzie aktualizacja rozwiązała identyczny problem, inny model co prawda

 

W menu BIOSU, jest jednak podany typ/model: 9181A79

 

 

A jak listwa włączona startuje za pierwszym razem?

Tak, wszystko jest normalnie, odpala się sam na chwilkę tylko po odcięciu i przywróceniu zasilania, w BIOSIE jest tam opcja jak ma reagować na przerwanie zasilania, ustawienie “stay off” nic nie daje.

Problem znany z niektórych chipów Intela - tzw podwójny start.

 

Jedyna chyba rada, to nie wyłączać kompa na listwie i wtedy jest OK.

Masz może jakieś źródło do informacji o tym? Aktualizacja na pewno nic nie da?

 

Wiem, masz w necie.

 

Próbuj z biosem - tylko dobierz odpowiednio do modelu Twojej płyty - saper myli się raz.

Nie chcę się tu bawić w ślepego sapera :smiley:

Nie znalazłem niestety info w tym dzienniku, co by naprawiał dualboot, chyba, że to się kryje pod jakimś bardziej skomplikowanym zwrotem, czy skrótem.

 

 

Chyba wystarczająco tu jest info, żeby mieć 100% pewności, a przynajmniej nie wiem czy są bardziej pewne metody, niż strona producenta + info z samego BIOSu.

Ciekawi mnie tylko jeszcze kwesta czy można flashować z USB.

Wygląda, że tylko dyskietka.

 

I zobacz nie ma uniwersalnego biosu do tylu rodzajów typów - do danej płyty i jej rewizji jest dedykowany bios.

 

Zapytaj w pomocy Lenovo.

 

Edit:

 

 

To wygląda na wersję programu do aktualizacji biosu, a nie bios.

A kilka linijek niżej jak spojrzeć to piszą o wypalaniu CD, ehhh, kto to pisał :frowning: nawet nie ma tu stacji dyskietek jak by chcieć.

 

Ma to sens, wyślę im maila.

Przeczytaj co dopisałem?

 

Stare, to dobre wino i teściowa…

 

Edit:

Lektura:

https://www.google.pl/search?q=aktualizacja+biosu+z+płyty+cd&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=Qz5MWMDXNbDi8AeQgIGQCA

Niemożliwe, przecież jest dziennik uaktualnień który kończy się na :

 

 

program do aktualizacji miał by usprawniany czas bootowania?  ;]

i tak jak pisałem wcześniej, nazwa wersji mojego biosu różni się jedynie końcówką, co wskazuje, że to jest oznaczenie kolejnych wersji.

 

Przydatne, ale najpierw muszę być pewny tego co wgram.

 

Ps.

 

To jest z tej samej instrukcji w której piszą na wstępie “bootable diskette version”:

 

Są trzy wersje biosu do pobrania i dwie instrukcje, jedna do flasha z poziomu systemu(32bit only a ja mam 64 więc nie ruszam), druga do wersji na dyskietkę i CD(napisane, że CD), komuś się nie chciało robić dwu instrukcji to zrobił zmiksowaną, tak to rozumiem. bajzel, do tego wersja na dyskietkę ma końcówkę A, nie B jak CD, a z poziomu systemu USB… (US pojawia się też w menu biosu u mnie, tyle, że jest na samym końcu “AUS”, więc to pewnie pomyłka kolejna, a nie odmienna wersja)

 

Chyba powinienem dać sobie spokój.